Ticaret Bakanlığı’ndan Diyarbakır ekonomisine büyük bir darbe

Ticaret Bakanlığı’nın 2024 Yılı İhracatta Hedef Ülkeler Listesi’nden Irak ve İsrail’in listeden çıkarılmasına yönelik tepkiler sürüyor. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, alınan bu kararın Diyarbakır’ın ihracatına büyük bir darbe olarak gördüklerini söyledi.

‘İKİ ÜLKENİN İHRACAT RAKAMI 14 MİLYAR 855 MİLYON’

Bu iki ülkenin toplam ihracat rakamı 14 milyar 855 milyon dolar olduğunu söyleyen Kaya, “Sadece bu iki ülkenin 2023 yılının toplam ihracat rakamı, toplam ihracat rakamının yaklaşık yüzde 6’sına denk gelmektedir. Türkiye genelinde 81 ilin 76’sı Irak’a, 68’i İsrail’e ihracat yapmaktadır. Irak 9 milyar 755 milyon dolar Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 5’inci ülke, İsrail ise 5 milyar 95 milyon dolar ile 13’üncü ülkedir. Bu iki ülkenin 2023 yılı ihracat verilerine baktığımızda hedef ülkeler listesinden çıkarılmasının doğru bir karar olmadığını görmekteyiz. Sınır komşumuz Irak, karayolu ile ulaşılabilir hızlı teslimat konusunda diğer ülkelere göre daha avantajlı konumdadır. İsrail de Türkiye’nin tüm limanlarından düzenli seferlerin olduğu, bunun yanında RORO seferlerinin yapıldığı, bankacılık sistemlerinin sağlıklı çalışması açısından ihracatçılarımıza güven veriyor” dedi.

Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılı ihracat verilende Kanuni Merkezler bazında toplam yapılan ihracat 1 milyar 643 milyon 472 bin dolar olduğunu hatırlatan Kaya, Türkiye geneli Irak’a yapılan ihracatın toplamı 9 milyar 755 milyon dolardır. Bölge illerimizin bu rakamdaki payı yüzde 17’dir” diye konuştu.

DİYARBAKIR’IN İHRACATININ YÜZDE 50’Sİ IRAK VE KÜRDİSTAN’A YAPILIYOR

Yerelde Diyarbakır’ın Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılı ihracat verilenin ise 231 milyon dolar olduğuna ifade eden Kaya, ” Bunun 113 milyon 380 bin dolarlık kısmı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak’a yapılmıştır. Bu da ilimiz toplam ihracatının yaklaşık yüzde 50 sine tekabül etmektedir. İsrail’e ise yapılan toplam ihracat 9 milyon 878 bin dolardır. Başta ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için bu denli önemli iki ülkenin hedef ülkesine dahil edilmesi en büyük temennimizdir. Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile sınırlarımız var. Çok sayıda büyük Türk şirketi orada faaliyet yürütüyor. Hangi sebeple olursa olsun hedef ülkeler listesinden çıkarılmaları yanlış bir karardır. Ticaret Bakanlığının hedef ülkeler için üst limitten (%75) sunduğu ihracatı artırmaya yönelik desteklerin bu iki ülke için de uygulanması ihracatçılarımız motivasyon ve azmini artıracaktır. Birçok firmamız bahse konu ülkelerde ihracatlarını artırmak ve bu desteklerden faydalanmak için çeşitli girişimlerde bulunmuş. Bu kapsamda ilgili ülkede depo açan, mağaza açan, taahhüt işi yapan, dağıtım ve tedarik zinciri alt yapısını oluşturan vb. İhracat destekleri kapsamına giren birçok alanda yatırım yapmaya devam etmektedir. Bu bağlamda gerek yukarda saydığımız gerekçeler, gerek ilimiz ve ülkemiz ticaretinin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan bu iki ülkenin tekrar hedef ülkeler listesine alınmalıdır” açıklamalarında bulundu.

Kaynak:Mesut ASLAN

YG

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *