SAYIN MESUT BARZANİ’NİN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLMESİ

SAYIN MESUT BARZANİ’NİN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLMESİ, GÜNEY PARÇASININ DEVLET OLMASI, TÜM KÜRDİSTAN PARÇALARI, KÜRDİSTAN BİRLİĞİ, ULUSLARARASI GÜÇLERİN DESTEĞİ İÇİN SON DERECE GEREKLİDİR. BEN, BU HAYATİ VE TARİHİ NEDENLERDEN DOLAYI MESUT BARZANİ’NİN BAŞKANLIĞINI DESTEKLİYORUM. VERİLİ KOŞULLAR DA GÖSTERİYOR Kİ, KÜRTLERİN EZİCİ ÇOĞUNLUĞU DA MESUT BARZANİ’NİN BAŞKANLIĞINI DESTEKLEMEKTEDİR…

DEĞERLİ ARKADAŞLAR VE DOSTLAR,

RÛDAW TELEVİZYONUNUN TÜRKÇE BÖLÜMÜ, KÜRDİSTAN BAŞKANI MESUT BARZANİ’NİN YENİDEN BAŞKAN OLMASI KONUSUNDA: KÜRT AYDINLARINA, SİYASETÇİLERİNE, AKADEMİSYENLERİNE, ARAŞTIRMACILARINA SORU SORDULAR.

BANA DA SORU SORULDU.

BANA SORULAN SORU: “Barzani’nin yeniden başkanlığı, Kürtler ve Kürdistan için ne derecede önemlidir. Mesut Barzani’nin yeniden başkan olmasını destekliyor musunuz?” sorusuydu.

SORULAN SORUYA VERDİĞİM CEVAP AŞAĞIDADIR:

Kürdistan’da Barzani/Barzanist Hareket, yüz yıllık tarihi milli toplumsal bir harekettir.

Bu hareket, Şeyh Ebdulselam’la başlayan toplumsal milli ve Kürtlerin kendi kendilerini yönetmeden taviz vermeyen bir harekettir.

Bu milli ve bağımsızlıkçı hareket, 1946 yılında siyasi parti karakterine kavuştu.

Yine bu hareket, Mele Mustafa Barzani’nin öncülüğü ile yapısal ve kurumsal karakter kazandı. 11 Mart 1970 yılında Irak Merkezi Hükümeti ile yapılan kapsamlı bir anlaşma sonucu, Kürtlerin egemen ve iktidar olması otonomi statüsüyle bir nitelik kazandı. Kürdistan idaresi yapılandı.

Bu milli hareket, Kürdistan Başkanı Mesut Barzani öncülüğünde yeni bir aşamaya geldi. Kürdistan Federe Devlet yapılanmasını ortaya çıkardı. Uluslararası hukuksal bir yapı kazandı.

Mesut Barzani, bulunduğumuz aşamada Kürdistan Devletini projelendiren, bu konuda kararlı bir tutum gösteren liderlerin başında gelmektedir. Kürdistan Devleti’nin kuruluşu için ulusal ve uluslararası düzlemde çalışma yürütüyor.

Kürdistan Devleti’nin kuruluşu, Mesut Barzani’nin kişiliğiyle güncel bir temel ve stratejik konuma gelmiş durumdadır.

Kürdistan Devletinin güney parçamızda kurulması, Kürdistan’ın bütün parçaları için bir model olabileceği gibi; Kürdistan’ın birliği için de hayati ve stratejik adım olacaktır.

Bu nedenle, Mesut Barzani’nin Kürdistan’ın yeniden başkanı olması, Kürdistan Devletinin kuruluşu için çok-çok önemlidir.

Kürdistan Devleti aynı zamanda bütün Kürtler ve Kürdistan parçaları için bir model olacağından, Mesut Barzani’nin yeniden başkan olması bütün Kürtler ve Kürdistan parçaları içinde önemlidir.

Mesut Barzani’nin yeniden başkan olması, uluslararası camianın, ABD ve Avrupa Birliğinin Kürtlere ve Kürdistan Devleti’nin kuruluşuna desteği için çok hayatidir.

Bütün bu nedenlerden dolayı, Ben de Mesut Barzani’nin başkanlığını destekliyorum.

Verili koşullar da gösteriyor ki Kürtlerin çoğunluğu da Mesut Barzani’nin başkanlığını destekliyor.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *