Kubad Talabani: Kürdler bir olup Kerkük’teki bu zulmü durdurmalı

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Erbil’den Bağdat’a giden hükümet heyetinin memur maaşları konusunda kapsamlı bir anlaşmaya varmaya çalıştığını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Talabani, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur ve emeklilerin maaşları ve Kerkük’teki seçimler hakkında açıklamalarda bulundu.  

Maaş meselesi

Maaş konusunun çözülmesi için Erbil’den bir heytetin Bağdat’ta bulunduğunu anımsatan Talabani, “Heyet bütçe yasasındaki değişiklikleri görüşme, maaş sorununu kökten çözme konusunda anlaşmak için çalışıyor. Bu meseleyi iğnelerle yamalarla yaparak sonuca varamayız. Maaş konusundaki kaygılardan kurtulmamız lazım” dedi.

Talabani, “Çalışanlarımızın hakları kaybolmamalı. Kaybetmemek için elimizden geleni yapacağız” diye ekledi.

Drone saldırılarına ilişkin hükümetin tutumu

Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hava saldırılarına ilişkin hükümetin tutumu sorulan Talabani,  “İster Kürdistan Bölgesi’ne isterse de Irak’a yönelik tüm saldırıları kınıyoruz. Bu tür saldırılar hiç bir çözüm getirmediği gibi kaosa neden oluyorlar. Biz tüm taraflara açıkça söylüyoruz; buna bir son verilmeli. Müttefiklerimiz burada misafirimizdir” ifadelerini kullandı.

Kerkük’te yerel seçim

Kerkü’teki il meclisi seçimlerinin ardından tüm Kürd partilerinin bir araya gelmesi gerektiğine vurgu yapan Talabani, “Kürdler bir araya gelerek Kerkük’teki zulmü durdurmalı. Adımlar atıldı ve atmaya devam edeceğiz. Sanırım KYB olarak aldığımız oylara bakıldığında valiyi belirleme hakkı bizim oluyor” dedi.  

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 25 Şubat’a yetişemeyeceğini açıklamıştı.

Kubad Talabani, KYB’nin seçime hazır olduğunu söyledi.

Rûdaw

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *