Ezidi kadınlardan Fransız çimento şirketine dava

Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad’ın başını çektiği yüzlerce Amerikalı Ezidi, Fransız çimento şirketi Lafarge’a IŞİD’e destek verdiği gerekçesiyle dava açtı.

New York’taki federal mahkemede açılan davada Lafarge, Suriye’deki faaliyetlerini sürdürebilmek için aralarında IŞİD’in de bulunduğu terör örgütlerine milyonlarca Euro haraç ödemekle suçlanıyor ve Lafarge’dan Ezidiler’e tazminat ödemesi isteniyor.

Amerikalı Ezidiler’i davada, ünlü aktör George Clooney’nin eşi, insan hakları avukatı Amal Clooney ve eski Amerikalı diplomat Lee Wolosky temsil ediyor.

Clooney yaptığı açıklamada, “IŞİD Amerikalı sivilleri infaz ederken ve Ezidiler’e karşı soykırım uygularken önde gelen bir küresel şirketin IŞİD ile el ele çalışması şok edici” dedi.

Dava gerekçesinde, “IŞİD’in Ezidiler’e yönelik acımasız saldırılar gerçekleştirdiği dönem öncesinde, sırasında ve sonrasında Lafarge IŞİD’e para ödüyordu” ifadesi yer aldı.

New York’un Brooklyn Bölgesindeki Federal Mahkeme
İLGİLİ HABERLER
Lafarge IŞİD’e Destek Verdiğini Kabul Etti

IŞİD, “şeytana taptıklarını” iddia ettiği Ezidileri hedef alan çok sayıda saldırı düzenledi. İslamcı militanlar 2014 yılında Irak’ın kuzeyindeki Ezidi kasabası Sincar’ı hedef almış, saldırılar sonucu binlerce kişi öldürülmüş, çok sayıda kadın ve çocuk esir alınmış, cinsel istismara maruz kalmıştı.

2018 yılında tecavüzün savaş silahı olarak kullanılmasına son verilmesi için gösterdiği çabalar nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Nadia Murad ise, “IŞİD Sincar’a saldırdığında ailem öldürüldü ve ben de köle olarak esir alındım. Kaçana kadar her gün sömürüldüm ve saldırıya uğradım” dedi.

Ezidiler arasında tek olmadığına dikkat çeken Murad, “Bu binlerce Ezidi kadının yaşadığı bir gerçek. Daha da trajik olanı, yaşadığımız dehşetin Lafarge gibi güçlü şirketlerin farkındalığı altında ve onların desteği sayesinde gerçekleşmiş olmasıdır” ifadelerini kullandı.

Lafarge geçen yıl Ekim ayında başka bir ABD mahkemesinde, şirketin Suriye’de faaliyet göstermeye devam edebilmesi için IŞİD ve diğer bazı gruplara para ödediği suçlamasını kabul etmişti. Lafarge, 778 milyon dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etmişti.

IŞİD ve El Nusra Cephesi tarafından öldürülen ya da yaralanan bir ABD yardım görevlisi ve Amerikan askerlerinin aileleri de bu yıl Temmuz ayında Lafarge’a benzer bir dava açmıştı.
https://d33vxfhewnqf4z.cloudfront.net/a/ezidi-kadinlardan-fransiz-cimento-sirketine-dava/7399200.html

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *