Erdoğan 31 Mart’tan sonra Irak ve Suriye sınırlarına yönelik güvenlik harekâtları olacağını duyurdu

Beştepe’de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan seçimleri yargıyla birlikte yürüteceklerini, yaz aylarında Irak ve Suriye’de sınır güvenliği için harekete geçeceklerini, Irak Kürt güçlerini “güvenlik stratejilerine saygılı olmaya davet ettiklerini” söyledi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında önümüzdeki dönem, “Cumhurbaşkanı” sıfatıyla partisinin yerel seçim kampanyası kapsamında “50 ilde vatandaşları[yla buluşmayı planladıklarını]” açıkladı. 

TRT Haber’in basın toplantısından bildirdiğine göre Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar arasında, Irak ve Suriye sınırlarında “güvenlikle ilgili” olarak gerçekleşecek gelişmeler ve “yerli” silah üretimi konuları da yer aldı. 

“31 Mart bir demokrasi şöleni…” 

Erdoğan, seçimlerin, yürütmenin olası etkilerinden uzak tutulması için içişleri, adalet ve ulaştırma bakanlarının iktidar kabinesi dışından atandığı önceki dönemleri olumsuzlayarak “Bakanlıklar[ının] ve kurumlar[ının], 31 Mart Mahalli İdari seçimlerinin güven içinde geçmesi için gerekli hazırlıkları yaptı[klarını]” vurguladıktan sonra “Yargı ile birlikte seçimin güven içinde sonuçlanması bizim görevimizdir.” diye ekledi ve “[…] bir demokrasi şöleni havasında geçmesini sağlamakta kararlı [olduklarını]” söylediği  31 Mart’ın “sonuçlarının şimdiden milletimize hayırlı olmasını” diledi.

“Güvenlik koridoru oluşturma iradesi baki…” 

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan bir başka önemli konu güney ve güneydoğu sınırlarındaki “güvenlik sorunları” oldu. Erdoğan, “güvenlik” başlığı altında çözüleceği iddia edilen konunun esasen Irak ve Suriye’deki PKK ile aynı ideolojik yaklaşımlara sahip Kürt güçlerine yönelik askeri önlemler olduğunu imadan kaçınmadı.

“Yeni kabuslar yaşatma hazırlıkları”

Erdoğan 31 Mart seçimlerinin ertesinde “bu yaz”ın, sınır boylarında askeri harekât ve tahkimatlarla geçeceğini haber verdi. “Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. İnşallah bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi, kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız.” dedi 

KDP ve YNK’ye “kenara çekilme” uyarısı

“Suriye sınırlarımız boyunca 30-40 kilometre derinliğinde güvenlik koridoru oluşturma irademiz bâkidir. Türkiye’yi güney sınırları boyunca kuracağı bir ’teröristan’ ile dize getireceğini düşünenlere yeni kabuslar yaşatacak hazırlıklarımız var.” diye ekledi. 

Erdoğan “Bölgedeki herkes” parantezi içine aldığı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin egemen güçleri Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ni de (YNK) tehdit yollu uyardı: “Kendilerine de açıkça söylediğimiz güvenlik stratejimize saygılı olmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde ortaya çıkacak gerilimlerin sebebi kendileri olacaktır.”

BN

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *