Irak: 8 bin idam mahkumunun, cezaevlerindeki yoğunluğun azaltılması için infaz edilmesi istendi

Irak Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komitesi, hapishanelerdeki aşırı kalabalığı azaltmak için idam cezası alanların infaz emirlerinin imzalamasını istedi.

Independent Türkçe’nin Channel8’den aktardığı habere göre; Irak Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komitesi, hapishanelerdeki aşırı kalabalığı azaltmak için idam cezası alanların infaz emirlerinin imzalamasını istedi.

Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Üyesi Zuhayir Fatlavi, yaptığı açıklamada ülkedeki cezaevlerinin aşırı derecede kalabalık olduğunu söyledi.

Fatlavi’ye göre aşırı derecedeki yoğunluk hem hizmetlerin aksamına yol açıyor hem de mahkumlar arasında hastalıkların yayılmasına neden oluyor.

2014’ten bu yana 8 bin kişinin terör suçundan idam cezasına çarptırıldığını hatırlatan Fatlavi, o tarihten bu yana kimsenin idam edilmediğini belirtti.

Zuhayir Fatlaw, Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid’in 8 bin idam mahkumunun cezasını onaylamasını isteyerek “Onları hapiste tutmak yerine cezalarının infazı için gerekli onayı verin” çağırısında bulundu.

Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Üyesi Zuhayir Fatlavi, af tasarısına da değinerek, “Komite herkesin haklarına kavuşabilmesi için af tasarısının onaylanması hızlandırmak için de çalışmalarını yoğunlaştırdı” diye konuştu.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *