21 Şubat Uluslararası Anadil Günü Kutlu Olsun

Dünyada 21 Şubat günü UNESCO tarafından ‘’Uluslararası Ana Dil Günü” olarak kabul edilmektedir.

Dünya üzerinde hiç bir dil Kürt dili kadar bu boyutta zulüme, haksızlığa, asimilasyon girişimine maruz kalmamıştır.

Yaşanan tüm engellemelere rağmen, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de, Kürtçe(Kurmanci, Zazakî/Kirdkî)  seçmeli ders hakkı kabul edilmiş ve Kürtçe eğitim ile televizyon alanında bazı olumlu adımlar atılmışsa da; ne yazık ki Kürt dili anayasa ve ilgili yasalarda ve Türkiye Parlamentosu’nda hala da  yok sayılmaktadır.

Hala da Kürtçe ana dille eğitim hakkı ve Kürtçe’nin resmi dil olması kabul edilmemiştir.

Türkiye Devleti’nin onlarca yıldır yürüttüğü asimilasyon, red ve inkar siyasetinden dolayı hala da Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de milyonlarla tanımlanabilecek bir Kürt kitlesi Kürtçeyi bilmiyor, anadiliyle konuşamıyor . Bu derin bir trajedi ve travmadır; buna yol açmak bir insanlık suçudur.

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’deki Kürtler olarak Kürtçe konuşma ve öğrenme konusunda özel programlar oluşturmamız gerekmektedir.

Kürt aileler çocukları için Kürtçe seçmeli dersi seçmelidirler.

Kürtçe günlük yaşamda esas dilimiz olmalıdır. Kürtçe öğrenilmesini ve konuşulmasını yaşamın esas prensiplerinden biri olarak yerine getirmeliyiz.

Tüm Kürt siyasi partileri, STK’ları, demokratik kitle örgütleri, TV, radyo ve basın-yayın kuruluşları; Kürt siyasetçi, yazar, sanatçı, aydınları; tüm siyasal, kültürel, sanatsal, yazınsal ve yayın faaliyetlerinde Kürtçeyi temel dil olarak kullanmalıdırlar, Kürtçeye öncelik vermelidirler.

Bütün belediyeler, vakıflar ve işadamlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Kürtçe ana dille eğitim yapan okulların, kursların açılması için öncülük yapmaları ulusal bir görev olarak önümüzde durmaktadır.

Anadil günü Kürtçe ana dille eğitim hakkının kazanılmasının, Kürtçenin resmi bir dil olarak kabul edilmesinin başlangıcı olsun.

Sadece 21 Şubat günü değil, her gün, her Kürt, anadilinde konuşmalıdır.

21 Şubat Anadil Günü Kutlu Olsun

Dilimiz Varlığımızdır!

Kürtçe konuşalım, Kürtçe öğrenelim, Kürtçeyi yaşam dilimize dönüştürelim!

21.02.2024

 

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *