Uşak’ta Kürt işçilere Yapılan Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz

Binlercesinden birini daha yaşadık!

Uşak’ta,  inşaatta  çalışmakta olan  iki Kürt genci, Kürtçe konuştukları için Uşak’ın en kalabalık caddelerinden birinde ırkçı, faşist bir grubun saldırısına uğradı. Eren Sömer (26) ve Ufuk Çelik (28) adlı iki genç işçi, saldırıda ağır yaralandılar.Yaralıların hala yoğun bakımda oldukları bildirilmektedir.

Bu saldırı, Türk toplumunda ırkçılığın ne denli tehlikeli boyutlara vardığının en somut göstergelerinden birisidir.

Hiç kuşku yok ki bu saldırının sorumlusu, Kürt milletine karşı ırkçı söylem, tutum ve politikalar geliştiren devletin resmi,  kurum ve kuruluşlardır. Irkçılığı boyutlandıran herkestir.

90 Yıldır ırkçılık üzerine inşa edilmiş bulunan devlet ve bu devletin yapılandırmış olduğu eğitim, hukuk,  ve bir bütün olarak sosyal yapı  bu saldırıları besleyen temel ögelerdir.

Bütün bu saldırıların birinci dereceden sorumlusu Türk Devleti’nin kendisidir. Devlet en kısa zamanda bu tür ırkçı, faşist saldırıların önünü alacak tedbirler almakla yükümlüdür.

Bu tür saldırıları gerçekleştiren  insanlıktan nasibini almamış mahluklar ve onlar gibi düşünenler iyi bilmelidirler ki, Kürt milleti bugüne kadar hiçbir saldırı, katliam ve yıkım girişimi karşısında boyun eğmemiştir; bundan böyle de eğmeyecektir.

Kürt milleti  mutlaka bir gün kendi toprakları üzerinde, ülkesi Kürdistan’da , Kürdistan bayrağı altında kendi kendisini özgür bir şekilde yönetecektir.

Türk devletini derhal bu saldırganları yakalayıp yargılamaya davet ediyoruz. Aksi halde uluslararası düzeyde bunun hesabını vermekle karşı karşıya geleceğini bilmelidir.

Bu ırkçı ve insanlık dışı saldırıyı bir kez daha şiddetle kınarken, yaralı kardeşlerimize  acil şifalar diliyoruz. 29.04.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

——————————————————————————————–

Em êrîşa li Uşakê li  karkerên Kurd hatîye kirin bi tûndî şermezar  dikin

Li bajarê Uşak a Tirkîyê 2 karkerên di înşaetê de kar dikin, ji ber ku bi Kurdî diaxivîn, tûşî êrîşekê bûn. Êrîşkerên nîjdperest û faşîst, di cadeyeke qalabalix ya Uşakê  de, bi kêran êrîş birin ser Eren Sömer (26) ve Ufuk Çelik (28). Di encama vê êrîşê de her du karker bi giranî birîndar bûn. Birîna wan xeter e û hîna jî di bin kontrola nexweşxaneyê de ne.

Ev êrîşên vê dema dawî rûdidin, nîşana  mistewaya nîjadperestîya xeter ya di nava civaka Tirk e.

Hemû kes û dezgehên resmî û sivîl yên ku bi gotin, helwest û siyasetên xwe yên nîjadperest li dijî miletê kurd dijminatiyê geş dikin, berpirsiyarên van êrîşa ne.

Dewleta Tirk berpirsiyarê yekem e di van êrîşan de.Divê Dewlet zûtirîn wext rê li ber van hemû  êrîşên faşîst û nîjadperestan bigir e.

Divê ev ne mirovên êrîşkar jî û yên wek difikirin jî baş bizanibin ku, miletê Kurd ne bi êrîşên bi vî rengî, ne jî bi qetlîam û kuştin û wêran kirinan, heta nuha serê xwe netewandîye û ji îro pê ve jî dê netewîne.

Miletê kurd dê rojekê miheqaq,  li ser axa xwe , li Kurdistanê , di bin al Kurdistanê de, bi awayekî azad xwe bi xwe îdare bike.

Divê Dewleta Tirk zûtirîn dem van êrîşkaran bidarizîne.Heger vê yekê neke, dê miheqaq di qada nevnetewî de hesabê vê yekê bide.

Em vê êrîşa nîjadpererest ya li i 2 karkerên gênc ên kurd hatiye kirin bi tûndî şermezar dikin û em  ji birayên xwe yên birîndar re şîfayê dixwazin. 29.04.2016

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *