’Cinsel İstismar’ Kanun Teklifi Sosyal ve Ahlaki Çürümeyi Derinleştirmektir; Derhal Geri Çekilmelidir

Bir kısım AKP milletvekili tarafından verilen kanun teklifi, eğer yasalaşırsa, cinsel istismarda bulunan faillerin ödüllendirileceği ve adeta teşvik edeceği açıktır.

‘Cinsel istismar suçlularının mağdurlarla evlendirilmesi durumunda cezasının ertelenmesini  öngören bu kanun teklifinin Adalet Bakanı tarafından savunulması ayrıca büyük bir trajedidir!

Açıktır ki bu kanun teklifi, esas olarak çocuğa yönelik cinsel istismarlara ve zorla erken evlendirilmelere yasal kılıf uydurmak ve toplum nazarında meşrulaştırmaya yönelik bir tekliftir.

Bu kanun teklifinin  kabul edilmesi, iddia edildiği gibi, mağduriyetleri önlemeyi değil, cinsel istismarın, ahlaki ve sosyal çürümenin, mağduriyetlerin daha da artmasına yol açacaktır.

Her gün onlarca insanın katledildiği, yerleşim yerlerinin yakılıp yıkıldığı, yüzbinlerce insanın yerinden yurdundan edildiği, Kürdistan ve Türkiye halklarının büyük bir travmaya maruz kaldığı, hiç bir insani değerin önem taşımadığı bir ortamda; çocukların cinsel istismarının siyasal iktidarca yasallaştırılmasının teklif edilmesi, yaşanan deformasyon ve tahribatın son halkalarından birini ifade etmektedir.

Çağımız itibariyle ancak bir yüz karası olarak tanımlayabileceğimiz bu kanun teklifini verenleri  kınıyor ve derhal geri çekilmesini istiyoruz. 18.11.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *