Askeri operasyonlara, savaşa, şiddete, silahlı eylemlere son verilsin!

                       Partîya Welatparêzên Kurdistanê

                       Partîya Welatparêzanê Kurdistanî

                       Kürdistan Yurtserverler Partisi

                       Kurdistan Patriots Party

 

Askeri operasyonlara, savaşa, şiddete, silahlı eylemlere son verilsin!

PKK’nin 23 Aralık 2023 günü Güney Kürdistan’da Türkiye Cumhuriyeti askerlerine yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırısı sonucu 12 Türk askerinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

PKK’nin bu eyleminden sonra, Türkiye Devleti, saldırıyı gerekçe göstererek, Güney ve Güneybatı Kürdistan’a yönelik geniş bir askeri saldırı başlattı. Özelikle de, Güneybatı Kürdistan’da sivil yerleşim alanlarına elektrik, su gibi temel ihtiyaç merkezleri ile rafinerilere İHA ve SİHA’larla büyük bir saldırı başlatıldı. Çok sayıda sivil insan yaşamını yitirdi. Türk Devleti’nin Güneybatı Kürdistan’a yönelik saldırıları hala devam ediyor.

Ne ilginçtir ki, başta cumhurbaşkanı olmak üzere Türk Devleti’nin tüm yetkili kurumları, İsrail’in Hamas’a yönelik savaşı sırasında sivillerin öldürüldüğünü, sivil yaşam alanlarının yerle bir edildiğini söyleyerek İsrail’i protesto ederken; aynı süreçte Türk Devleti PKK’yi bahane ederek, Güneybatı (Rojava) ve Güney Kürdistan’da sivil yerleşim alanlarını ve yaşamsal gereksinim noktalarını bombalamaktadır.

PKK’nin bu son eylemi de sonuçta Türkiye Devleti’nin Güney Kürdistan, Güneybatı ve Kuzey Kürdistan’a yönelik strateji ve planlarına hizmet eden bir rol oynamıştır.

PKK, Güney Kürdistan’daki son eylemiyle, her şeyden önce Kürt milletine, dört parçadaki Kürdistan halkına zarar veren kör şiddette, silahlı eylemlerinde ısrarlı olduğunu gösteriyor.

Türkiye Devleti bu beyhude Kürt karşıtı siyasetine, Güneybatı Kürdistanı’nda sivil halka ve yerleşim alanlarına yönelik saldırılarına, Güney Kürdistan’a yönelik saldırılarına son vermelidir.

Türkiye Devleti’ni başta Kuzey Kürdistan’daki tüm Kürt siyasi partileri olmak üzere, Güney Kürdistan Federe Bölgesi Yönetimi ve Güneybatı Kürdistan’daki tüm Kürt taraftarıyla, sorunların diyalog yoluyla çözümü için masaya oturmaya, bu konuda gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.

Kuzey Kürdistan’daki tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, etkili şahsiyetleri ve Kürdistan halkını, PKK’nin halkımıza zarar veren tüm yanlış eylem ve uygulamalarına son vermesi ve diğer yandan Türkiye Devleti’nin Kuzey, Güney ve Güneybatı (Rojava) Kürdistan’da sürdürdüğü savaşına, askeri operasyonlarına, artarak devam eden gözaltlarına, Kürdistan’da sebep olduğu ölüm ve tahribatlarına, genel olarak ısrarla sürdürmeye devam ettiği Kürt karşıtı siyasetine son vermesi için sesini yükseltmeye, gücünü birleştirmeye çağırıyoruz!

Sürdürüle gelen bu savaş ve silahlı eylemler, Kürt milleti, Türk milleti, Kürdistan ve Türkiye halklarının çıkarına değildir. Bu nedenle de bu savaşa, silahlı eylemlere ve sivil halka yönelik her türlü saldırıya ‘’hayır’’ diyoruz. Artık daha fazla Kürt ve Türk çocukları, Kürdistan ve Türkiye halklarının çocukları öldürülmesinler.

Savaşa, zulme, haksızlığa, ölüme, asimilasyona, Kürt karşıtı siyasete hayır diyen Türkiye’deki tüm aydınları, siyasetçileri, sivil toplum kuruluşlarını, aileleri, etkili şahsiyetleri sürdürülen bu savaş siyasetine ve kör şiddete karşı Kürdistan halkı ile birlikte seslerini yükseltmeye ve bu gidişe dur demeye çağırıyoruz.

Partimiz (PWK), Birleşmiş Milletler ’in (BM), Avrupa Birliği’nin (AB), Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Rusya’nın ve dünyadaki diğer devletlerin Türkiye Devleti’nin Güneybatı (Rojava) Kürdistan’da sivil halka yönelik saldırılarına karşı seyirci kalmalarını kaygı verici bir durum olarak değerlendirmektedir.

BM, AB, ABD, Rusya ve dünyadaki diğer büyük devletleri Türkiye Devleti’nin Güneybatı Kürdistan’da sivil halka ve yaşam merkezlerine yönelik saldırılarına ‘’dur’’ demeye, etkili bir tutum almaya çağırıyoruz!

PWK, savaşa, askeri operasyonlara, şiddete ‘’hayır’’, siyasal çözüme ‘’evet’’ diyor. Sorunlara siyasal yollarla, diyalogla, meşru yol, yöntem ve araçlarla çözüm aranmalıdır.

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *