Partîyên Kurdistanî : “Îro, aqilîyeta darbeya 12ê îlonê berdewam e.”

Hareketa Azadî , ÖSP, PAK, PAKURD, PAKURDê, PDK-BAKUR,PDK-T, KADEP îro(12.09.2015) li Amedê derbeya 12ê Îlonê rûreş kirin.

Partîyên Kurdistanî li ber hefsa Dîyarbekir ya no 5an da civîyan û derbeya leşkerî ya 12ê îlonê rûreş kirin. Girse bi alayên Kurdistanê beşdarî çalakîyê bûn.

Li ser navê 7 partîyan Serokê Giştî yê PAKê Mustafa Özçelik axaft û got :”Em derbeya 12ê Îlonê bi nefretê rûreş dikin.Li vê girtîgeha hûn dibînin de deh hezaran kes hatin hepskirin.Bi dehan welatperwerên Kurd hatin qetil kirin.Wek, Necmettîn Buyukkaya , Mazlum Dogan , Cemal Arat , Orhan Keskîn , Yilmaz Demîr , Bedrî Tan , Ferhat Kurtay , Remzî Ayturk, Kemal Pir, Hayri Durmuş. Ewên darbe çêkirin, her bi wan qanûnên xwe,bi cezaya muebbetê ve hatin ceza kirin. Darbeya 12ê eylulê, di hêşê miletê Kurd û Kurdistanîyan da birîneke kûr vekirî ye. Bi hezaran kes hatin girtin, hatin îşkence kirin. Bi sedan kes hatin kuştin. Kurdistan hate şewitandin, wêran kirin. Herweha darbeya 12ê îlonê de bi hezaran demokrat, pêşverûyên Tirkîyê jî hefs kir, bi dehan kes kuştin.

Mixabin îro jî aqilîyeta derbeya 12ê Îlonê berdewam e. Li Cizîrê bi deh hezaran kes 8 rojan di hepseke vekirî de birçî,bê av , bê elektrîk hatin ceza kirin. Gelek bajarên Kurdistanê di bin êrîşên dewletê de hatine wêran kirin. Li bajarên Tirkîyê, Kurd jiber Kurdbûna xwe tên kuştin. Mal û milkên Kurdan, otobusên ku Kurdan hildigirin, avahîyên HDPê, tûşî êrîşan dibin.

Îro li Kurdistanê careke din şer destpêbûye. Ev şer zerarê dide gelê Kurdistanê, dide Kurdistanê. Îro pêwîstîya gelê me bi şer bi şer tuneye. Têkoşîna azadîya bakurê Kurdistanê, divê bi rê û rêbazên siyasî, girseyî, dîplomasî bê meşandin.

Em bangî dewleta Tirkîyê dikin. Ev tiştên ku îro hûn dikin, Kenan Ewren zêdetirê wê kiribû. Lê ew bi serneket. Ew îro di agirê dojehê de dişewite. Dîvê hûn jî bizanibin ku, pirsa Kurd Kurdistanê bi kuştin û qetlîaman ji holê ranabe. Dest ji vê siyaseta zilmê berdin.Êrîşên xwe rawestînin.

Em bangî PKKê jî dikin ku, şer rawestîne. Ev şer zerarê dide gelê me, welatê me. Bi vê siyaseta xelet, dê têkoşîna azadîya welatê me gelek zerarê bibîne.

Em dibêjin nabe ku bi şêweya berê pêvajoya çareserîyê bê meşandin. Divê bi awayekî şeffaf, hemû partî û rêxistinên siyasî yên bakurê Kurdistanê, Dewleta Tirkîyê û garantorên navneteweyî wek 3 alî pêvajoya çareserîyêa ya nû destpêbikin. Em dibêjin demildest bila şer dualî raweste.”

Girseyê piştî daxuyanîyê qerenfîl danîn ber derîyê hevsê û jibo kesên li wir hatîne kuştin û ji bo hemû şehîdên Kurdistanê 1 deqe rêz girtin.

HEREKETA AZADÎ , ÖSP, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PDK-T, KADEP
———————————————————————————————————————

IMG_9243Kürdistani Partiler 12 Eylül’ü Lanetledi

Bugün (12.09.2015) Kürdistani Partiler (Hareketa Azadî , ÖSP, PAK, PAKURD, PAKURDê, PDK-BAKUR,PDK-T, KADEP) Diyarbakır’da 5 no’lu cezaevinin önünde bir araya gelerek 12 Eylül askeri darbesini lanetlediler.Protesto eyleminde Kürdistan bayraklarının taşınması dikkat çekti.

Kürdistani Partiler adına konuşan PAK Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik:

“12 Eylül askeri darbesini nefretle lanetliyoruz. Bu cezaevinde on binlerce kişi haps edildi. Onlarca Kürd yurtseveri katledildi ; Necmettin Büyükkaya , Mazlum Doğan , Cemal Arat , Orhan Keskin , Yılmaz Demir , Bedri Tan ,Ferhat Kurtay , Remzi Aytürk,Kemal Pir,Hayri Durmuş hayatını kaybedenlerden bazılarıdır.”

Sayın Özçelik konuşmasına:

“Ne iyi ki darbeyi yapanlar amaçlarına ulaşamadılar.Kürdistan ve Türkiye halkına büyük acılar yaşatmalarına rağmen sonuçta yenilen ve kendi hukuklarına göre yargılanarak ömür boyu hapse çarptırılan bizzat kendileri olmuştur.”

Yaşanan acı tecrübeye rağmen 12 Eylül aklının bugün de devam etmekte olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Özçelik:

“Hepimizin gözleri önünde Cizre’de on binlerce kişi 8 gün boyunca kuşatma altında tutularak resmen ölüme terk edildi. Bir takım bahanelerle bir çok Kürdistan şehri viraneye çevrildi. Türkiye illerinde Kürdler Kürd oldukları için cezalandırıldı. Kürdlerin mal ve mülkleri yağmalandı. Yolcu otobüsleri durdurularak yolcular linç edilmeye çalışıldı. HDP binaları yakılıp yıkıldı.”

Özçelik:”Bugün Kürdistan’da bir kez daha savaş başlamış durumda. Bu savaş Kürdistan halkına büyük zararlar vermektedir.Kuzey Kürdistan özgürlük mücadelesi , kendisine zarar veren mücadele tarzıyla değil demokratik yol ve araçlarla kitlesel ve diplomatik yöntemlerle yürütülmelidir.”dedi.

Konuşmasında Türk devletine de seslenen Özçelik:
“Bugün uyguladığınız politakanın daha fazlasını şeylerin daha fazlasını Kenan Evren denedi.Fakat kazanamadı.Sizlerin de bilmesi gerekiyor ki , Kürd ve Kürdistan sorunu öldürmek ve katletmekle ortadan kaldırılamaz. Bu zulüm siyasetinden vazgeçin. Saldırılarınızı durdurun.”dedi.

PKK’ye de seslenen Özçelik “Bu savaşı durdurun. Bu savaş halkımıza,ülkemize zarar veriyor. Bu yanlış siyasetle Kürdistan özgürlük mücadelesi verilemez.” dedi.

Konuşmasının sonunda tarafları barışçıl ve demokratik yöntemler davet eden Özçelik ,çözüm sürecine de değinerek şunları söyledi:
“Çözüm süreci bundan böyle eskisi gibi sürdürülemez. Kapalı kapılar ardında kotarılmaya çalışılan anlaşmaların hayat bulmayacağı net olarak anlaşılmıştır. Barış ve çözüm süreci şeffaf , Kuzey Kürdistan’daki bütün parti ve örgütlerin yer aldığı ve uluslararası gözlemcilerin nezaretinde yeniden başlamalıdır.Bizler, Kürd ve Kürdistan sorununun çözümünde silahı tercih eden taraflara diyoruz ki ,savaşı derhal sona erdirin. Silahları bırakın. Hiç bir tarafın yararına olmayan savaş yerine görüşme masasını tercih edin.”

Sayın Özçelik’in konuşmasının ardından kitle, cezaevinin kapısına kırmızı karanfiller bırakarak Diyarbakır cezaevinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.12.09.2015

HEREKETA AZADÎ , ÖSP, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PDK-T, KADEP

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *