Talabani ile McGurk görüşmesinde Peşmerge’nin Birliği konusu öne çıktı

ABD’de temaslarda bulunan Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Bafıl Talabani, Brett McGurk ile biraraya geldi. Görüşmede seçimler, Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi, Irak, Kürdistan Bölgesi ve Orta Doğu’daki gelişmeler ele alındı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Başkanı Bafıl Celal Talabani, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki temaslarını sürdürüyor.

Şimdiye kadar birçok yetkiliyle bir araya gelen Talabani, Beyaz Saray’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Koordinatör Brett McGurk ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Talabani ve McGurk’un Kürdistan parlamento seçimleri ve Peşmerge güçlerinin birleşmesi ve Orta Doğu’daki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Yönetim değişimi seçimle olur

Açıklamaya göre Talabani ve McGurk, bölgede istikrarın korunması ve hizmetlerin devamının eksiksiz sağlanması konusunda hemfikir. İkili, demokrasinin geliştirilmesi için siyasi güçler ve partiler arasında koordinasyon ve ortak çalışmanın gerekliliğini vurguladı.

Seçimlerin temel bir vatandaşlık hakkı ve demokrasinin ‘olmazsa olmaz’ şartı olduğunu belirten Talabani, “Kürdistan’da gerçekleştirmeye çalıştığımız yönetim sürecinin yenilenmesi ve değişmesi ancak seçimle yapılabilir” dedi.

Görüşme sonrasında yaptığı açıklamada “Terörle mücadeleyi ve istikrarın korunmasını bir kez daha teyit ettik” diyen Talabani’nin şu sözlerine yer verildi:

“ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyonun, Peşmerge ve Irak güçleriyle işbirliğini, askeri ve istihbarat koordinasyonunu önemsiyoruz. Sadece bu konuda değil tüm hususlarda alınan kararların ülkenin barış ve refahına yönelik olması gerektiğini düşünüyoruz. Bütün adımlar en yüksek ulusal çıkarların korunması çerçevesinde atılmalı.”

NA

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *