Diyarbakır’da Ali Yolunda Kürtler “Goran, Horasan, Anadolu” konulu söyleşi programı düzen lendi

Diyarbakır Sur’da İsmail Beşikçi vakfı öncülüğünde Dr. Şhahab Vali, Yalçın Çakmak ve Dr.Hasan Harmancı’nın katılımıyla Ali Yolunda Kürtler “Goran, Horasan, Anadolu” konulu söyleşi gerçekleşti

Diyarbakır Sur’da İsmail Beşikçi vakfı öncülüğünde Dr. Şhahab Vali, Yalçın Çakmak ve Dr.Hasan Harmancı’nın katılımıyla Ali Yolunda Kürtler “Goran, Horasan, Anadolu” konulu söyleşi gerçekleşti.

Söyleşide konuşan Hasan Harmancı “Horasan ile ilgili çalışmalar yürütürken ilginç şeyler karşıma çıktı. Bahsedildiği gibi Türk değil Kürtler çoğunluğu oluşturuyordu. Horasan bölgesi çölün ardında kalıyor. Neredeyse o bölgede yasam alanı yok. Horasan arkada kalmış Horasan dediğimiz yer dünyanın en önemli tarım bölgesi diyebiliriz. Horasan’da kendi içinde ayrılmış aslında. 700’lü yıllara kadar Kürtlerin olduğu fark ediliyor. Kürt genetiği buraya kadar gidiyorsa siz düşünün.” dedi.

Harmancı ayrıca, “Bölgede şamanizm çok etkin fakat bu bölgedeki insanlar inancını koruyabilmiş. İnsanların kültürü de maalesef etkileniyor. Bu zamandan kaynaklı. Şu an Kürtlerin giyimi bile değişmiş. Fakat isminiz hala Kürt. ” dedi.

Harmancı, daha sonra Horasan’da yaptığı araştırmaları seyirciyle paylaşarak Horasan hakkında bilgiler verdi.

Amed TV

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *