HDP’ye saldırılar ve IŞİD’in bomba hammaddesi temini ile ilgili soru önergeleri

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Osman BAYDEMİR

Şanlıurfa Milletvekili

Halkların Demokratik Partisi’ne yönelik olarak başlayan ve 17 Aralık 2016’da da yaygınlık kazanarak adeta “kristal gece”ye dönüşen saldırılar yapılmıştır. Bu saldırılar ile ilgili medya ve sosyal medyaya da birçok görüntü yansımıştır. 17 Aralık gecesi düzenlenen saldırılara ilişkin görüntülerin içeriği kamuoyunda, kolluk güçlerinin saldırganlara müdahale etmediği algısı uyandırmıştır.

Bu gerekçelerle;

1- Son bir hafta içinde HDP’ye yönelik olarak kaç saldırı yapılmıştır. Saldırılar hangi il ve ilçe binalarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Saldırılara kaç kişi katılmıştır?

2- CHP, EMEP ve diğer partilere yönelik kaç saldırı yapılmıştır? Saldırılara kaç kişi katılmıştır?

3- Saldırıyı yapan kaç kişi tespit edilmiştir?

4- Kaç saldırgan gözaltına alınmıştır ve ne işlem yapılmıştır? Saldırılara katılıp tutuklanan var mıdır?

5- Saldırıyı gerçekleştirenlerin saldırı öncesi, sırasında ve sonrasında sosyal medya hesapları üzerinde yaptıkları çağrı ve paylaşımlarla ilgili bir gözaltı işlemi var mıdır?

6- Saldırılarda ne kadar maddi hasar meydana gelmiştir?

7- Saldırılar sonrasında olay yeri incelemesi yapılmış mıdır? Kolluk güçlerinin suç delillerini karartmaya dönük herhangi çabasını tespit edilmiş midir?

8- Saldırılara göz yumduğu gerekçesiyle kolluk güçlerine yönelik bir idari inceleme, soruşturma var mıdır?

9- Saldırılara göz yumduğu gerekçesiyle açığa alınan kolluk gücü veya mülki idare amiri var mıdır?

Hürriyet Gazetesi’nin 18 Aralık 2016 tarihli sayısında Tolga Tanış imzası ile yayımlanan “DEAŞ’ın Türk malı potasyum nitratları” başlıklı haberde cani terör örgütü IŞİD’in silah üretim fabrikalarındaki hammaddelerin Türkiye’den götürüldüğüne dair vahim iddialar yer almaktadır. Yine haberde rapor ve tespitlerine atıfta bulunulan İngiliz sivil toplum kuruluşu Conflict Armament Research’in (CAR) iddiaları bulunmaktadır.

Buna göre; 

  • IŞİD’in Irak’ın Musul kentinde bir devlet gibi silah ürettiği tespiti yapılıyor. Silahlarda kullanılan hammaddelerin tedarikçisi 13 firma olduğu iddiası doğru mudur? Doğru ise bu firmalar hangileridir?
  • Hükümet hem haberdeki iddialara hem de CAR’ın rapor ve tespitlerine ilişkin bir araştırma, inceleme, soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa sonucu nedir?
  • İstihbarat ve kolluk güçleri; patlayıcı yapımında kullanılan potasyum nitratın üretimi, dağıtımı ve satışına ilişkin kayıt ve bilgilere ulaşmış mıdır? Ulaşmışsa bu maddenin IŞİD’e nasıl ulaştığına ilişkin bir bilgiye sahip midir? Sahipse ne işlem yapmıştır?
  • IŞİD’in Kilis’e attığı roketlerin yakıtında kullanılan potasyum nitratların Türkiye’den gittiğine dair iddialar doğru mudur?
  • Haberde bahsi geçen Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2013, 2014 ve 2015’te Türkiye, Suriye’ye toplam 13 bin 313 ton amonyum nitrat gübre ihraç edilmiş gözüküyor. Hükümet; nüfusun büyük bir bölümü göçmen hale gelen Suriye’de bu amonyum nitrat gübre tarımda kullanıldığını mı düşünmektedir?
  • Suriye’ye doğrudan bomba yapımında da kullanılan amonyum nitrat gübreyi hangi firma ihraç etmiştir? Buna ilişkin bir araştırma, inceleme veya soruşturma var mıdır? Varsa sonucu nedir?
  • Hükümetiniz; Türkiye’nin IŞİD’e destek verdiği algısını güçlendiren bu habere ilişkin bir açıklaması olacak mıdır?
  • Basin Deposu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *