Baas rejiminin yıkılmasının üzerinden 21 yıl geçti

Baas rejiminin yıkılmasının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen işlediği Kürdistan halkında suçların izleri bulunmaktadır. Baas rejimi Kürt halkına karşı Enfal, kimyasal saldırılar, köylerin tahrip edilmesi gibi birçok suç işledi. 2003 yılından sonra Yargıtay ve Irak Parlamentosu yıkılan rejimin işlediği suçları soykırım olarak kabul etse de henüz mağdurlar tazmin edilmedi.

Baas rejiminin Kürdistan halkına karşı işlediği suçlar arasında, 22 Şubat 1988’den 6 Aralık 1988’e kadar art arda sekiz aşamadan oluşan, 182 binden fazla kadın, çocuk ve gencin öldürüldüğü, yaşlı ve engellilerin gömüldüğü Enfal suçu da yer alıyor.

16 Mart 1988’de Baas rejimi Halepçe’ye kimyasal saldırı düzenleyerek 5 binden fazla Kürdün şehit olmasına neden oldu.

Baas rejimi bu süre zarfında Kürdistan’da binlerce köy, cami, okul ve onlarca kiliseyi yerle bir etti, çiftçilerin tarlalarını yaktı, altyapı ve üstyapıları yok etti. Baas rejiminin yıkılmasından sonra Irak hükümetlerinin hiçbiri Kürdistan halkına tazminat ödemedi.

49 yıl önce Baas rejimi, Kerkük ve Ninova vilayetindeki bazı Kürt bölgelerinde Araplaştırma politikasını uygulamak için Devrimci Liderlik Konseyi’nin 1978’de 795 ve 358 sayılı kararlarını yayınlayarak yüzbinlerce Kürt aileyi zorla tahliye ederek yerlerine Arap vatandaşları yerleştirdi.

Irak’ın özgürleştirilmesinin ardından, birbirini takip eden Irak hükümetleri anayasal çözüme bağlı kalmadılar ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürt bölgelerinde Araplaştırma politikasını sürdürdüler.

K24

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *