Kürdistan Başkanı Mesud Barzani Kürt Partileriyle Görüştü

Kürdistan Başkanı Sayin Mesud Barzani 10.12.2015 günü Ankara’da Kürt partileriyle görüştü. Önce HDP heyetiyle ayrı görüşen Sayin Mesud Barzani, daha sonra Kuzey Kürdistan’daki bazı partilerin Genel Başkan ve temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Salih Özgökçe, PSK Adına Aladdin ARAS ile İlhan GÜNERİ, PDK- Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, PDK –T Genel Başkan Yardımcısı Sabri Önler,  HAKPAR Eski  Genel Başkanı Kemal Burkay  ve HAKPAR Genel Başkan Vekili Necati Bayram, KADEP Genel Sekreteri Nizamettin Maskan,  PAKURD Sözcüsü İbrahim Halil Baran, Hüda – Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürt siyasetçileri Hamit Kılıçaslan, Rojhat Amedi, Yüksel Avşar ve toplantıya katılan partilerin diğer temsilcileri hazır bulundular.

Toplantı Sayin Mesud Barzani’nin konuşmasıyla başladı. Sayin Mesud Barzani, Türkiye’ye geliş gündemleri ile ilgili bilgiler verdi. Türk Devlet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerden elde edilen kimi sonuçları paylaştı. Kürt sorunun barışçıl yöntemlerle, görüşmeler yoluyla, çözümü yönündeki görüşlerini paylaştı. Şehir merkezlerindeki çatışmaların Kürtlere zarar verdiğini belirtti. Sayin Mesud Barzani, barış ve sorunların demokratik yollardan çözümü için ellerinden gelen her türlü çabayı bundan böyle de göstereceklerini özellikle dile getirdi.

Daha sonra katılımcı bazı partilerin temsilcileri söz aldılar, Sayin Mesud Barzani’ye bazı konuların aydınlatılması amacıyla sorular sordular. Tüm katılımcılar, Sayin Mesud Barzani’ye hoş geldiniz dileklerini sundular ve bu toplantınin Kürtler arası diyalogda büyük önem taşıdığını dile getirdiler.

m-5PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik Sayin Mesud Barzani’nin gelişinden duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra, genel olarak Kürdistan sorunu, DAİŞ, Kürtlerin birliği ve Güney Kürdistan Federe Devleti’nin önemi ile ilgili kısa bir konuşma yaptı. Sayin Mesud Barzani’nin bağımsızlık yürüyüşünde, tarihsel bir rol oynadığını dile getirdi. Ayrıca, Türk Devleti ve PKK arasında bir ateşkesin sağlanması ve tüm sorunun asli taraflarından biri olarak Kuzey Kürdistanlı partilerle ile uluslararası garantörlerin de  muhatap olacakları yeni bir çözüm sürecinin başlatılması için, Sayin Mesud Barzani’nin Türk devleti , PKK ve tüm Kürt partileri nezdinde daha aktif bir rol oynamalarını umut ettiklerini belirtti.

Görüşme daha sonra, Sayin Mesud Barzani’nin sorulara verdiği yanıtlarla son buldu.11.12.2015

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *