Güneyliler, PKK’ya karşı, sivil itaatsizlik hareketi başlatmalı…


İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimguclu21@gmail.com)

PKK’nın Kürdistan’ın Kuzeyinde büyük bir problem ve baş belası olması yetmiyormuş gibi, biliniyor ki Kürdistan’ın Güneyinde ve diğer Kürdistan parçalarında da on yıllardır problem ve baş belası olmaya devam ediyor.

Bundan iki-üç gün önce, Kürdistan’ın Güneyindeki DUHOK şehrinde, PKK kitlesel olarak protesto edildi.

DUHOKLULAR PKK’yı protesto ederken, nedenini de açıkça kamuoyuna duyurdular. Duhokluların açıklamasına göre: PKK yakın bir zaman önce DUHOK’lu bir genci kaçırıyor.

 Bu PKK için oldukça olağan bir şey değildir. Tarihi boyunca yaptığı stratejik işlerden biridir. Kürt gençlerinin soykırımı örgütü olarak görevini yerine getiriyor.

Duhokluların ve kaçırılan gencin ailesinin bütün uğraş ve girişimlerine rağmen, kaçırılan Kürt genciyle ilgili ailesi bir haber alamıyor ve bir haber verilmiyor.

Kürdistan Hükümetinden kaçırılan gençle ilgili müracaat ediliyor. Gencin kurtarılması talep ediliyor. Kürdistan Hükümeti duruma sessiz kalıyor. Yaptığı girişimler varsa da, bununla ilgili kaçırılan gemcin ailesine bilgi vermiyor.

Duhoklular biliyor ki, PKK’nın kaçırılan bu Kürt genci, kaçırılan ilk Kürt genci değildir. PKK’nın işlediği ilk cürüm ve suç da değildir. PKK’nın daha öncede kaçırdığı birçok Kürt genci var.  Kaçırılan bu Kürt gençlerin bir kısmının akıbetleri bilinmiyor. Bir kısmı da PKK tarafından öldürülüyor.

Duhoklular haklı olarak son kaçırılan gencin sonunun ölüm olmaması ve başına bir şey gelmemesi için de, bu sefer taleplerini kitlesel bir protesto ve sivil itaatsizlik hareketiyle meydanda dile getirdiler.

Bu davranışlarıyla da doğru yaptılar. Bu yolun daha etkili bir yol olduğu tecrübelerle biliniyor.

Bunun içinde kaçırılan gencin acele bir şekilde bırakılmasını talep ediyorlar.

Ama ne yazık ki PKK demokratik yoldan taleplerin dile getirilmesini anlayacak ve anlamlı görecek demokratik bir örgüt değil; otoriter, faşizan û totaliter bir örgüttür. Duhokluların talebini yerine getirmiyor.

Bu konuda haklı olarak Kürdistan Hükümetinden yardım ve destek istemekle kalmıyorlar. Hükümetin, kendi vatandaşını koruma anayasal görevinden dolayı, duruma hızla müdahale etmesini istiyorlar.

Hükümetin görevini yerine getirmemesi, PKK’nın kaçırılan genci teslim etmemesi, bu insanlık dışı tutumundan vazgeçmemesi halinde, kendi metotlarıyla onların anlayacağı dilden cevap vereceklerini söylüyorlar.

Bunun da açık anlamı, Duhokluların PKK’ya karşı silah kullanacaklarıdır.

Bu Duhoklular için meşru hak arayışı yolu olur. Meşruluğu da tartışılmazdır.

Aynı günlerde Amêdiyê’den kaçırılan bir Kürt gencinin annesini çığlıkları duyulmaya başlandı. O da PKK’dan ve özellikle de Kürdistan Hükümetinden olan talep ve isteklerini sıraladı. Sorunun acil çözümlenmesi için Kürdistan Hükümetinin harekete geçmesini istedi.

Ne yazık ki bu hayati gelişmeler, Kürt ve Kürdistan basınında gerekli ilgiyi görmedi. Bu hayati gelişmeler, küçük haberler olarak sunuldu.

Ortada kanıksana bir durum olması, daha da endişe vericidir.

Kürdistan parti ve örgütlerinin, sivil ve demokratik kuruluşlarının, insan haklarını koruma kurumlarının, kanaat önderlerinin, siyasetçilerin, üniversitelerin, bilim adamlarının, yazarların, sanatkârların bu acıklı ve önemli hayati duruma sesiz kalması hiç anlaşılır bir şey değildir.

Burada yola çıkarak diyebilirim ki, bu tutum toplumumuzu karanlığa boğdu, PKK gibi devletlerin paramiliter örgütlerinin daha fazla azmasını sağladı.

ASIL SORUN NE VE NE YAPILMALI? 

Kürdistan’ın Güneyindeki en büyük sorun, PKK sorunudur. Bu sorun, sadece Duhokluların problemi ve sorunu değildir. Tüm Güney Kürdistanlıların problemidir.

PKK, sadece Duhok’ta köy işgal etmiş değildir. Kürdistan’ın Güneyinin birçok bölgesinde köyleri işgal etmiş durumdadır.

PKK, sadece Duhok’ta köylüleri vergi adı altında soymuyor ve haraca bağlamış değil.. Tüm Kürdistan’da köylüleri soyuyor ve haraca bağlamış durumdadır.

PKK sadece Duhok’ta değil tüm Kürdistan’da gençleri kaçırıyor. Zorla silah altına alıyor. Aileleriyle ilişkisini kesiyor ve öldürüyor.

PKK, sadece DUHOK da değil tüm Kürdistan’da aileleri parçalamak istiyor. Gençlerin aile bağlarını koparmak istiyor. Gençlerin aileleriyle bağlarının koparılmasıyla, sömürgeci devletlerin Kürt yok etme stratejisine rahatlıkla hizmet edeceğini biliyor.

PKK sadece Duhok’ta değil tüm Kürdistan’da köylülerin ekmeğine ve aşına göz koyuyor. Üretimlerini engelliyor.

PKK, on yıllardır Kürdistan’ın genelinde işgalci ve tahrip edici. Bundan dolayı Şegal’i ve benzeri birçok Kürdistan bölgesini işgal etmiştir.

PKK, işgal ettiği bölgeleri, köyleri, sömürgeci devletleri ve onların paramiliter Haşdi Şabi örgütleriyle gerçekleştirmiştir.

PKK, Kürdistan’ın Güneyinde yabancı bir örgüttür. Buna rağmen Güneyli kardeşlerimizin yaşamına totaliter ve faşist bir zihniyetle müdahale ediyor.

PKK, sömürgeci devletlerin talep ve isteklerini Kürdistan’ın Güneyinde gerçekleştirmek için kendine bağlı, siyasi, siyasi olmayan para militer örgütler kuruyor. Kürdistan’daki siyasete müdahale etmeye çalışıyor.

Kürdistan’da KYB ve diğer bazı örgütlerle ittifak yaparak Kürdistan Federe Devleti’nin yıkımı için çalışıyor.

PKK, Kürdistan Federe Devletinin iktidarını, hükümetini, siyasi partilerini, liderlerini meşru görmüyor. Onlara karşı dün açık ve bugünde gizli bir savaş içinde. Kürdistan Federe Devletini yıkmak için fırsat kolluyor. Geçmişte sömürgeci devletlerin isteği ve talebi doğrultusunda Kürdistan özgür alanını yıkmak için, önce KDP, sonra KYB, daha sonra her ikisine karşı savaştı. Binlerce pêşmergenin ölümüne yol açtı. Şimdilerde KYB’nin ihanetçi gurubuyla karışıklık yaratıyor ve provokasyonlar yapıyorlar

PKK, Kürdistan Federe Devletinin diplomatik ilişkilerini bozmak için, karanlık işler yapıyor, o ülkelerin diplomatlarını öldürerek provokasyon yapıyor.  

PKK, hakkı olmadan Kürdistan’ın birçok bölgesinde işgalini devam ettirdiği için. Kürdistan Federe Devletini, Sömürgeci Türk Devletine boy hedefi haline getiriyor. Her gün Kürt bölgelerinin bombalanmasını sağlıyor. Kürt köylülerinin köylerini terk etmesine sebep oluyor. Üretimlerini engelliyor.

Özcesi, sorun Duhokluların değil, tüm Kürdistanlıların sorundur.

Tüm Kürtler el-ele vererek, omuz omuza durarak bu işi çözebilir. PKK’nın işgalinin, kötülüklerinin önüne geçebilir.

Bu yol da öncelikle sivil itaatsizlik ve toplu kitlesel protestolardan geçer.

Bu durum Kürdistan Hükümetinin şimdiye kadar çözemediği PKK sorununun çözümünün Meclis’e taşınmasını sağlar.

Kürdistan Hükümeti bu PKK sorununu çözmezse, köylüler haklı olarak silaha başvuracaklardır. Köylülerimizin 50 yıllık Baas Diktatörlüğüne karşı verdikleri mücadele tecrübeleriyle bunu rahatlıkla ve başarıyla yapacakları ortadadır.

Bu Kürdistan’da büyük bir kaosa yol açar. PKK’nın da istediği budur. PKK, kaosu sömürgeci ve karanlık istihbarat örgütlerinin desteğiyle yıkım fırsatına çevirir. Buna meydan verilmemelidir.

Bundan dolayı-Kürdistan Hükümeti PKK sorununu çözmek için, hızla hareket etmeli, Irak Federal Devletinin ve Kürdistan Federe Devletinin Meclisine ve diğer çözüm merkezlerine PKK sorununun taşımasını sağlamalı; kararlar almalı ve uygulamalıdır.

Diyarbekîr, 12 Mayıs 2020

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *