İNTERNET KISITLAMASI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

HDP Milletvekili Osman Baydemir internet kısıtlamalarıyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a yanıtlaması için yazılı Soru önergesi vermiştir. Önergeyi ekte bulabilirsiniz.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Osman BAYDEMİR

Şanlıurfa Milletvekili

Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı illerde son bir yıl içerisinde mobil ve sabit internet hatlarında kesintiler meydana gelmektedir. Bu kesintiler, sokağa çıkma yasakları sırasında artmış, 11 Eylül 2016 tarihinde DBP’li belediyelere kayyum atamasının yapılması ile had safhaya ulaşmıştır. Yine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması sonrasında da önce Diyarbakır’da sonra da bölgede toplamda 11 kentte (Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman) evlerde ve işyerlerinde kullanılan sabit ve mobil internet erişimi kısıtlanmıştır. Kısıtlamalarla ilgili internet erişim şirketleri de sorunu tespit edemediklerini ifade etmiştir.

Bu gerekçelerle;

  • İnternet erişimin kısıtlanmasının sokağa çıkma yasakları, belediyelere kayyum, belediye başkanlarının gözaltına alınması gibi operasyonlar sırasında kesilmesinin Bakanlığınızla bir ilgisi var mıdır? Varsa kesintilerin nedenini nasıl açıklamaktasınız?
  • Kesintilerin Bakanlığınızla bir ilgisi yoksa hangi kurum merci tarafından hangi gerekçeyle uygulanıyor?
  • İnternet kısıtlamalarının yasal dayanağı nedir?
  • İnternet kesintileriyle ilgili olarak şeffaflık ilkesi gereği neden bir açıklama yapılmıyor?
  • Bir yılı aşkın süredir aralıklarla uygulanan internet kısıtlamaları daha ne kadar süre devam edecektir?
  • Kısıtlamaların içinde bulunduğumuz bu bilgi çağında yurttaşları olumsuz yönde etkilediği tartışmasızdır. Bilgi edinme ve Haberleşme Hakkı’nın da gaspı olan bu uygulamanın yarattığı mağduriyet nasıl telafi edilecektir?

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *