Ji bo alîkarîya mexdûrên erdhejê em seferber bibin /Deprem Mağduru Kardeşlerimize Yardım İçin Seferber Olalım

Li Rojhilat û Başûrê Kurdistanê di şeva 12yê Mijdara 2017an erdhejeke bihêz rûda.
Erdhej li Rojhilatê Kurdistanê herî zêde li bajarê Kîrmanşahê, li Başûrê Kurdistanê jî li Bajarên Helebçe û Derbendîxanê ziyana canî û madî gihand gelê me.
Li Rojhilatê Kurdistanê ji 530 kesan , li Başûrê Kurdistanê jî 10 kesan jiyana xwe ji dest dane.Li Rojhilatê Kurdistanê ji zêdetirî 7500 kesan , li Başûrê Kurdistanê jî ji zêdetirî 500 kesan birîndar bûne.
Piştî erdhejê, me weke partî û hereketên Kurdistanî gelek hewl da ku bi awayekî kampanyaya alîkarîyê wekin û vê alîkarîyê bigihînin gele xwe yê Rojhilat û Başûrê Kurdistanê. Herweha em dizanin gelek dezgehên sivîl jî hewl dane ku alîkarîyê bişînin. Lê mixabin Dewleta Tirkîyeyê nahêle tu kes alîkarîyê bişîne Başûrê Kurdistanê. Dewleta Tirkîyeyê dibêje bes bi rêya Heyva Sor(Kizilay) a Tirkîyeyê alîkarî dikare biçe cîhê erdhejê.
Ji bo alîkarî gîhandina Kîrmanşanê jî, Dewleta Îranê rê nadê ku, bêyî Dewleta Îranê alîkarî bigihêje cîhên erdhejê.
Helwestên Dewletên Tirkîyeyê û Îranê li dijî mafê miroavan e, dubare ceza kirina gele me ye.
Em bangî Dewleta TirkÎyeyê û Îranê dikin ku, rê li ber alîkarîyên mirovî vekin.
Em bangî Netewên Yekbûyî, Yekitîya Ewrûpa û hemû dezgehên navnetewî dikin ku zûtirîn wext alîkarîya pêwîst bihigînin gele me yê li navçeyên erdhejê.
Em bangî gele xwe yê li her çar perçeyên Kurdistanê, li Ewrûpa û li welatên din din yê cîhanê dikin ku, bi rêya dezgehên resmî û sivîl yên Başûrê Kurdistanê, bi rêya dezgehên sivîl yên Kurd û Ewrûpîyan alîkarîyan bigihînin cîhên erdhejê.
Herweha her partî û dezgehên sivîl dikarin bi rêyên fiîlî, alîkarîyên madî û yên pêwîst berhev bikin û bigihînin mexdûrên erdhejê.
Ji bo alikarî û lêxwedîderketina gelê me yê mexdûrê erdhejê ,çi ji deste kê tê divê em seferber bibin.
15.11.2017
Hereketa Azadî, ÖSP,PAK, PDK-Bakur, PSK

Deprem Mağduru Kardeşlerimize Yardım İçin Seferber Olalım
Doğu ve Güney Kürdistan’ın önemli bir kesimi 12 Kasım 2017 gecesi şiddetli bir deprem ile sarsıldı.
Deprem en çok Doğu Kürdistan’ın Kirmanşan ve Güney Kürdistan’ın Derbendixan ve Halepçe şehirlerinde can ve mal kaybına yol açtı.
Şu ana kadar depremden dolayı, Doğu Kürdistan’da 530 ,Güney Kürdistan’da da 10 insanımız yaşamını yitirdi. Doğu Kürdistan’da 7500’den fazla, Güney Kürdistan’da da 500’den fazla insanımız yaralandı.
Depremden hemen spnra, gerek bizler Kürdistani siyasi parti ve hareketler olarak; gerekse çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu deprem bölgesindeki kardeşlerimize yardım ulaştırmak için bir çok girişimde bulunduk. Ama Türkiye Devleti Kızılay dışında hiç kimsenin deprem bölgesine yardım ulaştırmasına izin ve yol vermiyor.Güney Kürdistan’a bu amaçla Türkiye Devleti dışında hiç kimsenin yardım ulaştırmasına izin vermiyor.
Aynı şekilde İran Devleti kendisi dışında hiç kimsenin deprem bölgesine doğrudan yardım ulaştırmasına izin vermiyor.
Türkiye ve İran devletlerinin bu tutumu adeta halkımıza yönelik bir cezalandırma niteliğndedir.
Türkiye ve İran Devletleri’ni, deprem bölgelerine yardım ulaştırılması önündeki her türlü yasal ve fiili engelleri kaldırmaya çağırıyoruz.
BM, AB ve uluslararası tüm kurumları Doğu ve Güney Kürdistan’daki deprem mağduru kardeşlerimize en kısa zamanda gerekli tüm yardımları ulaştırmaya çağırıyoruz.
Kürdistan’ın dört parçasında, Avrupa’da ve diğer ülkelerde yaşayan tüm Kürt ve Kürdistanlıları, Güney Kürdistan’daki resmi ve sivil kuruluşlar ile,Avrupa’daki resmi ve sivil kuruluşlar racılığıyla deprem mağduru kardeşlerimize yardımları ulaştırmaya çağırıyoruz.
Her parti ve sivil kuruluşu da, fiili olarak, maddi destek ve gerekli diğer yardımları ulaştırmak için gerekli her türlü girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.
Deprem mağduru kardeşlerimize yardımları ulaştırabilmek için herkesi seferber olmaya çağırıyoruz.
15.11.2017
Azadi Hareketi, ÖSP, PAK, PAD-Bakur, PSK
……………………………………………………………………….

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *