MEHMET UZUN’UN KİTABI

Lokman Polat

Mehmet Uzun kürt dili ve edebiyatının değerli bir emekçisiydi. Onun vefatı kürt edebiyatı için büyük bir kayıptır. O modern bir kürt romancısıydı. Onun kürtçe romanları kürt edebiyatı için büyük bir zenginliktir.

Klasik kürt yazarlarının yaşamı ve eserleri üzerine birkaç kitap yayınlanılmıştı. Fakat modern kürt yazarlarının yaşamı ve eserleri üzerine şimdiye kadar herhangi bir kitap yayınlanılmamıştı. İlk defa modern bir kürt yazarı üzerine itinayla hazırlanmış, düzenli ve değerli bir kitap yayınlandı. Bu kitapta kürt romancısı Mehmet Uzun un tüm yapıtları üzerine değerlendirme yazıları yer almış.

Değerli kürt yazarı ve araştırmacısı Dr. Ömer Uluçay değerli bir emek sarfederek, kitapları araştırıp, inceleyerek Mehmet Uzun ile ilgili kitabı yazmış ve ismini de ‘Mehmet Uzun un Kitabı’ koymuş. Bu kitap ‘Om’ yayınları arasında yayınlanmış. Kitap 167 sayfadır. Kitapta Mehmet Uzun un tüm kitaplarının tanıtımı, değerlendirmesi ve analizi var.

Dr. Ömer Uluçay kitaba önemli ve güzel bir önsöz yazmış. Önsözden sonra sırasıyla kitapların tanıtımı ve içerikleri üzerine durulmuş, kitaplar analiz edilmiş. Kitabın son bölümünde de Mehmet Uzun un uluslararası yankısı ve başka dillere çevrilmiş eserleri anlatılmış.

Ben Dr. Ömer Uluçay ın Mehmet Uzun’la ilgili yazdığı bu kitabı okurken, o dönem Mehmet Uzun daha vefat etmemişti, ama ağır hastaydı. Ben de Mehmet Uzun ile ilgili kürtçe bir yazı yazıp Netkurd de yayınladım. Yazımın başlığı da ‘Karanlık ve Aydınlık’ tı. Mehmet Uzun un kürt aydınlanmasında önemli bir yeri var.

Sayın Dr. Ömer Uluçay ın Mehmet Uzun ve eserleri ile ilgili yazdığı değerli kitabının içeriğini ana başlıklar altında aşağıda okuyuculara sunuyorum.

1 – Dr. Ömer Uluçay yazdığı önsözde araştırmasının ve bu kitabı yazmasının amacını açıklamakta.

2 – Mehmet Uzun un yaşamı üzerine bir yazı ve kitaplarının bir listesi, isimleri, yayayınladıkları yıl vs.

3 –  “Mirina Kalekî Rind . Bir rındın ölümü” üzerine uzun bir analiz ve değerlendirme yazısı

4 – “Nar Çîçeklerî – Kulîlkên Henarê” üzerine kısa bir tanıtım yazısı.

5 – “Rojek Ji rojên Evdalê Zeynikê – Avdalın günlerinden bir gün” romanı üzerine bir analiz. Dr. Omer Uluçay bu analizinde roman kurgusu, dili, zamanı, mekanı, roman kişileri, figurleri ve roman kahramanı üzerine durmuş, bunları değerlendirmiştır.

6 – Mehmet Uzun un degbejlerle ilgili yazdığı kitabının tanıtımı yapılmış.

7 – Mehmet Uzun un deneme yazılarını içeren kitabının tanıtımı.

8 – Hawara Dıjle romanıyla ilgili uzun bir analiz yapılmış. Sayın Dr. Ömer Uluçay ın kitabının en uzun bölümü bu romanla ilgili böjümdür.

9 . “Siya Evînê – Aşk Gülgesi” romanı üzerine bir değerlendirme yazısı

10 – Kürt edebiyatı ve kürt edebiyatı antolojisi üzerine bir değerlendirme yapılmış.

11 – Mehmet Uzun un yazdığı  “Destana Egîdekî – Bir Yiğitin Destanı” adlı yapıtından örnek bir bölüm alınmış ve okuyucuya sunulmuş.

12 – Mehmet Uzun ile yapılan ropörtajların toplandığı kitap üzerine tanıtıcı bir yazı.

13 – “Bîra “Qederê – Kader Kuyusu” ve ”Ronî Mîna Evînê, Tarî Mîna Mirinê – Aşk gibi aydınlık, ölüm gibi karanlık” adlı iki roman üzerine bir analiz.

14 – Mehmet Uzun un kitaplarının yankısı üzerinde durulmuş ve bunlar okuyucuya sunulmuş. Bu bölümde Mehmet Uzun un kitaplarıyla ilgili birçok yayında, gazete ve dergilerde yayınlanan yazılardan alıntı alınmış.

Sayın Dr. Omer Uluçay’ın Mehmet Uzun ile ilgili yazdığı kitabının içeriğini 14 ana başlık altında sundum. Her ana başlık kitabın bir bölümünü oluşturuyor. Sayın Dr. Omer Uluçay büyük bir emek sarf ederek bu değerli kitabı yazmış, Mehmet Uzun un kitaplarını okuyucuya tanıtmış. Sayın Dr. Omer Uluçay’ın bu çalışması bir ilktir ve önaçıcıdır. Onun bu çalışması bundan sonraki çalışmalara bir örnek teşkil edecektır. Buturden birçok kitabın yayınlanması ümidiyle, Sayın Dr. Omer Uluçay’ı kutlarım. Eline sağlık Kek Ömer.

Dipnot : Ben kitaplarla ilgili tanitim yazilari kurdçe yaziyorum. Bu kitap turkce oldugu için bunu turkçe yazdim.

Ben de Mehmed Uzunun butun eserleri uzerine  “Nirxandina Berhemên Mehmed Uzun” kurdçe bir araştirma kitabi yazdim. Kitap Peywend yayinlari arasinda çikti.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *