Endamê Meclîsa PAKê yê berê Zafer Kizil hate desteser kirin, endamê Meclîsa PAKê Mehmet Ermiş hîna jî nehatîye berdan

Endamê Meclîsa PAKê yê berê rêzdar Zafer Kizil roja 21.02.2018an li Wanê ji alîyê polîsan ve hate desteser kirin.

Serdozger ji ber parve kirinên Zafer Kizil yên di sosyal medyayê de daxwaza girtina wî kir; mehkemeya Wanê bi şerdê kontrola edlî Zafer Kizil serbest berda.

Endamê meclîsa PAKê rêzdar Mehmet Ermiş jî di roja 14.02.2018an li Îzmîr a bajarê Tirkîyeyê ji alîyê polîsan ve ji ber parve kirinên wî yên di sosyal medyayê de hatibû desteser kirin û heta îro jî nehatîye berdan.

Serokê Giştî yê PAKê Rêzdar Mustafa Özçelik û endamê Komîteya Birêvebrîya Navendîya PAKê Rêzdar Hanifi Turan jî ji ber axaftinên xwe yên di konferanseke li Wanê de di roja 31.01.2018an de li Emnîyetên Stenbolê û Dîyarbekirê îfade dabûn.

Dewleta Tirkîyeyê bi hinceta Rewşa Awarte û Efrînê li himberî partîya me û li himberî rewşenbîr, nivîskar, hunermend û sîyasetvanan bi desteser kirin, girtin û cezayên hefs kirinê êrîşeke ku nayê qebûl kirin dest pê kirîye. Van êrîşan di warê azadîya ramanî û xebata rêxistinî de , destkeftîyên heyî jî ji holê radike.

Em bangî Dewleta Tirkiyeyê dikin da ku hevalê me Mehmet Ermîş û hemû girtîyên sîyasî serbest berde, dawî li Rewşa Awarte, li vî şerê heyî, li sîyaseta li dijî Kurdan bîne; dawî li van hemû desteser kirin, girtin û hefs kirinan bîne. Ji bo bi rêyên aştîyane, demokaratîk û sîyasî hemû pirs û pirsgirêk bêne çareser kirin em bangî Dewleta Tirkîyeyê dikin ku gavên pêwîst bavêje. 21.02.2018


Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

PAK Parti Meclisi eski üyesi Zafer Kızıl’a gözaltı ve soruşturma, PAK Parti Meclisi üyesi Mehmet Ermiş hala gözaltında

Devletin baskı ve sindirme operasyonları devam ediyor.

Her gün bir yenisine tanık olduğumuz gözaltılar, ‘terör örgütü propagandası yapmak” kisvesi altında, Kürt halkının temel taleplerini dile getiren ya da düşünce özgürlüğü kapsamında fikir beyan eden bütün insanları hedefliyor.

Artık sıradanlaşan bu türden gözaltıların bir yenisine daha tanık olduk: İzmir’de gözaltına alınan ve bir haftadır gözaltında tutulan PAK Parti Meclisi üyemiz Sn. Mehmet Ermiş’in ardından, PAK Parti Meclisi eski üyesi Sn. Zafer Kızıl da Van’da gözaltına alındı. Gerekçe, ‘sosyal medya paylaşımları’!

Zafer Kızıl arkadaşımız, 21.02.2018 günü gözaltına alındı ve ifadesi alındıktan sonra Tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi ve ‘adli kontrol şartı’yla serbest bırakıldı fakat 14.02.2018 günü gözaltına alınan Mehmet Ermiş arkadaşımız aynı gerekçeyle hala gözaltında tutulmaya devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere PAK Genel Başkanı Sn. Mustafa Özçelik ile MYK üyemiz Sn. Hanifi Turan hakkında da PAK Van İl Başkanlığı’mızda düzenlenen bir konferansta yaptıkları konuşma nedeniyle soruşturma başlatılmış ve 31.01.2018 günü İstanbul ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüklerinde ifadeleri alınmıştı.

OHAL ve Afrin gerekçe gösterilerek partimize ve tüm aydın, sanatçı, gazeteci, yazar ve siyasetçilere karşı başlatılan bu gözaltı, tutuklama ve hapis cezaları furyasının, zaten sınırlı olan düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü tümden ayaklar altına alan anti demokratik bir uygulama olduğunu belirtmek isteriz.Ne acı ki bütün bu sindirme ve bastırma siyaseti, her gün biraz daha ağırlaşan sorunların çözümünde bir işe yaramayacak, tam tersine daha büyük sorunların oluşmasına sebep olacaktır.

Bu nedenle Türkiye Devleti’ni arkadaşımız Mehmet Ermiş ve tüm siyasi tutsakları serbest bırakmaya, OHAL’e, savaşa ve çatışmalara son vermeye; bu konularda fikir beyan eden kişi ve kurumlar üzerindeki anti demokratik ve otoriter uygulamalardan vaz geçmeye; bütün bu gözaltı, tutuklama ve Kürt karşıtı siyasete derhal son vererek, tüm sorunların barışçıl, demokratik, siyasal bir şekilde çözümü için acil adımlar atmaya çağırıyoruz. 21.02.2018

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *