Gelo Walîyê Amedê bi qedexe kirinan dixwaze berê Kurdan bes bide şerî?/Diyarbakır Valiliği Yasaklamalarla Kürtlere Tek Adres Olarak Şiddeti Mi İşaret Etmek İstiyor?

PAK(Partîya Azadîya Kurdistanê):

Walîyê Amedê li gorî qanûna Rewşa Awarte, hemû xwêpêşandan, daxuyanîyên çapemenîyê, meş qedexe kirin. Herweha mehkemeyeke Stenbolê jî rojnameya Ozgür Gundemê   girt.

Ev herdu biryar, nîşana wê yekê ye ku, Dewleta Tirk  hêdî hêdî  dê Rewşa Awarte li himberî Kurdan pêk bîne. Dewleta Tirk , bi van qedexeyan dê ji nuha zêdetir rê li ber xebata sivîl, sîyasî, demokratîk ya gelê me bigire.

Ma gelo Walîyê Amedê bi van qedexeyan dixwaze berê gelê me bes bide şerî?

Gelê Kurdistanê , îro ji ber ku zerara herî mezin digihêje wî, li himberî rê û rêbazên şer û şîdetê ye. Jiber vê yekê jî, li himber  çalakîyên PKKê yên şerî derdikeve.

Lê aşkere ye ku gelê me ji vê sîyaseta Dewleta Tirk ya 90 sale li ser esasê şîdet û neçareserîyê hatîye ava kirin jî re dibêje ‘’na’’.

Em bangî Dewleta Tirk dikin ku, dest ji vê siyaseta şerî  berde; dest ji  rê liber girtina  mafên  gelê me yên xebata sivîl, demokratîk, sîyasî berde.

Ne şer ,ne jî rê liber girtina xebata sivîl, demokratîk, siyasî ya gelê me, dê nikaribe doza azadîya Kurdistanê bitefîne.

Biryara Wîlayeta Amedê û ya mehkemeya Stenbolê li dijî  azadî û demokrasîyê ye;  li dijî mafê azadîya ramanî û birêxistinbûyînê ne.

Armanca qedexeyan  ji holê rakirina xebata sivîl  û demokratîk ya  miletê Kurd e.

Jiber vê yekê em van qedexeyên  protesto dikin û  em bangî hemû alîyên siyasî, sivîl û demokratîk dikin ku em bi yek helwestê li dijî van qedexeyan rawestin û  em li  destkeftinên  xwe  xwedî derkevin.

 

16.08.2016

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

———————————————————————–

 

Diyarbakır Valiliği  Yasaklamalarla Kürtlere Tek Adres Olarak Şiddeti  Mi İşaret Etmek İstiyor?

Diyarbakır Valiliği OHAL kapsamında, tüm gösteri, miting, basın toplantısı ve her türlü kitlesel eylemi yasakladı. Ayrıca İstanbul’daki bir mahkeme,  Özgür Gündem Gazetesi’nin yayın faaliyetini durdurdu.

 

Bu kararlar gösteriyor ki Devlet, OHAL şemsiyesi altında yavaş yavaş Kürtler’i hedef tahtasına oturtuyor.

Türk Devleti bir yandan  yürüttüğü savaşla, bir yanda da uygulamaya soktuğu yasaklarıyla, halkımızın sivil, demokratik, siyasi çalışma kanallarını neredeyse tümden kapatıyor. Diyarbakır Valiliği  bu uygulamalarıyla  Kürtlere tek adres olarak şiddeti mi göstermek istiyor?

Kürdistan halkı gelinen aşamada hergün zararlarını bizzat yaşayarak gördüğü  çatışma ve şiddet yerine, siyasal ve sivil mücadeleyi  destekliyor. Bu nedenle de büyük çoğunluğuyla PKK’nin şiddet siyasetine de ‘’hayır’’ diyor.

Ama açıktır ki, 90 yıldır Türk Devleti’nin izlemiş olduğu şiddet ve çözümsüzlük siyasetine de ‘’hayır’’ diyor.

Türk Devleti’ni hem şiddetle çözüm aramaktan, hem de yasaklamalarla , halkımızın sivil, demokratik, siyasal mücadele alanlarını ortadan kaldırma anlayışından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Ne şiddet, ne de halkımızın sivil, demokratik mücadele alanlarına uygulanan yasaklar, Kürdistan özgürlük mücadelesini durduramayacaktır.

Diyarbakır Valiliği ve İstanbul Mahkemesi’nin yasaklama ve kapatma kararları, demokrasiye, düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne, Kürt milletinin meşru  sivil ve demokratik çalışmalarına yönelik saldırılardır.

Bu yasaklama kararlarını protesto ediyor ve başta siyasal aktörler olmak üzere tüm sivil ve mesleki örgütlerimizi devletin bu uygulamaları  karşısında duyarlı olmaya, kendi haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

16.08.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *