Diyarbakır’da ‘Kürt sorununun çözümü’ toplantısı

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, “Kürt sorununun çözümü” toplantısında bir araya geldi. Bir otelde düzenlenen toplantıya kentteki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, Kürt sorununun çözümüne ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Bir otelde düzenlenen toplantıya kentteki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.
 
Turan: 40 yıldır bir sorun var
 
Amida Haber’in aktardığına göre toplantıda konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, “Bölgemizdeki sorunlar maalesef ki bitmiyor daha düzenli olmak adına kent platformu oluşturduk. Platformun amacı bu kentin ve çevremizdeki kentlere çözüm olmaktı. Bölgenin sorunlarına çözüm olmaktı. 40 yıldır bir sorun var ve bu sorunlar hepimizi etkiliyor. Bugün bu sorunun bize etkisini, çözümünü ve önerilerini tartışacağız. Sonrasında da kamuoyuna paylaşacağız” dedi.
 
Çözüm süreci nihayete ermedi
 
Daha sonra konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise yıllardır Kürt meselesine ilişkin çözüm önerilerini, itirazlarını sürekli kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı.
 
Çözüm süreçlerinde yaratılan ortamı hatırlatan Eren, “2012 yılında toplumun umutlar bağladığı maalesef nihayete evirilemedi, sonuçlanmadı. Bizler, STÖ temsilcileri, bu konuya dair konuşabilmeli mi? Bana göre herkes bu konuda sorumluluk almalı. Kürt meselesi bu ülkedeki temel sorunların mihenk noktasıdır. Bu ülkenin temel sorunlarının çözümsüzlüğün de Kürt meselesi var. Öyle bir noktaya geldik ki hak ve özgürlükler meselesini dile getirme Kürt meselesiyle aynı duruma geldi” diye belirtti.
 
‘Demokratik zeminde çözülmeli’
 
“Bugün hep birlikte sonuç almak adına bir aradayız” diyen Eren, “İtirazlar da olabilir ama bizler hiçbir aktörün sorumluluğunu üstlenmek ya da herhangi bir aktör yerine yaklaşmak durumunda değiliz. Bizler bu bölgede, bu meseleyi iliklerine kadar hisseden insanlar olarak bu meselenin çözümü için bir araya geldik. Daha çok taşın altına elimizi koymalıyız. İktidar yetkililerinden daha çok sorumluluk duymalıyız. Çünkü acıyı en yakından hisseden bizleriz. Bu mesele sadece seçim ve güvenlik sorunu değil. Bu öteleme siyaseti ve şiddet çözüm değil. Artık bu sorunlar demokratik zeminde diyalog ve barışçıl zeminde çözülmeli. Biz bu nedenle bir araya geldik, bizlerin bu niyetinin tek başına sonuç vermeyeceğini biliyoruz. Umarım bu neticenin iktidar nezdinde karşılığı olur. Biz bu çatışmalı süreçten yorulduk. Gücümüz onlara yetecek, biz bu konuda iddiadayız. Bu sorumluluğu alan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Sonuç bildirgesinin 26 Şubat Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.
Nerina Azad

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *