Serokê Giştî yê PAKê li Amedê di çalakîya 8ê adarê ya ÇARPELê de axaft:

 ‘’Ji îro ve ji jinan  re azadî’’

Çarpel Komeleya  Çand û Hunerê  roja 06.03.2016an li Amedê li Hola Hotêla Mîtanê , bi mebesta  ‘’8ê Adarê Roja Jinên Cîjanê’’  çalakîyek lidar xist.

Serokê Giştî yê PAKê Mustafa  Özçelik li gel heyeteke ji rêveberên PAKê pêk hatî  beşdarî  vê çalakîyê bû.

Bernameyeke dewlemend ya çalakîyê hebû.

Bername bi ‘’ey raqîb’’  jibo rêzgirtina şehîdên Kurdistanê destpêbû. Paşê li ser navê ÇARPELê Mînhal Bayram axaftinek di derbarê 8ê adarê de kir.

Bername bi danasîna xebatên  ÇARPELê berdewam bû. Methîye Azbay,  jibo xebat û têkoşîna  Neşe Timur li ser navê Çarpelê xelatek da Neşe Tîmûr.

Serokê Giştî yê PAKê Mustafa  Özçelik jî  li ser daxwaza ÇARPELê ,  axaftineke bi Kurdi kir û  bi kurtayî bi Tirkî jî bîr û rayên xwe anî  ziman. Mustafa Özçelik jibo vê çalakîyê  spasîya xwe ji ÇARPELê re pêşkêş kir û 8ê adarê li hemû jinên Kurdistanê û cîhanê pîroz kir. Mustafa Özçelik di axaftina xwe de got  ‘’ Doza azadîya Kurdistanê , li ser milê jin û mêran dimeşe. Îro jî jinên Kurdistanê tûşî êrîşên hovane dibin. DAIŞa hov, bi êrîş, destdirêjî û qetlîamên xwe yên ku  li ser xuşkên me yên Kurdên Êzidî de,  birîneke kûr di dilê me de vekirîye. Îro jî, li Şingalê , Wartoyê,  Amedê,  Cizîrê, li Kobanê jinên Kurdistanê  tên kuştin; li gelek cîhan   bi awayekî tazî laşê wan têne  teşhîr kirin. Şerê li bakurê kurdistanê heyî zerarê dide gelê me, welatê me û herî zêde jî dide jinên Kurdistanê. Em divê dest bidine hevdu , li dijî şer derkevin û ala azadîyê bilind bikin. Lê berîya her tiştî divê hemû mêr bikaribin bi empatî li rewş, maf û pirsa azadîya jinan binerin. Empatî jî  dê derîyekî li  azadîya jinê veke. Divê jin bi awayekî  birêxistinî, bi yekgirtineke xurt   him li doza azadîya xwe, him jî li doza azadîya Kurdistanê xwedî derkeve.Em wek  PAK dibêjin ‘ji nuha ve Kurdistan û  ji îro de  ji jinan re  azadî’ . Azadîya jinê dê  azadîya mêran jî xurtir bike.’’

 

Piştî axaftina Mustafa Özçelik, li ser navê malbatên mexdûrên Sûr a Amedê, jineke Kurd, bi Kurdî axafitnek kir.Jina mexdûra  Sûrê, di derbarê rewşa xwe ya berî şer, di dema şer de û piştî şer  û ev mexdûrîyeta ku nuha tê de ne, axaftineke hestyar kir. Vê axaftinê tesîreke mezin li ser beşdarên çalakîyê kir.

Çalakîya Çarpelê ya 8ê adarê,, bi slaytên di derbarê jiyan û têkoşîna jinan, bi helbest û gotar û melodîyan dewam kir. Grûbên muzîkê yên Çarpelê   xebatên xwe pêşkêş kirin. Ozan Fatê jî , çend stranên gelêrî pêşkêşî başdaran kir.

Di çalakîya ÇARPELê  de malbatên mexdûrên Sûrê, gelek kel û pelên  ku wan bi xwe bi destan çêkiribûn jibo alîkarîya mexdûran li holê jibo firotinê pêşkêş kirin.

Çalakî di atmosfereke dostane de gihîşt  armanca xwe. Nêzî 200 jinên Kurdistanî, him 8ê adarê pîroz kirin, him jî jibo pêşde birina peywendîyên di navbera xwe de pêşewazîyeke germ nîşan dan. 06.03.2016

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

———————————————————————-

PAK Genel Başkanı  Diyarbakır’da ÇARPEL’in 8 Mart Etkinliğinde Konuştu:

‘’Bugünden Kadına Özgürlük Diyoruz’’

 

Çarpel Kültür ve Sanat  Derneği  ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ münasebetiyle, 06.03.2016 günü Diyarbakır  Mitani Otel salonunda bir etkinlik düzenledi.

PAK Genel  Başkanı Mustafa Özçelik, bir grup PAK yönetcisiyle birlikte bu etkinliğe katıldı.

Zengin bir programa sahip olan etkinlik,  ‘’ey raqib’’ eşliğinde Kürdistan şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Çarpel Yönetim Kurulu üyesi Minhal Bayram dernek adına, 8 martın anlam ve önemini dile getiren bir konuşma yaptı.

Çarpel’in çalışmalarını tanıtan sunumdan sonra, derneğin talebi üzerine, Methiye Azbay  ÇARPEL  adına emek ve çalışmalarından dolayı Neşe Timur’a  bir plaket verdi.

Daha sonra ÇARPEL’in daveti üzerine PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik bir konuşma yaptı. Mustafa Özçelik konuşmasını Kürtçe ve özet şeklinde de Türkçe yaptı.

Mustafa  Özçelik  konuşmasında, ‘’Kürdistan özgürlük mücadelesi kadın ve erkeğin omuzlarında yükseliyor. Bugün de Kürdistanlı kadınlar yine şavaşın maxdurları olarak vahşice saldırılara maruz kalmaktadırlar. DAİŞ  adlı katiller sürüsü, Kürt Ezidi kadınlarımızı  katletmekle yetinmedi, tecavüz  etti, pazarlarda sattı. Bu durum yüreğimizin derinliklerinde derin yaralar açmıştır. Şengal’de, Varto’da Cizre’de, Diyarbakır’da, Kobani’de kadınlarımız öldür-ülmekte; bazı yerlerde çıplak vucutları teşhir edilmektedir.Bugün  Kuzey  Kürdistan’da devam eden savaş en başta kadınlarımız olmak üzere tüm halkımıza, ülkemize zarar vermektedir.Hep birlikte, savaşa hayır diyerek özgürlük bayrağını dalgalandıralım. Herşeyden önce, erkeklerin kadının konumu, özgürlüğü ve hakları konusunda empati yapabilmeleri gerekir. Empati kadının özgürlüğüne kapı açan en önemli adımlardan biridir.Kadınların hem kendi özgürlük mücadelelerinde, hem de Kürdistan özgürlük mücadelesinde en önemli silahlarından biri de kendi birlikleri, kendi örgütlülükleridir. PAK olarak ‘Kürdistan hemen şimdi ve bugünden kadına özgürlük’ diyoruz. Kadının özgürlüğü erkeğin özgürlüğünü de güçlendirecektir.’’dedi.

Mustafa Özçelik’in konuşmasından sonra, Diyarbakır Sur mağduru aileler adına bir Kürt kadını, Kürtçe bir konuşma yaptı. Çatışmalar öncesi, çatışma süreci ve bugün evlerini terk etmek zorunda kalışlarını dile getiren duygu yüklü konuşma, salondakileri  derin bir şekilde etkiledi.

Çarpel’in 8 mart dünya kadınlar günü etkinliği, kadının yaşamı, mücadelesi ve mağduriyetini içeren slayt gösterisi, okunan şiirler ve müzik dinletileriyle devam etti. Çarpel müzik grupları çalışmalarından örnekler sundular. Etkinliğe davetli olan Ozan Fatê de güzel sesiyle güne anlam kazandırdı.

Sur Mağduru aileler de etkinlikte, kendi el yapımı değişik ürünleri Sur mağdurlarına yardım amacıyla, satışa sundular.

Çarpel’in etkinliği dostane bir atmosferde amacına uygun bir şekilde gerçekleşti. 200’e yakın Kürdistanlı kadın hem 8 mart dünya kadınlar gününü kutladılar, hem de  kendi araralarındaki ilişki, diyalog ve örgütlülüğün daha da geliştirilmesi açısından sıcak bir ortamda biraraya geldiler. 06.03.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *