CPT: 2023’de Türkiye Kürdistan Bölgesi’ni bin 500 kez bombaladı

CPT’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ekibinden bir üye, TSK’nın bu yıl içinde Kürdistan Bölgesi sınırlarını bin 500’den fazla kez bombaladığınısöz konusu bombardımanlarda 11 sivilin hayatını kaybettiğini, 13 sivilin ise yaralandığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan ABD merkezli Barış Yapıcı Ekipler Kuruluşu’nun (Community Peacemaker Teams-CPT) Kürdistan Bölgesi İnsan Hakları Birimi Başkanı Kameran Osman, Türk ordusunun Kürdistan Bölgesi’ndeki saldırılarına yönelik  “2023 yılında Türkiye ordusu bin 548 kez Kürdistan bölgesi topraklarını ve Ninova (Musul) sınırlarını bombaladı” dedi.

Osman, bombardımanların 1159’unun savaş uçakları, 228’inin insansız hava aracı ve 114’ünün ise karadan karaya top atışı ve iki tanesinin ise kara mayınıyla gerçekleştiğini sözlerine ekledi.  

 Saldırıların vilayetlere dağılımına ilişkin ise CPT Kürdistan Bölgesi İnsan Hakları Birimi Başkanı Kameran Osman şunları dile getirdi:

“Erbil vilayetine 475, Duhok Vilayetinde 517, Süleymaniye Vilayetine ve Ninova Vilayetine ise 36 kez bombalandı.”

Osman’ın açıklmasına göre bu bombardımanlarda 11 sivil yaşamını yitirirken 13 sivil ise yaralandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 17 Nisan 2022’de Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla operasyon başlatmıştı.

Şuana kadar devam eden operasyonlara ilişkin Türkiye ve PKK’den farklı açıklamalar geliyor. Türkiye Milli Savunma Bakanlığının verilerine göre 840 PKK’li ile 120 TSK askerinin operasyonlarda yaşamını yitirdiğini açıklarken PKK’ye göre ise yaklaşık 3 bin asker ve 400 gerilla yaşamını yitirdi.

Rûdaw

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *