Av. Sıdkı Zilan, “Tahir Elçi bir barış elçisiydi”

Azadî Hareketi Genel Sekreteri Av. Sıdkı Zilan, “Tahir Elçi bir barış elçisiydi ve son vasiyeti de buna ilişkindi” dedi.

Diyarbakır’da şehid edilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’nin barış elçisi olduğunu söyleyen Azadî Hareketi Genel Sekreteri Av. Sıdkı Zilan, “Tahir Elçi donanımlı bir hukukçu ve bir barış elçisiydi. Hem Kürdistan’daki kardeş kavgasına karşı hem de Türk devleti ile PKK arasındaki şiddet sarmalını Kürd halkının maslahatına görmüyordu” dedi.

Haber Diyarbakır’a açıklamada bulunan Zilan, “Elçi’nin barış ve topluma ve tarihi mirasa olan duyarlılığı, Diyarbakır ve Kürdistan sevgisi, şehadetine sebep oldu. PKK’ye de, Devlete de ateşkes, sorunları barışçıl yollardan çözme çağrısı yapıyordu. PKK’yi devletin tanımlamasıyla ’terör örgütü görmeme’ gibi bir kadirşinaslığın yanında, PKK ve YDG-H’nın şiddetini, tahribatı ve ölümleri cesurca eleştiren bir yönü de vardı” diye ifade etti.

Olay hakkındaki görüşlerini de paylaşan Sıdkı Zilan, “Şu anda vakıf olduğumuz şeyler sınırlı. Lakin büyük bir fitne ile karşı karşıya olduğumuz aşikardır. Tesadüf olma ihtimali olsa da, bence büyük ihtimalle planlı bir katliam ve fitne söz konusudur. Sureti haktan gözüken ve PKK’nin, YDG-H’nın omuzundan ateş eden birileri de var gibi gözüküyor. YDG-H yapılanmasının sorunlu bir yapı olduğunu konuya vakıf herkes söylüyor. Bu taraftan da olaya çanak tutma söz konusu ise çok yazık olmuştur. Tahir Elçi üzerinden yakıp yıkmak, ateşe vermek, öldürmek caiz değildir. Çünkü Tahir Elçi’nin vasiyeti barış idi.”

Hereketa AZADÎ

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *