https://m.nerinaazad2.com/

Neçirvan Barzani, Newroz bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajda, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Neçirvan Barzani, “Kürt ve Kürdistan inkâr edildikçe, hakları ihlal edildikçe Irak’ın gün yüzü ve istikrar görmeyeceğini tarih kanıtlamıştır” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Newroz dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Kürt halkının ve Kürdistani bileşenlerin Newroz’unu kutlayan Başkan Neçirvan Barzani mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Newroz, Kürt halkının ulusal bayramı ve yeni yılı. Şehit aileleri ve yakınları başta olmak üzere bütün Kürtlerin ve Kürdistani bileşenleri bu vesileyle en içten dileklerimle kutluyorum. Herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yeni yıl diliyorum.

Bugünlerde hassas bir süreçten geçiyoruz, Kürdistan’daki siyasi partilerden sorumluluk ve anlayış ruhuyla aralarındaki çekişmeleri çözmeleri çağrısında bulunuyorum. Böylece tehditlere ve zorluklara birlikte göğüs gerebilir, federalizmimizi, siyasi yapımızı, anayasal haklarımızı ve kazanımlarımızı koruyabiliriz. Hepimiz aynı gemideyiz ve eğer birlik ve beraberlik içerisinde olsaydık durum bu günlere gelmezdi.

“Kürtler inkâr edildikçe Irak gün yüzü görmemiştir”

Kürt halkı özgürlüklerinden ve haklarından asla vazgeçmeyecektir. Kürt ve Kürdistan inkâr edildikçe hakları ihlal edildikçe Irak’ın gün yüzü ve istikrar görmeyeceğini tarih kanıtlamıştır. Hepimiz Irak’taki hatalarımızdan ders çıkarmalıyız. Anayasanın, federalizmin ve siyasi anlaşmaların uygulanmaması, haklara müdahale ve Kürdistan Bölgesi’nin küçültülmesi ve anayasal haklarının ihlal edilmesi, Irak’a zarardan başka fayda sağlamayacaktır.

Bu kutsal bayramda, Kürdistan Bölgesi’nin her zaman olduğu gibi bölgede barış ve istikrar unsuru olacağına dair değişmeyen inancımızı ve politikamızı yineliyoruz. Ortak çıkarlar ve saygıya dayalı iyi ilişkiler, dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri arzuluyoruz. Bu vesileyle Newroz’u kutlayan diğer milletleri de tebrik ediyoruz.

“Kürdistan her zaman bir arada yaşama, hoşgörü ülkesi olacaktır”

Kürdistan halkının ve çalışanların anlayışına, sorumluluk ruhuna ve direnişine teşekkür ediyorum. Onların yaşam koşullarını yakından biliyoruz. Bu durumun çözülmesi Kürdistan Bölgesi’nin tüm kurumlarında hepimizin önceliğidir. Onlara bu zorlukların geçeceğine ve geçmişte kalacağına dair güvence veriyorum. Daha iyi bir yaşama ve geleceğe doğru ilerlemeyi ve Kürdistan’ın her zaman bir arada yaşama, hoşgörü ve çoğulculuk ülkesi olarak kalmasına umutla bakıyoruz. Newroz’unuz ve yeni yılınız kutlu olsun. Mutlulukla.”

 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *