Ji raya giştî ya Kurdistanê ra

Wek partî û tevgerên Kurdistanî di 4ê cotmehê da (4/10-16) me li Diyarbekrê civînek çêkir. Li ser vê civînê me biryar da em raya giştî ji van xusûsan agahdar bikin.

  1. Em êrîşa terorîst ya derî mirovahiyê ya Daîşê û hamiyên li pişt wê ya li Kurdistana rojava li bajarê Hesekê şermezar dikin.
    Ji birîndaran ra şîfa û ji şehîdên xwe ra jî ji Xwedê rehmetê dixwazin.

Li hemberî Daîşê û hêzên din yên dijminên însaniyetê, em bi Kurdistana rojava ra ne, divê ev yek careke din were zanîn.

  1. Li Tirkiyê piştî Derbeya 15ê Temûzê bi destûra ku hukûmetê ji meclîsê girt û di çarçoveya Rewşa Awarte da girtin û jikarderxistina, ji memûrîyetê avêtina bi dehhezaran însanên masûm nayê qebûlkirin.

Him Rewşa Awarte û him jî selahiyeta wê ya keyfî bi rengekî ne qanûnî tê bikaranîn.

  1. Tayinkirina qeyûman ser belediyên Kurdistanê bêhuqûqî ye, nasnekirina îradeya gel û demokrasîyê ye.

Divê hukûmet di demeke nêz da ji vê şaşiyê vegere û van tetbîqatên şer û dijberiyên civakî zêde dikin bide rawestandin.

Divê hukûmet vegere ser pêvajoya çareseriya Kurdistanê. Em viya ji bo mewziyên demokratîk jî muhîm dibînin.

4.Di rewşa Awarte da zextên ser medyaya muxalif, girtina nivîskar û rojnamevanan gihîşt astên nedîtî.

Halbûkî hukûmeta AKPê gotibû Rewşa Awarte ”li hemberî hukûmetê îlan bûye”, demokrasî ewê jê zirarê nebîne.

Tiştên ji Rewşa Awarte û vir da qewimîn, girtina 12 telewîzyon û rodyoyên têkiliyên wan qet bi Cimatê tuneye eksê vê îdîayê nîşan dide.

  1. Zarok TV ji zarokên kurd ra program çê dikir, bi program û fîlmên xwe rê li ber asîmîlasyona zarokên kurdan digirt. Lê hukûmetê Zarok Tv jî da girtin.

Ev jî şêla hukûmetê ya li hemberî zimanê kurdî û weşanên kurdî nîşan dide.
Ji Turksatê derxistina Zarok TV û 11 kanalên din nîşana bêtehamuliya li hemberî zimanê kurdî û azadiya çapemeniyê ye.

6.Bêtehamuliya hukûmetê ya li hemberî zimanê kurdî, bêtehamuliya li hemberî navê Kurdistanê û siyaseta kurdî, ji ber ku di navê wê da gotinên kurdî hene, li Manîsayê daxistina tabeleya PSKê jî nîşan dide ku hukûmet li hemberî kurdî û navê Kurdistanê bêtehamul e.

Li Manîsayê daxistina tabelaya PSKê ji alî walî ve em bi şîdet protesto dikin.

7.Divê hukûmeta AKPê dev ji vê siyaset û tetbîqatên xwe yên dijberiyên nava civatê zêde dikin, gelşan girantir û şîdetê jî kûrtir dikin berde.

Banga me ya ji hukûmetê ra, divê hukûmet tavilê dest bi reformên demokratîk bike û ji bo çareseriyê meseleya kurd, bi riyeke aştîyane û diyalogê, divê gavan bavêje.

AZADÎ, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PSK

 

 

Kürdistan Kamuoyuna

Kürdistani parti ve hareketler olarak, 4 Ekim 2016 günü Diyarbekir’de yaptığımız toplantıya ilişkin olarak aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir.

1. Rojava Kürdistanı’nın Heseke kentinde DAİŞ ve hamileri tarafından düzenlenen insanlık dışı terör saldırısını lanetliyor; Allah’tan yaralılara şifa, şehitlerimize de rahmet dileriz. DAİŞ ve diğer insanlık düşmanı kesimlerin saldırılarına karşı, Rojava Kürdistanıyla dayanışma içerisinde olduğumuzun tekrardan bilinmesini istiyoruz.

2. Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe sonrası süreçte, hükümetin TBMM’den aldığı yetkiyle ilan edilen OHAL kapsamında, bakanlar kurulunca çıkarılan KHK’lere dayanılarak onbinlerce masum insanın gözaltına alınması, işinden çıkarılması, memuriyet görevine son verilmesi kabul edilemez. OHAL’in kendisi ve alınan yetkilerin keyfi, hukuka uygun olmayan tarzda kullanıldığı açıktır.

3. Kürdistan’daki belediyelere kayyum atanması da bu kapsamda halkın iradesi, demokrasi ve hukukun hiçe sayılması anlamına gelir. Biran önce bu yanlıştan dönülmesini ve mevcut savaş ile toplumsal gerginliği daha da artıracak bu uygulamaların geri alınmasını; hem Kürdistan meselesine dair çözüm sürecine dönülmesini, hem de demokratik kazanımlar açısından elzem görüyoruz.

4. OHAL döneminde “yandaş” olmayan basın üzerindeki baskılar, yazar ve gazetecilerin tutuklanması görülmemiş boyutlara ulaştı. Oysa AK Parti hükümeti OHAL’ın “devlete karşı ilan edildiğini” söylemiş, demokrasinin zarar görmeyeceğini iddia etmişti. OHAL ilanından sonra yaşananlar, Cemaat ile hiç bir ilişkisi olmayan 12 televizyon kanalı ile radyonun kapatılması bu iddianın tersini gösteriyor.

5. Kürd çocuklarına yönelik olarak Kürtçe yayın yapan, yayınladığı Kürtçe çocuk filmleri ile Kürd çocuklarının asimile edilmesini engelleyen Zarok TV’nin kapatılması Hükümetin Kürd diline, “yandaş” olmayan Kürtçe yayına yönelik tavrını ortaya  koymaktadır. Zarok TV ve 11 TV kanalının Turksat’tan çıkarılması Kürtçeye ve basın özgürlüğüne tahammülsüzlüğün göstergesidir.

6. Hükümetin Kürtçeye, “Kürdistan” terimine ve Kürd siyasetine olan tahammülsüzlüğü, Manisa ilinde, PSK’nin tabelasının Kürtçe ibareler gerekçe gösterilerek valilikçe indirilmesiyle kendini gösteriyor. Manisa Valliliği’nin “Partiya Sosyalist a Kurdistan Şaxa Manisa” tabelasını indirmesini şiddetle kınıyoruz.

7. AK Parti hükümetini, gerginliği daha da artıran, sorunları içinden çıkılmaza hale getiren ve şiddet sarmalını derinleştiren bu uygulamalardan vazgeçmeye, demokratik reformlar yapmaya, Kürd sorununun barışçıl ve diyalog yolu ile çözülmesinin yolunu açacak adımlar atmaya çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla.

AZADÎ, PAK, PDK-BAKUR, PAKURD, PSK

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *