Keldani, Süryani ve Aşuri partilerden seçim boykot kararı

Keldani, Süryani ve Aşuri topluluklarının kurmuş olduğu 5 parti, Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) Parlamentosu’nda oluşumlara yeteri kadar kontenjan ayrılmadığı gerekçesiyle seçimleri boykot edeceklerini açıkladı

Kürdistan Bölgesi’ndeki azınlıklar tarafından kurulan 5 parti, Keldani, Süryani ve Aşuri topluluklarına yeterince sandalye ayrılmadığını ifade eder Kürdistan Parlamentosu seçimlerini boykot edeceklerini duyurdu.

Asuri Demokrat Hareketi, Keldani ve Süryani Halkları Kurulu, Süryani Ulusal Partisi, Beyt Nehreyn Demokratik Partisi ve Beyt Nehreyn Partisi Ulusal Birlik Partisi sandalye sayısının azaltılmasına ilişkin ortak bir açıklama yayınladı.

5 partinin Keldani, Aşuri ve Süryani halkını temsil ettiği belirtilen açıklamada, IKB Parlamentosu’nda sandalye sayısının azaltılması kararını reddederek, seçimlere katılmayacakları belirtildi.

Açıklamada, alınan kararın adil olmadığı, kendilerine haksızlık yapıldığı; Hıristiyanlara tanınan 5 sandalyenin ikiye düşürülmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Seçim işlerinden sorumlu Irak Yüksek Yargı Konseyi, Kürdistan Parlamentosu’nda azınlıklara 5 kontenjan tahsis etti.

Bölgedeki oluşumlar toplamda 5 milletvekili çıkarabilecek. Bunların 2’si Erbil, 2’si Süleymaniye ve 1’i de Duhok’ta olacak.

CH8

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *