KÜRT PARTİLERİNDEN ÇAĞRI: “MURADİ İRAN’A TESLİM EDİLMEMELİ”

Ramazan YAVUZ

Kürt aktivist Halmet (Bijan) Muradi hakkında sınır dışı kararı verilmesine Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK), Kürdistan Yurtseverler Partisi(PWK) ile Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) tepki gösterdi.

İran’da işçi hakları için sendikal faaliyetlerde bulunan Kürt aktivistHalmet (Bijan) Muradi, geçen yıl İran’dan kaçak yollarla Irak Kürdistan Federe Bölgesi’ne geçiş yaptı. İran sınır kesiminde bulunan ve İranlı Kürt muhaliflerin yaşadığı bölgelere sığınan Halmet(Bijan) Muradi ile eşi DelniaMolodzadeh , bu bölgeler İran tarafından bombalanınca buradan da kaçarak bu kez Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yaptı. Türkiye’de bir süre kaldıktan sonra Avrupa’ya gidebilmek için Ekim 2023 tarihinde Türkiye’den kaçak yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan karı-koca sınırda güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

iranli-aktivist-muradi.jpeg

Edirne’deki kampta tutulan İranlı Kürt karı-koca hakkında Edirne Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Kasım ayında sınır dışı kararı verildi. Sınır dışı edilme kararına 7 gün içerisinde itiraz etmeleri gerekiyordu. Delnia Molodzadeh bu süre içinde itirazda bulundu ve 65 gün sonra da serbest bırakıldı.

itranli-kurt-aktivist.jpeg

Ancak eşi Halmet (Bijan) Muradi ise 7 günlük sürede başvuruda bulunamadı. Bunun üzerine Halmet(Bijan) Muradi kendine sağlanan avukatı aracılığıyla Edirne idare mahkemesinde dava açarak, kendisinin mülteci ve sınır dışı edilemeyecek kişilerden olduğunu, geri gönderilmesi halinde kötü muameleye maruz kalacağını mülteci olması nedeniyle Türkiye’de kalmasına izin verilmesi gerektiğini belirtip sınır dışı etme kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali için davası açtı. Ancak idare mahkemesi, sınır dışı kararının Halmet Muradi’ye 09.11.2023 tarihinde tebliğ edildiğini, 7 günlük itiraz süresinin aşılarak davanın 24.11.2023 tarihinde açılması nedeniyle davayı reddetti.

PSK: “İRAN ‘İDAM’ CUMHURİYETİNE DÖNÜŞTÜ !!”

Halen Malatya’daki kampta gözetim altında tutulan Halmet (Bijan) Muradi’nin durumuyla ilgili haberin Tigris’te yayınlanması üzerine Kürt partileri Muradi’nin sınır dışı kararının iptali için açıklamalar yaptı. Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, İran’da idam edilenlerin içinde ön sırada yer alanların Kürt gençleri ve muhalifler olduğunu, Kürt kadın Jina Emini’nin katledilmesiyle başlayan gösterilerin ardından rejimin Kürtlere karşı saldırılarının artarak toplu katliama dönüştüğünü, bu nedenle de İran İslam Cumhuriyeti’nin son dönemde artık “İran ‘İdam’ Cumhuriyeti” olarak anılır olmaya başladığını dile getirdi.

psk-bayram-bozyel.jpeg

İran’daki teokratik baskı rejiminin rutin haline getirdiği idam ve işkence uygulamalarından dolayı her gün yüzlerce Kürt’ün İran’dan kaçarak canlarını kurtarmaya çalıştığına dikkati çeken Bozyel şunları söyledi:

“ İran’daki insanlık dışı uygulamalardan dolayı son olarak Kürt aktivist Halmet Muradi ve eşi ülkeden kaçarak Türkiye’ye sığındı. Gazeteci Ramazan YAVUZ’un yaptığı habere göre Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışırken yakalanan Halmet Muradi hakkında İran’a iade edilme kararı alındı. Kürt aktivist Muradi’nin İran’a iade edilmesi onun açıkça idam sehpasına gönderilmesi anlamına gelir. Buna asla izin verilmemelidir. İran rejiminin ölüm ve işkence tehditlerinden kaçan insanların tekrar bu ülkeye iade edilmesi İran rejiminin insanlık dışı suçlarına ortak olmaktır. İnsan haklarından yana demokrat, hümanist, barışsever bütün kurum ve aydınları Kürt aktivist Muradi’nin İran’a iade edilme riskine karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Uluslararası kamuoyu bu konuda daha aktif bir tutum almalıdır. Türkiye’ye sığınan insanları korumak ve onların yaşam güvenliğini güvence altına almak evrensel hukukun bir gereği olan insani ve ahlaki bir görevdir. Türkiye Kürt mültecileri İran’ın eli kanlı katillerine teslim etmemelidir”

PWK: “BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DEVREYE GİRİP GERİ İADEYİ ENGELLEMELİ”

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, İran’da neredeyse hergün bir çok insanın idam edilmesinin sıradan bir uygulama haline geldiğini belirterek, Kürt aktivistHalmet (Bijan) Muradi’nin Türkiye’den sınır dışı edilmesi kararının, insan haklarına, yaşam hakkına yönelik bir saldırı ve ihlal anlamına geleceğini dile getirdi. PWKGenel Başkanı Özçelik açıklamasında şunları dile getirdi:

pwk-mustafa-ozcelik.jpeg

‘’Neredeyse her gün bir çok insanı idam etmeyi sıradan bir uygulama haline getiren İran Devleti’nin bu yaklaşım ve siyaseti ortada iken; Kürt aktivistHalmet (Bijan) Muradi’nin Türkiye’den sınır dışı edilmesi kararı, insan haklarına, yaşam hakkına yönelik bir saldırı ve ihlal anlamına gelecektir.Can güvenlikleri olmadığı için ailesiyle birlikte İran’dan kaçmak zorunda kalan Halmet (Bijan) Muradi’nin İran Devleti’ne teslim edilmemesi için başta Diyarbakır Barosu olmak üzere, tüm hukuk ve insan hakları savunucusu kuruluşları ve Birleşmiş Milletleri etkili bir tutum almaya ve geri iadeyi engellemeye çağırıyorum.’’

HAKPAR “ İADE KARARI İPTAL EDİLSİN”

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Düzgün Kaplan ise, İran’da demokrasinin olmadığını belirterek, “İran’da her alanda demokrasinin olmadığı diktatör bir yapı var.

hak-par-genel-baskani-7b77ffccfd98.jpeg

Bu yapı ifade özgürlüğü yok. Kürtler kendi kimlikleriyle kendini ifade edemiyorlar. Tam anlamıyla faşist, diktatör bir devlet. Orada hayati bir güvence yok. Türkiye’nin bu konudaki iade kararını çekmesi gerekiyor” dedi.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *