Heyeta PAKê Seredana Kufreyê(Şîrwan) Kir, Çû Şîna Qurbanîyan

PAK Heyeti Şirvan’da Maden Göçük Alanını ve Aileleri Ziyaret Etti

Heyeteke PAKê ku bi serpereştîya Cîhgirê Serokê Giştî Nurullah Tîmûr, endamên Komêya Bireveberîya Navendî Feyaz Ekmen, Abdurahman Ecer, endamê Meclîsa PAKê M.Salîh Kiliçaslan, Serokê Teşkîlata Batmanê Azîz Ozdemîr, endama Komîteya Jinan Zînet Dînçer û rêveberê Teşkîlata Amedê Sulayman Aliş, rêveberên Teşkîlata Batmanê Tahir Birlik û Hamdullah Toprak, damezranêrê PAKê Mahmût Tîmurtaş roja 21.11.2016an seredana Kufreyê(Şîrwan), cîhê Hilweşîna Madenê kirin.

Heyeta PAKê di destpêkê de li gundê Madenê seredana cîhê şînê yê qurbanîyên vê hilweşînê kirin. Li ser navê PAKê sersaxî ji malbatên qurbanîyan re xwestin, ji bo yên di binê axê de mane bi saxî bêne xelas kirin dua kirin , hêvîyên xwe anîn ziman. Malbatên qurbanîyan jî ji bo vê seredan û piştgirîyê spasîya PAKê kirin.

Paşê heyeta PAKê cîhê hilweşîn lê bûye zîyaret kirin, malûmat di derbarê xebatên xelas kirina yên di binê axê de mane wergirtin û bi malbatên wan re axiftin.

Sîyasetmedarê Kurd M.Alî Sevîlgen, Şukru Sevîlgen, Faysal Batur jî bi heyeta PAKê re serdana cîhê hilweşînê kirin.

Li gorî malûmatên ku heyeta PAKê wergirtine û ew tiştên ku li cîhê bûyerê de li ber çavin, gelek aşkere ye ku ev ne bes hilweşîneke, herweha qetlîamek e jî. Îhmalkarîyên mezin yên berpirsyarên vê madenê hene.

Heyeta PAKê piştî ji malbatên qurbanîyan û yên di binê axê de mane xatir xwestin ji Kufreyê veqetîyan.

21.11.2016

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

————————————————————————————–

PAK Heyeti Şirvan’da Maden Göçük Alanını ve Aileleri Ziyaret Etti

PAK Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Timur, MYK üyeleri Feyaz Ekmen, Abdurahman Ecer,Meslis üyesi M.Salih Kılıçaslan, , Batman İl Başkanı Azziz Özdemir,Kadın Komisyonu Üyesi Zinet Dinçer, Diyarbakır İl teşkilatı Yöneticis Süleyman Akış, Batman İl Teşkilatı yöneticileri Tahir Birlik ve Hamdullah Toprak, PAK kurucu üyelerinden Mahmut Timurtaş 21.11.2016 günü Şirvan’da maaden gmçüğünün olduğu sahayı ve yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret etti.

PAK heyeti ilk olarak Maden köyünde bu cinayet gibi göçükte yaşamını yitirirenlerin yas yerini ziyaret etti. PAK heyeti aillere başsağlığı dileyerek, göçük altında kalanların bir an evvel sağ kurtarılmaları umudunu dile getirdiler, dua ettiler.Aileler de PAK’a bu dayanışma ve ziyaret için teşekkürlerini sundular.

PAK heyeti daha sonra göçüğün ve bu işçi cinayetinin gerçekleştiği sahaya gitti. Burada göçüğün gerçekleşme şekli ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler edindi ve göçük altındakilerin aileleriyle görüştü.

Kürt siyasetçi M.Ali Sevilgen ile Şükrü Sevilgen ve Faysal Batur da PAK heyeti ile birlikte Şirvan’daki ziyarete katıldılar.

PAK heyetinin olay yerindeki gözlemleri ve yapmış oldukları görüşmelerin de gösterdiği gibi, bu göçük, aslında bir iş cinayetidir. Bu konuda Maden yöneticilerinin büyük ihmalleri görülmektedir.

PAK heyeti yaşamını yitiren ve halen göçük altına olanların ailelerine tekrar başsağlığı ve allahtan şifalar dileyerek Şîrvan’dan ayrıldı.

21.11.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *