Dêrikîyan gotin ku “Bila Ablûka Rabe, Bila Şer Raweste!”

Dêrîkiyên ku gotin “Bila ablûka rabe , bila şer raweste!”  roja 02.11.2015 tuşî êrîşên eskere Tirk hatin.

Serok û rêveberên Komeleyên Dêrikîyan yên İzmir, Stenbol, Mersin û Edeneyê li gel gelek Dêrikîyên ji Amed, Mêrdîn û bajarên din bi awayeke girseyî ji bo ablûkaya li ser Dêrikê rabe û şer raweste xwestin ku têkevin Dêrikê.
Girseya ku ji Dêrikîyan pêk hatî gihişt ber Dêrikê taxa Tilbisimê ya ku li wê derê eskerên dewleta Tirk barîkat danibû û nehiştin girse daxilî Dêrikê bibe. Girse heta barîkatê meşîya, paşê eskerên tirk bi bombeyên gazê êrîş li girseyê kirin. Gaza ku hat avêtin ne jibo îxtarê bû, nîspeyek zêde gaz hat avêtin. Gelek kes bi tesîra bombeyên gazê êşîyan. Eskerê tirk li wê derê 3 kes binçav kirin. Paşê girse km.yeke paşde vekişîya û li wê derê daxuyanî da çapemenîyê. Di vê daxuyanîyêde jibo ablûkaya ku li Dêrikê rabe bi giştî jibo şer raweste bang hate kirin. Li wê derê li ser navê komeleyên Dêrikê Ömer Gökalp daxuyanîyek xwend, daxuyanîyêde got ku; “Bila şer raweste, bila ablûka rabe, bila kes nemirin, aşitî were!” Herwiha Abdo Yılmaz jî di derbarê ablûkaya li ser Dêrikêde li ser navê Komeleya Dêrikîyan ya Stenbolê axaftinek kir. Paşê parlementera HDPê Çağlar Demirel jî piştgirîya xwe jibo vê çalakîyê nîşan da û axaftinek di derbarê ablûkaya ku li ser Dêrikê kir.

4Serokê Giştî yê PAKê Mustafa Özçelik jî li vê derê axaftinek bi Kurdî kir. Rêzdar Mustafa Özçelik ev êrîşa bi bombeyên gazê bi tundî rûreş û protesto kir û wiha anî ziman;

“Dêrika Çîyayê Mazî welatê Qedrîcan, Reşîdê Kurd, Edip Karahan, Aziz Özçelik û gelek şehîdên Kurdistanê ye. Di doza azadîya Kurdistanêde ciheke taybet ya Dêrikê heye. Tu ablûka tu weranî dê nikaribe rê li ber doza azadîya Kurdistanê bigire. Divê gelê Dêrikê bi yekgirtineke xurt dengê xwe bilind bike û bêje Bila ablûka rabe, bila xendek bên girtin, bila şer raweste. Şerê heyî, êdî tu feydayê wê ji doza milletê me re tune ye. Zerarê dide milletê me, welatê me divê dualî şer raweste û jibo çreserîya pirsa Kurdistanê rêya çareserîya sîyasî û sivîl vebe.”

Buroya Çapemenî û Ragihandinê ya PAKê

————————————————————————————————————————————–

“Abluka Kalksın , Savaş Dursun!” Diyen Türk Askerlerinin Saldırısına Uğradı

“Abluka Kalksın , Savaş Dursun!” diyen Derikliler 02.11.2015 günü Derik’te türk askerlerinin saldırısına uğradılar.

İzmir , İstanbul , Mersin ve Adana Derikli Dernekleri Başkan,yöneticileri, Diyarbakır , Mardin ve başka illerden gelen Derikliler , Derik’in üzerindeki ablukayı kaldırmak ve yaşanan savaşa hayır demek için kitlesel bir şekilde Derik’e girmek istediler.

1Deriklilerden oluşan kitle , ilk olarak Türk askerlerinin barikat kurdukları Derik Tilbisim mahallesine yetiştiler ve kitlenin Derik’e girmesine izin verilmedi. Kitle barikatlara kadar yürüdü ancak burada türk askerlerinin gaz bombalı saldırısına maruz kaldılar. İhtar amacı taşımayan çok sayıda gaz bombası atıldı. Bir çok kişi gaz bombalarından etkilendi. Burada türk askerleri 3 kişiyi gözaltına aldı. Saldırıya maruz kalan kitle yaklaşık olarak 1 km. geri çekilerek burada bir basın açıklaması yaptı. Derik Dernekler platformu adına Ömer Gökalp “Silahlar sussun abluka kaldırılsın , insanlar ölmesin , barış hemen şimdi!” içerikli bir basın açıklaması okudu. Daha sonra İstanbul Derikliler Derneği adına Abdo Yılmaz ablukanın kaldırılması yönünde bir konuşma yaptı.  Ayrıca HDP milletvekili Çağlar Demirel de etkinliğe destek sundu ve Derik’in üzerindeki ablukanın kaldırılması yönünde bir konuşma yaptı.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik de burada Kürtçe bir konuşma yaptı. Sayın Mustafa Özçelik bu gaz bombalı saldırıyı şiddetle lanetleyip protesto etti. Sayın Özçelik daha sonra ;

” Derik, Kadrican , Reşide Kurd , Edip Karahan , Aziz Özçelik ve bir çok Kürdistan şehidinin vatanıdır. Kürdistan’ın özgürlük davasında özel bir yere sahiptir. Hiç bir abluka hiç bir yıkım Kürdistan’ın özgürlük davasının önünü kesemeyecektir. Derik halkının güçlü bir birliktelikle sesini yükseltmesi ve Abluka Kalksın , hendekler kapatılsın , Savaş Dursun! demesi gerekmektedir. Mevcut savaşın artık halkımızın davasına hiç bir faydası yoktur. Milletimize zarar vermektedir. Çift taraflı bir ateşkesin sağlanması , Kürdistan sorununun çözümünde siyasi ve sivil çözüm yollarının açılması gerekmektedir.” çağrısında bulundu.

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *