Türkiye, 54 üründe İsrail ile ticareti kısıtladı. İsrail’den mütekabiliyet geldi: “İsrail de Türk ekonomisine zarar verecek. ABD Kongresi’nden yaptırım istedim”

Ticaret Bakanlığı, Gazze’de İsrail ateşkes ilan edene ve insani yardıma izin verene kadar 54 kalem üründe İsrail’e ihracata kısıtlama getirildiğini duyurdu. Türkiye’nin ticaret kısıtlaması kararına İsrail’den anında mütekabiliyet geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Katz: “Erdoğan, Hamas’ı desteklemek için ekonomisini feda ediyor. İsrail de Türk ekonomisine zarar verecek. ABD Kongresi’ndeki dostlarımızdan da yaptırım talep ettim.”

Ticaret Bakanlığı, bazı ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır.”

Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır.

Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır.

Türkiye, İsrail’in saldırıları başladıktan sonra Gazze’ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur.

Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır.

İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır.

Bu kapsamda,
” Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2728, 2720 ve 2712 sayılı kararları,
” Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun ES-10/21 ve ES-10/22 sayılı kararları,
” Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin A/HRC55/L.30 sayılı kararı,
” Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail aleyhinde soykırım sözleşmesini ihlal iddiasıyla açılan dava kapsamında aldığı 26 Ocak ve 28 Mart 2024 tarihli ihtiyati tedbir kararları,
İsrail’e çok açık biçimde ateşkese varması, ve BM ile tam işbirliği içinde, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere ihtiyaç duydukları tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere tüm temel insani yardımların kesintisiz şekilde sağlanmasına izin vermesi yükümlülüğü getirmiştir.

Özellikle BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın söz konusu kararları hukuken bağlayıcıdır.

Türkiye, tüm bu kararların uygulanmasının takipçisi olacağını defaatle açıklamıştır.
Bu doğrultuda, Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada Ek’te belirtilen ürün grupları altında yer alan ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almış bulunmaktadır. Bu kararın gerekleri Ticaret Bakanlığı tarafından derhal yürütülecektir.
Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır.

Esasen, çok önceden bu yana, İsrail’e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir.

Gazze Şeridi’nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz.” 

İsrail’e ihracatı kısıtlanan ürün grupları

Resim
Resim

Hakan Fidan “İsrail’e karşı yeni tedbirler alınmasına karar verildi” demişti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan dün akşam düzenlediği ‘sürpriz’ basın toplantısında “Cumhurbaşkanımızın onayıyla İsrail’e karşı yeni tedbirler alınmasına karar verildi. İsrail ateşkes ilan edene ve yardımların Gazze’ye girmesine izin verene kadar bu tedbirleri uygulayacağız” demişti.

Türkiye’nin ticaret kısıtlaması kararına İsrail’den anında mütekabiliyet geldi.

İsrail Dışişleri Bakan Yisrael Katz, yaptırım kararlarını X hesabından duyurdu, ABD Kongresi’ne de yaptırım çağrısı yaptı:

“Erdoğan, Gazze’de kadın, kız çocuğu ve yetişkinleri öldüren, onlara tecavüz eden, cansız bedenlere saygısızlık eden, çocukları diri diri yakan Hamas katillerine verdiği destek uğruna Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ediyor. İsrail şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır. İsrail’in Türkiye’nin ihracatını engelleyeceği ürünler için yeni bir liste hazırlanması, ABD’deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçilmesi, Türkiye’deki yatırımların durdurulması ve Türkiye’den ürün ithalatının engellenmesi talimatını verdim. Ayrıca Amerikan Kongresi’ndeki dostlarımızla da iletişime geçerek Türkiye’nin boykot yasalarını ihlalini incelemeleri ve buna mukabil yaptırımlar uygulamalarını istedim.”

Serbestiyet

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *