Kamuoyuna: Roboskî!

KAMUOYUNA

Kürdistan’da Roboskî ve benzeri katliam uygulamalarını halklarımızın ve dünya kamuoyunun hafızasından silmek, unutturmak asla mümkün olmayacaktır.
28 Aralık 2011 tarihinde Şirnex’ın Qileban ilçesine bağlı Roboskî köyü kırsalında TSK’ya ait savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardıman sonucu 34 kişinin yaşamını yitirmesi üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, katliam emrini veren ve uygulayanlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmayarak açılan soruşturmaların üstü örtülerek ‘faili meçhul’ler dosyasına yeni bir dosya daha dahil edildi.

Roboskî Katliamı, Kürdistan’da gerçekleştirilen Halepçe, Enfal, Dersim, Zîlan, 33 kurşun, Başbağlar ve Hendek katliamları niteliğindedir. Bu katliamlar arasında hiçbir fark yok. Hepsi de Kürdistan’da ve Kürdlere karşı yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşundan bugüne kadar sayısız katliamlar gerçekleştirdiği bilinmektedir. Roboskî Katliamı onlarca katliamdan sadece birisidir.

KATLİAMLAR BOYUN EĞDİRME AMAÇLI

Bütün bu uygulamaların bir devlet politikası olarak, Kürt halkına boyun eğdirmek, sindirmek, asimile, tasfiye ve yok etme amaçlı olduğu aşikardır. Ancak dünya tarihinde hiçbir halk bu uygulamalar sonucu yok edilebilmiş değildir.

Bizim herkese çağrımız şudur: “Devlet aklının” tek tipçi, ayrıştırıcı, ötekileştirici, kayırıcı söylemler ve katliamlar yerine özgürlükçü, çoğulcu, eşitlikçi, barışçı, birleştirici bir model geliştirilmelidir.

ROBOSKÎ HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK

Katliama dünyanın her yerinden tepkiler geldiği bilinmektedir. Tarihte, kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiçbir katliam ve işlenen insanlık suçu halkların yargısından ve adaletinden kurtulamamıştır. Bu suçları işleyenler, ne kadar ellerindeki iktidar olanaklarını kullanarak adil yargıdan kurtulmaya çalışsalar da, ne ilahi adaletten ne de vicdanların hükmünden kurtulamayacaklardır.
Roboskî ve benzeri katliam uygulamalarını milletimizin ve dünya kamuoyunun hafızasından silmek, unutturmak asla mümkün olmayacaktır.

ANMA VE ETKİNLİKLERE İZİN VERİLMEMESİ

Roboskî katliamının sorumlularının hesap verecekleri günlerin yakın olduğuna inanıyoruz. Bu inançla Roboskî Katliamı’nı 6’ncı yılında bir kez daha lanetliyoruz. Katledilen insanlarımıza Allah’tan rahmet, aileleri başta olmak üzere tüm halkımıza büyük sabır ve metanet diliyoruz.

Roboskî katliamının 6’ncı yılı vesilesiyle yapılan etkinliklere izin verilmemesini de şiddetle kınıyoruz. Katliamın sorumlularının mutlaka ilahi adelete hesap vereceklerine inanıyoruz.

Bizler, masumların kanlarının hesabını sormaya, faili meçhullerin hesabını sormaya, asimilasyona karşı çıkmaya, eşitliği ve özgürlüğü savunmaya, ırkçı dayatmalara karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Kürdistan İslami Hareketi AZADÎ

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *