Heyeta PAKê seredana Sûr a Amedê kir

IMG_1293Heyetek ji rêveber ,endam û dostên PAKê pêk hatî roja 11.12.2015ê li Amedê seredana navçeya Sûrê ya ku derketina kolanan hatî qedexekirin kirin.

Heyeta PAKê bi serokatîya Cihgirê Serokê Giştî yê PAKê Nurullah Timur ji rêveber û endamên PAKê pêk hat.

Heyeta PAKê li nav kolanên Sûrê yên şer têde qewimîn , xendek hatîn kolandin de gerîyan û lêkolîn kirin. Di encama van lêkolînan da derket holê ku li van taxan gelek tehrîbatên mezin çêbûne , xanî hatine weran kirin , gelek der tuşî êrîşên bombe û çekên giran hatine. Herwiha hat dîtin ku gelek kes jî malên xwe bar dikin.

Heyet seredana mizgefta Kûrşûnlûya dîrokî ya ku hatî şewitandin jî kir. Mizgeft bi gulle baranê hatibû weran kirin.

Wek ku tê zanîn li navçeya Amedê ya Sûrê 9 rojan derketina kolanan hatibû qedexekirin. Dewleta tirk navçe standibû ablûkayê û xendek têde hatibûn kolandin. Qedexe çend saet din piştî hatî rakirin careke din hat îlan kirin.

Buroya Çapemenî û Ragihandinê ya PAKê

———————————————————————————————————————–

PAK Heyeti Diyarbakır Sur’u Ziyaret Etti

PAK yönetici,üye ve dostlarından bir araya gelen bir heyet 11.12.2015 günü sokağa çıkma yasağının yaşandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesini ziyaret etti.

PAK Heyeti , PAK Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Timur başkanlığında PAK yönetici,üye ve dostlarından bir araya geldi.

PAK Heyeti ,Sur’da savaşın yaşandığı , hendeklerin kazıldığı mahalleri gezerek incelemelerde bulundu. Bu incelemeler sonucu, bu mahallelerde ağır tahribatlar yaşandığı , yaşam alanlarının viran edildiği , bir çok yerin silahlı ve bombalı saldırılara maruz kaldığı ortaya çıktı. Ayrıca bir çok kişinin de ilçeden göç ettiği gözlemlendi.

Heyet yakılan tarihi “Kurşunlu Camii”ni de ziyaret etti. Camii’nin kurşunlanarak yakılıp tahrip edildiği görüldü.

Bilindiği gibi Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 9 gün boyunca sokağa çıkma yasağı sürmekteydi. Türk devleti ilçeyi abluka altına almış , ilçede hendekler kazılmıştı. Yasak kalktıktan bir kaç saat sonra tekrar ilan edildi.

PAK Basın ve İletişim BürosuIMG_1376

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *