Ji Raya Giştî Re

Hilbijartinên  herêmî yên 31ê Adara 2019an, li ser esasê zilm, zordestî, bêedaletî û şovenîzmê û bi sîyaseta ku bi dijayetîya Kurdan ve hatîye hûnandin pêk hat û ev yek bû fikra esasî ya hilbijartinan.

Îktidara AK Partîyê ku Tirkîyeyê bi rê ve dibe, hebûna xwe spartîye sîyaseta dijberîya kurdan. Li hember hemû nirx û hêjayîyên kurd û Kurdistanê, serferberîyeke mezin îlankirîye. Hemû maf û azadîyên esasî bi destê xwe daye alîyekî, rejîmeke keyfî damezirandîye.

Herî dawî bi rêya Qeyûmên tayînkirî, îradeya gelê Kurdistanê tune hesibandîye, li Kurdistanê sîstema ”walîtîya mêtingehkarîyê” pêk anîye.

Dema hilbijartinên herêmî yên 31ê Adara 2019an hat rojevê, em weke Partîya AzadîyaKurdistanê (PAK) û Partîya Sosyalîst a Kurdistanê (PSK) û ji bo şikandina nîrê zilm û zordarîya ku miletê me tê de dijî û ji bo pêşkêşkirina alternatîfeke neteweyî û demokratîk, me li gel  sîyasetmedar, rewşenbîr û  kesayetên welatperwer Tifaqa Welatperwer û Demokrat ava kir.

Me biryar girt ku bi şîara ”Ne xendek, ne jî qeyûm, em ê bajarên xwe û welatên xwe bi xwe bi rê ve bibin” li Dîyarbekir, Mêrdîn, Batman û Mûşê, li çar bajar û çar qezeyan, bi namzedên serbixwe beşdarî hilbijartinan bibin. Li cîyên ku me namzed dernexist jî me biryara piştgirîya namzedên serbixwe yê welatparwer da.

Me di nav mehekê de, li cîyên ku me namzed derxistibû, kampanyeyeke hilbijartinê ya ku ji hêza me jî dibihurî  meşand. Me aktorên ku agir bera Kurdistanê dane û sîyaseta wan a xerabker teşhîr kir. Me destnîşan kir ku gelê me li hember zilm û zordestîya ku lê tê kirin, ne bê çare ye, ne bê alternatif e. 

Me bi fedakarîyeke mezin xebatên xwe meşandin da ku em bikaribin vê axa mirîyan ya ku dixwazin li ser civata Kurdistanê werbikin, ji navê hilînin. Me,ji bo hilweşandina vandîwarên tirsê yên ku ji bo gelê me bêzar bikin tên avakirin, xebateke fedakaranemeşand. Di vê merhelê de derket holê ku milletê Kurd li hember sîyaseta wêrankar û zordest, ne bê çare ye, ne bê alternatif e. Bawerî û cesareta gelê me ya ku wê bikaribeazadîya xwe ya netewî bi dest bixe, zêdetir bûye.

Helbete ku emê weke Tifaqa Welatperwer û Demokrat di derbarê van dengên ku megirtine de emê nirxandinên pêwîst bikin û encamên van nirxandinan emê bi  gelê re parve bikin. Lê , aşkere ye ku bi xebatên xwe yên di dema hilbijartinê de, bi hûnandinapeywendîyên  bi  deh hezaran gelê me re, bi helwest û propagandaya netewî û welatperwer ve, Tifaqa Welatperwer û Demokrat roleke dîrokî jî lihîstîye.

Tifaqa Welatperwer û Demokrat ku partîyên me pêşêngîya wê kirin û ji alîyê hinekderûdor û şexsîyetên  welatperwer ve dihat piştgirîkirin, di pêvajoya hilbijartinên 31ê Adara 2019an de, bi sekna xwe ya biryardar û bi cesaret ji alîyekê ve derîyekî nuh vekir. Ji alîyekî din ve jî di pêvajoya xebatên hilbijartinan de bi, hemahengî , bawerî û bi çandabi hev re karkirinê ya di navbera pêkhateyên tifaqê de, ji bo yekîtîyên netewî yênmayînde zemîneke xweştir hate hûnandin. 

Tifaqa Welatperwer û Demokrat ji nuha ve nîşan daye ku , xwedî potansîyelekê ye kudikare ji gelê me re bibe cîhê hêvîyê.

Em deyndarê spasdarîya hemû kedkarên vê xebata hilbijartinê ne.

Em bi hestên xwe yên minetdarîyê spasî hemû gelê xwe yê ku deng dane me,  dikampanyaya   namzedên serbixwe yên Tifaqa Welatperwer û Demokrat de bi awayêmaddî û manewî li gel me bûne, piştgirî dane me dikin.

Em ê di derbarê encamên  hilbijartinên 31ê Adarê de îzahet û analîzên xwe yên hûrgilîpaşê bi raya giştî re par ve bikin.

Li gel rêzên xwe, em raya giştî agahdar dikin.

Partîya Sosyalîst a Kurdistanê (PSK)                     Partîya Azadîya Kurdistanê(PAK)​​

KAMUOYUNA

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler, Kürt karşıtlığı üzerinden yürütülen şiddetin, şovenizmin, kutuplaşmanın ve  adaletsizliğin damgasını vurduğu bir seçim oldu.

Türkiye’yi yöneten AK Parti iktidarı son birkaç yıldır varlığını Kürt karşıtlığına dayandırmış, Kürt ve Kürdistan’a ilişkin bütün değerlere karşı tam bir seferberlik ilan etmiş, bütün temel hak ve özgürlükleri bir yana iterek keyfi bir rejim kurmuş  durumdadır.

Son olarak atadığı kayyumlarla Kürt halkının iradesini yok sayarak Kürdistan’da “sömürge valiliği” sistemini hayata geçirmiştir.

Kürt halkının ezici çoğunlukla büyük bir destek sunduğu HDP  ise bu desteğin gereğini yerine getirmek yerine şiddet politikalarına boyun eğmiş, kentlerimizi viraneye çeviren ve binlerce canımızın yok olmasına neden olan hendek politikalarına çanak tutmuştur.

31 Mart 2019 yerel seçimleri gündeme geldiğinde, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) olarak milletimizin içinde  bulunduğu bu kıskacı kırmak ve  ulusal demokratik bir alternatif sunmak amacıyla yurtsever aydın, siyasetçi ve kanaat önderiyle birlikte Yurtsever Demokrat İttifak’ı kurduk.

“Ne hendek, ne kayyum, kentlerimizi de ülkemizi de kendimiz yöneteceğiz” şiarı altında Diyarbakır, Mardin, Batman ve Muş olmak üzere dört il ve dört ilçede bağımsız adaylarla seçime girme kararı aldık. Aday göstermediğimiz yerlerde de bağımsız yurtsever adaylara destek sunma kararı aldık.

Son bir ay içinde aday gösterdiğimiz yerlerde gücümüzün çok ötesinde bir seçim kampanyası gerçekleştirdik. Kürdistan’ı yangın yerine dönüştüren aktörleri ve onların yıkım politikalarını teşhir ettik. Halkımızın, kendisine dayatılan çok yönlü baskı ve dayatmalara karşı çaresiz ve alternatifsiz olmadığını gösterdik. Kürdistan toplumunun üstüne örtülmek istenen ölü toprağını kaldırmak, halkımızı sindirmek için örülen korku duvarını yıkmak için fedakârca bir çalışma yürüttük. Gelinen aşamada Kürt milletinin inkâr, şiddet ve yıkım politikalarına karşı çaresiz olmadığı ortaya çıkmıştır. Halkımızın güveni, cesareti ve ulusal özgürlüğünü kazanacağına olan inancı artmıştır.

Elbette ki, Yurtsever Demokrat İttifak olarak, 31 Mart seçimlerinde alınan oylara ilişkin gerekli değerlendirmeyi yapacak ve açık gönüllülükle bunu halkımızla paylaşacağız. Ama, seçim sürecinde yaptığı çalışmalar, geliştirdiği kitle ilişkileri ve yurtsever duruş ve propagandasıyla,  Yurtsever Demokrat İttifak’ın halkımız bakımından tarihsel bir rol oynadığı da ortadadır.

Partilerimizin öncülük ettiği ve bir çok yurtsever çevre ve şahsiyetin desteklediği Yurtsever Demokrat İttifak, 31 Mart 2019 seçim sürecinde kararlı ve cesaretli duruşuyla bir yanda Kürt siyasetinde yeni bir kapı aralarken, öte yandan seçim çalışma sürecinde sergilediği uyum, güven ve iş birliği kültürüyle kalıcı ulusal birlikler için uygun bir zemin oluşturmuştur.

Yurtsever Demokrat İttifak daha şimdiden halkımız için bir umut olma kapasitesini ortaya koymuştur.

Bu süreçte emeği olan herkese teşekkür borcumuz var.

Yurtsever Demokrat İttifak’ın bağımsız adaylarının seçim kampanyalarına katılan, onlara maddi manevi katkılarını esirgemeyen, oy veren, kanat geren bütün halkımıza teşekkür ve minnet duygularımızı iletiriz. 

31 Mart seçim sonuçlarıyla ilgili olarak bilahare detaylı açıklama ve değerlendirmelerde bulunacağız.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK)   Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *