Em bi yekitiya neteweyî dikarin Kobanê û tevaya Rojavayê Kurdistanê biparêzin

Komîteya Rêveberiyê ya Hewldana Partiyeke Kurdistanî

Bi yekitiya neteweyî Kurd dikarin vê fersenda dîrokî bi ber serkeftin û azadiyê ve bibine.

Em bi yekitiya neteweyî dikarin Kobanê û tevaya Rojavayê Kurdistanê biparêzin
Îro careke din gelê me li Rojavayê Kurdistanê, li Kobanê tûşî êrîşên DAÎŞ ê dibe. Rejîma Esad ya Baasê, bi zaneyî midaxaleyî van êrîşana nake, rê dide ku DAÎŞ êrîşî gelê me yê Rojava bike. Em bi tundî van êrîşên DAÎŞ ê şermezar dikin. Êşên miletê me yê Rojava êşên me ne. Serkeftinên wan jî serkeftinên me ne.

Tecrûbeyên Başûrê Kurdistanê bi dehan caran îspat kiri ye ku, bi xêra yekitiya neteweyî, miletê me ew enfal û jenosîda Helebçeyê û ew zilm û zordariyên rejîma Seddam Huseyînî pûç kirine. Dewleta Federal a Kurdistana Iraqê bi xêra yekitiya neteweyî hate avakirin. Îro Kerkûk jî têde, axa Başûrê welatê me dîsa bi yekitiya hêzên netweyî hema hema bi temamî hatiye rizgar kirinê.Bi xêra hukumeteke yekgirtî û bi xêra yekitiya hemû hêzên neteweyî yên Başûrê Kurdistanê , miletê me îro ber bi serxwebûnê ve dimeşe.

Em bangî hemû rêveber û hêz û gelê xwe yê li Rojava dikin ku, ji tecrûbeyên Başûrê Kurdistanê dersan werbigirin û yekitiya xwe ya neteweyî ava bikin.Heta yekitiya neteweyî ava nebe, ne li dijî DAÎŞ ê , ne li dijî rejîma Baasê û ne jî li hemberî xeteriyên muhtemel yên din emê nikaribin welatê xwe, miletê xwe biparêzin, serfirazî û azadiyê bidest bixin. Divê di demeke herî kurt de, Desteya Bilind ya Kurd li gorî rewşa heyî û li ser esasê yekgirtin û li hev hurmet girtina aliyên neteweyî bê nuh kirin. Divê PYD dev ji îdareya ‘’yek partîtiyê’’ berde û li gel hemû hêzên siyasî yên Rojava, bê qeyd û şerd jibo avakirina yekitiya neteweyî bicive û hewcadariyên yekitiyê pêk bîne. Divê hêzên li derveyî PYD ê jî di vê derbarê de bêyî qeyd û şerd, hemû berpirsyariyên xwe yên neteweyî bicîh bînin.

Dewleta Başûrê Kurdistanê jî dive bi hemû îmkanên ku jê tê, alîkarî û piştgiriya yekgirtina hêzên Rojavayê bike. Divê Dewleta Başûrê Kurdistanê li himber qetlîam û êrîşên DAîŞ ê an jî yên hinekên din, li gel miletê me yê Rojava cîhê xwe bigire. Divê herkes bibîne ku, Kurd ne bê xwedîne. Em bawer dikin ku, Dewleta Başûrê Kurdistanê heger Rojava qebûl bike, dê vê yekê weke wazîfeyeke neteweyî bibîne û dê pêk jî bîne.

Kurd û Kurdistaniyên her çar perçeyên Kurdistanê û hemû Kurdên li dinyê dijîn, jibo yekitiya hêzên Kurd yên li Rojava, dive em zexteke xurt bidine li ser hemû hêzên siyasî û bi taybetî jî li ser PYDê. Bi yekitiya neteweyî Kurd dikarin vê fersenda dîrokî bi ber serkeftin û azadiyê ve bibine. Îro roj ne roja teng fikrandinê, tengrûbiyê û ezezîtiyê ye. Roj roja hevdu qebûl kirinê ye, roja yekgirtinê ye, roja xurt kirina biratiya di nava Kurdan de ye.
09.07.2014
Bijî yekitiya neteweyî ya Rojavayê Kurdistanê
Bijî mafê çarenûsiya miletê Kurd
Bijî Kurdistan
Komîteya Rêveberiyê ya Hewldana Partiyeke Kurdistanî

Kobani’yi ve Tüm Batı Kürdistan’ı(Rojava) Ancak Ulusal Birlik İle Savunabiliriz
Bugün bir kez daha Batı Kürdistan’da(Rojava) halkımız DAİŞ’in saldırılarına maruz kalmaktadır.ESAD’ın Baas rejimi bilinçli bir şekilde bu saldırılara mudahale etmemekte,DAİŞ’in saldırılarına göz yummaktadır. DAİŞ’in bu saldırılarını nefretle kınıyoruz. Rojava’daki milletimizin acılarını kendi acılarımız, başarılarını da kendi başarılarımız olarak görüyoruz.

Güney Kürdistan’daki tecrübeler defalarca kanıtlamıştır ki, miletimiz ulusal birliği sayesinde Enfalleri, Halepçe soykırımını ve Saddam Hüseyin rejiminin tüm zulüm ve zorbalıklarını boşa çıkartmıştır.Irak Kürdistanı Federe Devleti ulusal birlik sayesinde kuruldu.Bugün Kerkük dahil,hemen hemen Güney Kürdistan topraklarının tümü yine ulusal birlik sayesinde kurtarıldı. Ulusal birlik hükümeti ve tüm siyasal güçlerin birliği sayesinde Güney Kürdistan bağımsızlığa doğru yol alıyor.

Rojava’daki halkımızı, tüm siyasal güçleri ve yöneticilerini Güney Kürdistan’daki bu tecrübelerden dersler çıkarmaya ve kendi ulusal birliklerini oluşturmaya çağırıyoruz.Ulusal birlik sağlanmadığı sürece ne DAİŞ’e, ne Baas rejimi’ne, ne de başka muhtemel tehditlere karşı milletimizi, ülkemizi savunabiliriz ne de özgürlük ve başarıya ulaşabiliriz.

Tüm siyasal güçlerin katılımıyla Kürt Yüksek Konseyi (Desteya Bilind ya Kurd), karşılıklı saygı, birlik ve birbirini kabul etme temelinde,yeni sürece göre güncellenmelidir.PYD ‘’tek partiye dayalı yönetim’’den vazgeçmeli, kayıtsız ve şartsız bir şekilde, tüm siyasal güçlerle ulusal birlik için toplanmalı ve birlik için ne yapılması gerekiyorsa yerine getirmelidir. Aynı şekilde PYD dışındaki tüm kesimler de birlik için üzerlerine düşen tüm sorumlulukları kayıtsız ve şartsız bir şekilde yerine getirmelidirler.

Güney Kürdistan Devleti de elinden gelen tüm imkanlarıyla birliğini gerçekleştirmiş Rojava halkımızın yanında olmalı, her türlü desteği ve dayanışmayı göstermelidir.Tüm dünya, Kürtlerin sahipsiz olmadığını görmelidir.Güney Kürdistan Devleti’nin de ,Rojavadaki halkımızın yanında durmayı ulusal bir görev olarak gördüğüne ve Rojava’nın kabulu durumunda bu tarihsel sorumluluğu yerine getireceğine inanıyoruz.

Kürdistan’ın dört parçasındaki ve dünyadaki tüm Kürtler olarak,Rojava’da ulusal birliğin oluşturulması için, tüm siyasal güçlere ve özellikle de PYD ye çağrı yapalım, gereken baskıyı uygulayalım. Ancak ulusal birlik ile Kürtler bu tarihsel firsattan başarıyla yararlanabilir, özgürlüğü elde edebilirler.Gün dargrupçuluğu, benmerkezciliği ve tek renkli bir siyasal yapılanmayı savunma günü değildir. Gün birleşmenin,bir birini kabul etme ve saygının, Kürtle arası kardeşliği güçlendirmenin yaşamsal önem taşıdığı gündür. 09.07.2014
Yaşasın Batı Kürdistan’da(Rojava) Ulusal Güçlerin Birliği
Yaşasın Kürt Milletinin Kendi Kaderini Tayin Hakkı
Yaşasın Kürdistan
Kürdistani Parti Girişimi Yürütme Komitesi

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *