PAK, PSK, TDK-TEVGER’in Diyarbakır’daki Newroz Kutlamasına Polis Müdahalesi

PSK, TDK-TEVGER, PAK, 20.03.2023 günü, Diyarbakır Şeyh Said Meydanı’nda, açık alanda Newroz’u kutladı.

Diyarbakır polisi Şeyh Said Meydanı’ndaki bu Newroz kutlamasını önce engellemeye çalıştı. PSK, TDK-TEVGER, PAK kutlamayı yapmakta kararlılık gösterince, polis bu kez de Kürdistan bayrağının önünü kapatmaya çalıştı. Bu da kitle tarafından berteraf edilince, en son polis Kürdistan Bayrağını almaya çalıştı.

PAK, PSK, TDK-TEVGER yetkilileri Kürdistan Bayrağı’na müdahalenin yasal bir uygulama olmadığını, Kürdistan Bayrağı’nın yasak olmadığını dile getirerek eylemlerini sürdürdüler.

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan PAK Parti Sözcüsü Hanifi Turan bu etkinliğe yapılan polis müdahalesini kınayarak, şu görüşleri dile getirdi: ‘’Kürdistan Bayrağı yasak değildir. Bu nedenle de polisin yapmış olduğu bu müdahale yasal değildir. Türk Devleti’nin tüm yetkililerini, Kürdistan Bayrağı’na yönelik yasaklayıcı tutum almaktan vazgeçmeye çağırıyorum. Bugün Newroz kutlaması için buradayız. 6 şubat depreminden dolayı bu yıl Newrozu bir şenlik şeklinde değil de, halkımızın yaşamış olduğu acılara, hüzün ve yaralara saygı temelinde ve milli anlam ve içeriğine uygun bir şekilde kutlamaktayız. Burada PAK, PSK, TDK-TEVGER’in ortak açıklamasını okuyup etkinliğimize son vereceğiz’’.

PSK, TDK-TEVGER, PAK adına hazırlanan Newroz ortak açıklamasını kurmanci lehçesiyle PSK Yöneticisi Serhat Amedi, Kirmancki/Zazaki lehçesiyle de PAK Parti Meclisi üyesi M.Ali Yılmaz okudu.

Polisin etkinliğe müdahalesi Şeyh Said Meydanı’nda bulunan halkın büyük tepkisini çekti ve halk PSK, TDK-TEVGER, PAK ‘ın Newroz kutlamasına sıcak bir ilgi gösterdi.

PAK, PSK, TDK-TEVGER yönetici ve üyeleri ile çok sayıda Kürt siyasetçi ve aydın 20 Diyarbakır Şeyh Said Meydanı’ndaki bu Newroz kutlamasına katıldılar. Kürt televizyonları da Şeyh Said Meydanı’ndaki bu kutlamayı yayınladılar.

Şeyh Said Meydanı’ndaki Newroz Kutlamasına katılanlar Newroz afişlerinin yanında 6 şubat depreminde yaşamını yitirenlerin anısına mum yaktılar.

 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *