Güney Kürdistan’lı Kürt yönetmenin yasaklı filmi Türk ekranlarında

Ünlü Kürt yönetmen Hiner Salim ’in “Dar Elbise” adlı filmi üç yıl süren yasağın ardından 24 Haziran günü Türk kanalı Star TV’de ekrana geldi.

Tuba Büyüküstün, Caner Cindoruk ve Hazar Ergüçlü gibi isimlerin rol aldığı “Dar Elbise” filmi geçtiğimiz Pazartesi günü Star TV ekranlarında yayınlandı.

Salim’in yönettiği film, doğu toplumuna ve özellikle de Müslüman Kardeşlere yönelik eleştirileri nedeniyle televizyonlarda gösterilmesine izin verilmiyordu.

Türk ve Fransız ortak yapımı film 2015 yılında çekilmiş, 2016 yılında vizyona girmişti.

Filmde ayıca Veronique Wuthrich, İnanç Konukçu, Canan Ergüder, Lila Gürmen, Devrim Yakut, Menderes Samancılar, Cemre Ebuzziya, Samancılar, Doğukan Polat, Osman Alkaş, Kaan Çakır, Murat Karasu, Mehmet Erdem, Cüneyt Ceneboyani Rahman Görede, Serkan Yakan, Binali Munuklu, Ferit Kaya, Münir Can Cindoruk ve Olgun Toker yer alıyor.

Huner Selim Kimdir? 

9 Mart 1964 Kürdistan Bölgesi’nin Akre ilçesinde doğan Huner Selim, 17 yaşında İtalya’ya göç etti. Üniversiteyi İtalya’da okuyan Selim, daha sonra Fransa’ya taşındı. 2007 yılında ise Tamburlar Vadisi (Dol) adlı filmini çekti. Filmde ünlü Kürt sanatçı Ciwan Haco da rol aldı.

Huner Selim’in şu ana kadar 14 filmi ve “Babamın Tüfeği” adlı Fransızca yayınlanmış bir romanı bulunuyor. Roman İngilizce, Yunanca ve Tamilce dillerine çevrildi.

http://m.krdnews.net/news/kultur-ve-sanat/guney-kurdistanli-kurt-yonetmenin-yasakli-filmi-turk-ekranlarinda

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *