Kürd Öncüleri Derneği Başkanı Ali Çeven tutuklandı

Kürd Öncüler Derneği Başkanı Ali Çeven, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle tutuklandı.

Ali Çeven, sosyal medyada paylaştığı videoda arka planda Kürdistan Abayrağı kullandığı ve Kürdlerin tanınmış simalarından Şeyh Said’den bahsettiği için “Terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Çeven’in avukatlığını üstlenen Av. Suphi Özgen konu hakkında Rûdaw’a şunları söyledi:

“Ali Çeven 29 Ocak 2024’te gözaltına alındı ve gece boyunca karakolda tutuldu. Dün İstanbul Büyükçekmece’de savcının karşısına çıkan Ali Çeven, mahkeme kararıyla tutuklu yargılanmak üzere Metris Cezaevi’ne götürüldü.”

Av. Suphi Özgen, savcının Kürdistan bayrağını “PKK bayrağı”,  Şeyh Said’i ise “terörist” olarak nitelendirdiğini, müvekkilinin sosyal medyadaki paylaşımı nedeniyle “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandığını sözlerine ekledi.

“Savcı, ‘Yani Şeyh Said terörist değil mi diyorsunuz?’ dedi”

Özgen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şeyh Said ile idam edilen arkadaşlarıyla ilgili af kanunu metnini  yine  İstiklal Mahkemesi yargılamalarını,  resmi gazete baskısını Çeven’in tutuklanmasını isteyen savcıya gösterdim.

Önce şaşırdı, sonra ‘Yani Şeyh Said terörist değil mi diyorsunuz?’ dedi. Ben de ‘Elbette’ dedim. Gördüğünüz gibi bu ülkenin resmi belgelerinde de var.

“’Terör bayrağı’dediğiniz bayrak Kürdistan Bölgesi’nin bayrağıdır”

” ‘Terör bayrağı’ olarak adlandırdığınız dediğiniz bayrak Kürdistan Bölgesi’nin bayrağıdır ve Irak’ın kuzeyindeki o bölge resmi bölge olarak kabul edilmiştir . O bayrağın önünde de çok sayıda Türk bakan ve yetkilinin resimleri bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki Türkiye  konsolosluğunda Türkiye bayrağının yanına Kürdistan Bölgesi Bayrağı da yerleştirilmektedir.”

Özgen, müvekkilinin tutuklanmasına ilişkin mahkemeye itirazda bulunacağını belirtti.

Avukat Suphi Özgen ayrıca Kürdistan bayrağı kullanımının artması gerektiğini, çünkü bu tür davaları açarak Kürdlere “gözdağı” verilmek istendiğini vurguladı.

Ali Çeven kimdir?

Batmanlı olan Ali Çeven,  90’lı yıllarda yüzlerce köyün boşaltıldığı bir dönemde dünyaya geldi.

Üniversitede tarih bölümünden mezun oldu.

Ali Çeven ayrıca hem Türkiye hem de Mısır’daki medreselerde dini eğitimler gördü.

Son birkaç ayda Kürd tarihine ve şahsiyetlere ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle izleyici ve takipçi sayısı artırarak bir fenomen haline geldi.

Kürd Öncüler Derneği’nin kurucularından olan Çeven halen bu derneğin başkanlığını yürütmektedir.

Kürd Öncüler Derneği 2023 yılında Konya’da kuruldu ve daha sonra İstanbul Esenyurt’a taşındı.

Dernek tüzüğüne göre tarih, coğrafya ve Kürd milletine yönelik akademik çalışmalar derneğim temel amaçları arasında yer alıyor.

Dernek, Kürd öncülerini tanıtmak istedikleri için derneklerine Kürd Öncüler Derneği adını verdiklerini söylüyorlar.

Ali Çeven’in sosyal medyadaki paylaşımları son dönemde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ gibi isimlerin sık sık ırkçı saldırılarının hedefi oluyor.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *