Ev şer ne bes jîyana me ya îro, lê pêşeroja me jî dikuje

PKK bi şer û bi kuştina  rêveberên AKPê, rê ji siyaseta Dewleta Tirk ya wêran kirin, qetlîam û ji holê rakirina destkeftinên gelê Kurdistanê re xweştir dike.

Piştî ku di temûza 2015an de şer careke din destpê bûye û heta îro, êdî rêya sîyasetê û xebatên sivîl qelstir bûye. Û piştî şikestina hewla darbeya 15ê Temûzê û îlan kirina Rewşa Awarte, her ku diçe, rewş xerabtir dibe, rê li ber hemû mafên esasî yên demokratîk têne girtin.

Lê tişta ku herî balkêş ew e ku, gelê Kurdistanê êdî li himberî  helwesta  Dewleta Tirk ya destkeftinên me ji holê radike, li himber daxistina dibistanên ku bi Kurdî perwedeyê dikin, li himberî  neheqîyên li ser mamosteyan, li ser TVyên Kurdî, li ser rojnamevan û nivîskaran, li ser şaredarîyan bêdeng dimîne.

Sebebeke esasî ya vê bêdengîya gelê me , texrîbatên  vî  şerê ku berdewam dibe ye.

jiber ku di  mîndera şerî ya ku em tê de qels in zerarê bide gelê me, bide doza azadîya Kurdistanê, Dewleta Tirk dixwaze hemû rêyên sîyasî  û sivîl bixetimîne û  berê  Kurdan bes bide şerî. Herweha Dewleta Tirk bi rêya xurt kirina sîstema ‘’Korûcûtî’’yê û komkirina hinek eşîrên Kurdan dixwaze di navbera gelê Kurdistanê de dubendîyê kûrtir bike.

PKK jî, tu bangên me yên partîyên Kurdan û hawara gelê me nabihîze, her diçe şerî germtir dike. PKKê di dema pêkanîna xendek û barîkatên li nav bajara jî ev banga me nibihîst. Lê di encamê de gelê me û welatê me zerareke mezin dîtin. Nuha jî wekî tu tişt nebûbe, sîyaseta şerî dimeşîne, li nav bajaran çalakîyên ku zerarê dide gelê me lidardixîne. Rêveberên AKPê dikuje. Em van kuştinên li dijî siyasetvanan  şermezar dikin. Ev sîyaseta PKKê rê ji Dewleta Tirk re xweştir  dike ku, sîyesetvanên Kurd  bikuje, îmkanên xebata sîyasî ji holê rabike.

Divê em bangî Dewleta Tirk bikin, bêjin ‘’Tu bi kuştinan, bi siyasetên ku miletê Kurd tune dihesibînî nikare bigihêje armanca xwe. Meseleya Kurd û Kurdistanê ne meseleya terorê yan jî ya aborîyê ye. Seddam Huseyînî  bi sedhezaran Kurd kuşt, bi sîstema ‘’cahşîtîyê’’ çek da 100 hezar Kurdan; lê dîsa jî nikarîbû xwe ji têkçûnê rizgar bike. Bes yek rê heye , ew jî divê Dewleta Tirk dest ji vî şerî berde û ji bo  çareserîya sîyasî bi hemû partîyên Kurdan re rûne’’.

Em bangî eşîrên Kurdistanê jî dikin , bi tu awayî  rê nedinê ku di nava gelê Kurdistanê de dubendî  û  dijminatî kûrtir bibe, li himber planên xêrnezwazan hişyar bin.

PKK jî  bi kuştina  rêveberên AKPê, bi tûnd kirina sîyaseta li dijî eşîrên Kurdistanê û bi vî şerê ku dimeşîne  zerareke mezin dide doza azadîya Kurdistanê . Divê demildest PKK dest ji vî şerî berde.

Divê em wekî partîyên sîyasî, dezgehên sivîl û gelê Kurdistanê destê xwe bidine hevdu û li dijî vî şerî derkevin. Divê em dengê xwe bilind bikin. Ev şer ne bes  jîyana me ya îro, lê pêşeroja me jî dikuje. 11.10.2016

Mustafa Özçelik

Serokê Giştî yê PAKê

Bu Savaş Sadece Bugünümüzü Değil, Geleceğimizi de Öldürüyor

PKK, sürdürdüğü savaş ve AKP’li yöneticilere karşı düzenlediği suikastlerle, Türk Devleti’nin uygulamakta olduğu savaş siyasetine elverişli bir ortam hazırlamaktadır.

Temmuz 2015’ten bu yana sürmekte olan çatışmaların en belirgin sonucu , siyasal ve sivil çalışma alanlarındaki ciddi daralmadır. Ve özellikle de 15 temmuz darbe girşiminin başarısızlığa uğrmasının ardından ilan edilen OHAL ile birlikte, bu durum daha bir kötüye doğru yol almaktadır. Giderek varolan tüm hak ve özgürlükler budanmaya çalışılıyor.

Kürtçe eğitim veren okulların kapatılması, öğretmenlerin ihraç edilmesi, Kürt TV’lerinin kapatılması, yazar ve gazetecilerin keyfi bir şekilde gözaltına alınması, belediyelerin kayyumlar vasıtasıyla gasp edilmesi bariz örnekleridir.  Bu uygulamalara karşı, Kürdistan halkının sessizliği dikkate değerdir. Halkımızın sessiz  kalmasında en önemli etken bügün süre gelen savaşın yarattığı tahribatlardır.

Türk Devleti  özgürlük mücadelemizi ve kazanımlarımızı dumura uğratmak  amacıyla, tüm sivil ve siyasi yolları tahrip ederek, tek yol olarak zayıf olduğumuz şavaş minderine bizleri çekmek istiyor. Bir yandan da ‘’köy koruculuğu’’ sistemini daha da büyüterek, kimi Kürt aşiretlerini toplayarak, Kürdistan toplumunda ayrılıkları, çelişkleri derinleştirmek istiyor.

PKK de Kürt partilerinin hiçbir çağrısına kulak asmayarak, gittikçe çatışmaları daha da yoğunlaştırıyor. PKK şehirlerde hendek  ve barikatlar kurarken bizleri dinlemedi ve sonuçta halkımız ve ülkemiz büyük bir zarar gördü. Şimdi de hendeklerin Türk Devleti’nin yıkım siyaseti için yarattığı zeminler ve sonuçları yaşanmamış gibi, halkımıza zarar veren eylemlerine devam ediyor. AKP’nin Kürdistan’daki kimi yöneticilerini hedef seçmesi yeni ve ağır sonuçları olabilecek bir yöntemdir. Siyasetçilere yönelik bu saldırıları kınıyoruz.

PKK’nin bu siyaseti, Türk Devleti’nin halkımızın sivil ve siyasal mücadele alan ve araçlarını ortadan kaldırmasına ve hatta Kürt siyasetçilerine suikastler geliştirmesine daha rahat bir  zemin hazırlamaktadır.

Türk Devleti’ne açık çağrıda bulunmamız lazım: ‘’Katliamlarla, Kürt milletini yok sayan siyasi yaklaşımlarla hiçbir sonuca ulaşaamazsınız. Kürt ve Kürdistan sorunu bir terör, bir ekonomik kalkınma sorunu değildir. Saddam Hüseyin yüzbinlerce Kürd’ü öldürdü, ‘’köy koruculuğu’’na benzer bir  sistemle 100 bin Kürd’ün eline silah verdi; ama sonuçta yok olmaktan kurtulamadı.Türk Devleti tüm Kürt partilerini muhatab alarak yeni gerçek bir siyasal çözüm süreci için masaya oturması dışında başka bir yol yoktur’’.

Kürdistan’daki tüm aşiretleri de Kürdistan halkı arasında çelişkileri , ayrılıkları, düşmanlıkları  derinleştirecek her türlü plana karşı duyarlı ve uyanık olmaya çağırıyoruz.

PKK de AKP’li yöneticileri öldürmekten, aşiretlere karşı şiddet uygulamaktan ve halkımıza zarar veren bu eylemlerinden vazgeçmelidir. Acil bir şekilde silahları susturmalıdır.

Tüm Kürt, Kürdistani partiler , sivil kuruluşlar ve Kürdistan halkı olarak ele ele vermeli ve tereddütsüz bir şekilde, daha gür bir sesle,  ‘’savaşa son’’ diyebilmeliyiz.  Bu savaş sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de öldürüyor. 11.10.2016

Mustafa Özçelik

PAK Genel Başkanı

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *