Di 4emîn salvegera Jenosîda Şingalê de em şehîdên xwe bi giramî bibîr tînin û qesas û piştgirên wan rûreş dikin… Şengal Soykırımın 4. Yılında şehitlerimizi saygıyla anarken, katilleri ve onları himaye ederek destekleyenleri la…

Di 4emîn salvegera Jenosîda Şingalê de em şehîdên xwe bi giramî bibîr tînin û qesas û piştgirên wan rûreş dikin

Şengal Soykırımın 4. Yılında şehitlerimizi saygıyla anarken, katilleri ve onları himaye ederek destekleyenleri lanetliyoruz

Di 4emîn salvegera Jenosîda Şingalê de em şehîdên xwe bi giramî bibîr tînin û qesas û piştgirên wan rûreş dikin

Îro 4emîn salvegera jenosîda Kurdên Êzidîyên Şingalê ye.

Di roja 3yê tebaxa 2014an de rêxistina terorî ya hov DAIŞê êrîşî Şingalê kiribû û bi hezaranKurdên Êzidî qetil kiribû, bi hezaran jin û zarokên Ezidî revandibû.

Di roja 31ê cotmeha 2015an de bi serpereştîya Serok Barzanî hewla rizgar kirina Şingalê dest kir û di roja 13yê mijdara 2015an Şingal ji destê DAIŞê hate rizgar kirin.

mixabin piştî ku di roja 16yê cotmeha 2017an de Kerkûk ji alîyê Heşda Şahbî ve hatedagir kirin, Şingal ji alîyê Heşda Şahbî û artêşa Iraqê ve hate dagir kirin.

Belê birîna Şingalê hîna nehatîye pêçan.Hîna bi hezaran jin û zarokên Kurdên Êzidî didestê DAIŞê de êsîr in. Hîna Şingal ne di bin îdareya Hikûmeta Herêma Kurdistanê de ye.

Kewandina birîna Şingalê û ya xuşk û birayên me yên Kurdên Êzidî, wazîfeyeke dîrokî û netewî ya Hikûmeta Kerêma Kurdistanê û ya hemû Kurd û Kurdistanîyan e. Herweha ewwazîfe weke wazîfeyeke mirovahîyê li ser milên Netewên Yekbûyî, Yekitîya Ewrûpa û hemûdezgeh û alîyên navnetewî ye .

Şingal perçeyeke ji axa Kurdistanê ye û di referandûma serxwebûnê de gelê me Şingalê binîsbeyeke ku ji %90î zêdetir ji serxwebûnê re gotiye erê. Ji ber yekê divê Şingal vegereser îdareye Hikûmeta Herêma Kurdistanê . Divê ji bo kewandina birîna Şingalê û ya hemûxuşk û birayên me yên Kurdên Êzidî, bernameyeke taybet danîn. Ji bo rizgar kirina jin û zarokên Êzidî yên di destê DAIŞê de êsîr in, divê Hikûmeta Herêma Kurdistanê û raya giştîya cîhanê hemû îmkanên xwe seferber bikin.Divê gelê Şingalê di bin îdareya HikûmetaHerêma Kurdistanê de, bi rêveberîyeke taybet ya mehelî , xwe bi xwe îdare bike.

Em di çaremîn salvegera jenosîda Şingalê de, DAIşa ku gele me qir kirîye, jin û zarokênme revandîye li gel piştgiren careke din rûreş dikin.Em xwe şirîkê hemû êş û birînênxuşk û biryayên xwe yên Kurdên Êzidî dibînin. 03.08.2018

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

Şengal Soykırımın 4. Yılında şehitlerimizi saygıyla anarken, katilleri ve onları himaye ederek destekleyenleri lanetliyoruz

Bugün Şengal Ezidi Kürt Soykırımının 4. Yıldönümü

03 Ağustos 2014 günü IŞİD, Ezidi Kürtlerle meskun Şengal’e saldırmış, binlerce insanımızı katletmiş, binlerce kadın ve kız çocuğumuzu da esir alarak pazarlarda satmıştı. Artık geride kaldı denilen bir vahşet çağının tüm çirkinliğini yeniden yaşamıştık.

Başkan Barzani’nin komutasında 7 bin 500 Peşmerge’nin katılımıyla 31 Ekim 2015’de Şengal’e yönelik operasyon başlatılmış, 13 Kasım 2015 günü Şengal IŞİD’den temizlenmişti.

Ama 16 Ekim 2017 günü Kerkük’ün Haşdi Şahbi tarafından işgalinden sonra, Şengal de henüz yaralarını sarmaya fırsat bulamadan Haşdi Şahbi ve Irak askeri güçleri tarafından işgal edildi.

Evet, Şengal’in yarası halen kanamaya devam ediyor.Hala binlerce Ezidi kadını ve çocuk IŞİD’in elinde esirdir. Güney Kürdistan toprağı olan Şengal hala Kürdistan Bölge Hükümeti’nin kontrolünde değil.

Şengal’in ve Kürt Ezidi kardeşlerimizin yaralarını sarmak başta Kürdistan Bölge Hükümeti olmak üzere tüm Kürt ve Kürdistanlıların tarihsel ve ulusal bir görevleridir. Bu görev aynı zamanda BM, AB ve uluslar arası tüm kurum ve kuruluşların da omuzlarında duran bir insanlık görevidir.

Şengal Kürdistan toprağıdır ve bağımsızlık referandumunda %90’ı aşan bir oran ile bağımsızlığa evet demiştir. Bu nedenle bir an evvel Şengal Kürdistan Bölge Hükümeti’nin egemenliğine bırakılmalı ve Şengal ile tüm Ezidi kardeşlerimizin yaralarının sarılması için özel bir program uygulanmalıdır. IŞİD’in elindeki esir Ezidi kadın kardeşlerimizin ve çocukların kurtarılması için uluslar arası toplum ve Kürdistan Bölge Hükümeti olabilecek tüm imkanları zorlamalıdır. Şengal halkının Kürdistan Bölge Hükümeti idaresi altında yerel düzeyde kendi kendisini yönetmesi için tüm imkanlar sağlanmalıdır.

Şengal’i işgal eden, soykırım uygulayan, kadınlarımızı ve çocuklarımızı esir alan IŞİD ve tüm destekçilerini bu soykırımın dördüncü yıldönümünde bir kez daha lanetliyor, Ezidi halkımızın acılarını kendi ortak acılarımız olarak paylaşıyoruz. 03.08.2018

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *