Kazakistan’da 150 binden fazla Kürt yaşıyor

Kazakistan’da bulunan 130 etnik grubun önemli birleşenlerinden olan Kürtler, ülkedeki birçok sektörde önemli rol üstlenmektedir.

Resmi olmayan istatistiklere göre 150 binden fazla Kürt’ün yaşadığı Kazakistan’da 35 yılı aşkın bir süredir, özgün Kürt dili ve kültürüne hizmet etmek amacıyla kurulmuş olan bir dernek, halen Kazakistan’ın çoğu şehrinde aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugün 130’dan fazla farklı etnik grubun yaşadığı Kazakistan’da Kürtlerin tarihi 1937 yılı ve sonrasına dayanmakta. Kürtlerin Stalin’in emriyle diğer Sovyet cumhuriyetlerinden Kazakistan’a sürülmesinin ardından zor bir dönemde Kürt akademisyen ve aktivistler “Berbang Derneği”ni kurdu. Dernek günümüze kadar çalışmalarına devam etmekte.

Kazakistan Kürtleri Berbang Derneği Başkan Yardımcısı Agali Niyaz, K24’e yaptığı açıklamada, Kürtlerin Kazakistan’ın 13 şehrinde bulunduğunu belirterek, derneklerinin tüm bu şehirlerde ofisleri olduğunu ve çalışmalarını yürüttüğünü aktardı.

Almatı’daki Kazak Ablai Khan Üniversitesi’de Uluslararası İlişkiler Öğretmeni Dr. Murad Şamilov, kariyerinin yanı sıra “Zhyana Kurd” gazetesi ve “Nubar” dergisinin devamlılığında da aktif rol oynuyor.

Yılda bir kez Nubar dergisini yayımladıklarını aktaran Şamilov, Kazakistan, Rusya ve Kürdistan’daki Kürtler hakkında haberler yayınladıkları Kürtçe Zhyana Kurd gazetesinin 4 sayısını yayımladıklarını dile getirdi.

Kazakistan’daki Kürtler 87 yılı aşkın süredir farklı milletler ve kültürler arasında yaşıyor ancak artık yeni nesil için Kürtçe konuşmak tartışmalı bir konu, dolayısıyla Berbang Derneği yöneticileri bu konu üzerinde daha ciddi çalışmalar yürütmeyi amaçlıyor.

Berbang Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Flit, “Önemli olan çocuklarımıza Kürtçeyi öğretmemiz ve onların da Kürtçe konuşması.” değerlendirmesinde bulundu.

K24

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *