Hakkari Belediye Eş Başkanı Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış; adliyeye getirildi.

Hakkari’de, “silahlı terör örgütünü yönetmek” suçundan yargılanan eski Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Van’da 2 gün önce gözaltına alınan ve İçişleri Bakanlığınca Hakkari Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Akış’ın da aralarında bulunduğu 13 sanıklı davanın karar duruşması yapıldı. Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Akış’a “silahlı terör örgütünü yönetmek” suçundan 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, hükümle birlikte Akış’ın tutuklanmasına karar verdi.

Akış’ın aleyhine ifade veren “Oyun Bozan” adlı gizli tanık, tanıklıktan vazgeçmişti: Savcı D.Y. benim ve ailemin zor durumda kalacağını söyleyerek, tehdit etti

Akış’ın yargılandığı davada gizli tanık “Oyun Bozan” olarak bilinen tanık, daha sonra tanıklıktan vazgeçmiş ve ifadelerini baskı altında verdiğini söylemişti. Yüksekova Haber’de 2012’de yayınlanan habere göre; Hakkari’de 2009 yılından bu yana gizli tanık ‘Oyun Bozan’ ismiyle onlarca kişinin tutuklanmasına neden olan M.E. tutuklu bulunduğu Muş E Tipi Cezaevi’nde nasıl ‘gizli tanık’ olduğuna dair mektup gönderdi.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *