Hezkurd : Biz tabanı esas alan bir bilinç hareketiyiz.

Son dönem adını sıkça duyduğumuz, yerel ve ulusal medyada ses getiren HEZKURD, şehir şehir toplum ile bir araya geliyor. Son istişare toplantısını Şirnex’de gerçekleştiren HezKurd, özellik de gençler tarafından teveccüh gören bir oluşum. Bu konda, Şirnex toplantılarına ev sahipliği yapan ve HezKurd yönetiminde yer alan Sayın Fethullah ELÇİ, NerinaAzad’ın sorularını yanıtladı.

NA:Sizce HezKurd nedir? Ne yapmak istediği, misyonu ve amacı hakkında bize bilgi verir misiniz?

Fetullah Elçi: HezKurd, öze dönüş ve özüne sahip çıkma hareketidir. Kürd Ulusunun tüm değerlerinin özellikle de Kürdçe’nin tehlike altında olduğu bir süreçte ortaya çıkması zaruri olmuştur. Kürd şehirlerinde günden güne Kürdçe konuşma oranı düşmektedir. Özellikle yeni jenerasyon yaşamını Kürdçe ile değil Türkçe ile sürdürüyor. Fakat bu durumun suçlusu ve sebebi sistemdir, ailelerdir ve anne babanın ihmalkarlığıdır. Bu ihmal ise özünü iyi tanıyamamaktan kaynaklıdır. Hakikat şu ki, Kürdçe baskı altındadır, yasaklanmıştır. Kurdler’in de tabanda, dillerine dair bir projesi veya çabası maalesef yoktur. Bir ulus ancak dili ile varlığını sürdürebilir. Dili elinden alındığı veyahut dilini elden bıraktığı vakit tüm değerlerinden, kendi özünden uzaklaşmış, nihayetinde kopmuş olur. HezKurd olarak ulusumuza ait ne varsa siyaset üstü bir perspektifle şiddetten uzak, meşru bir zeminde, dünya ile uyumlu, demokrasi, insan hakları, evrensel hukuku esas alan bir yöntemle bizden alınanların iadesi konusunda hakkımızı savunacağız ve başarılı olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

NA: HezKurd olarak ısrarla siyaset üstü olduğunuzu belirtiyorsunuz. Buna rağmen HezKurd’ü bazı siyasi oluşumlarla ilişkilendirenler var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Fetullah Elçi: Hareketimizin kurucularından Sayın Barij Celalî, Sayın Fevzi Bulgan zaman zaman yaptıkları açıklamalarda bunu dile getirdiler bende yinelemekte yarar görüyorum. Bizler ısrarla, kesin ve net bir ifade ile şunu dile getiriyoruz. Biz siyaset üstü bir hareketiz. Elbette siyasetin ve siyasilerin sorunları çözme konusunda yapabilecekleri şeyler vardır. Fakat biz tüm farklılıkları ile zengin bir ulusuz. Bu farklılıkları, zenginlikleri siyasetin dar çemberine sığdıramayız ve bununla sınırlandıramayız. Biz daha çok, milletimizin tüm kesimleri ile beraberce, dil paydasında buluşarak dil bilincini yaymayı, milletimiz ile buluşmayı, yüzleşmeyi hedef ediniyoruz.

HerKurd olarak bizim hiçbir siyasi oluşumla bağımız, ilişkimiz yoktur. Bizler inancı, fikri, ideolojisi ne olursa olsun ortak değerler üzerinden bir araya gelelim ve birlikte mücadele edelim diyoruz. Bizim kırmızı çizgimiz dilimizdir. Her Kürd diline sahip çıkmalıdır. Diline sahip çıkan, kültürüne, sanat ve edebiyatına, tarihine sahip çıkmış olur. Çünkü bir ulus dili ile varlığını sürdürür. Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var, her siyasi partiye eşit mesafedeyiz. Dil konusunda kimin, hangi partinin bir projesi, söylemi, eylemi varsa bizler onlarla bu gibi konularda istişareye, diyaloga açığız. Bu sakın şu anlama gelmesin, siyasi bir arka plan mı var acaba? Kesinlikle hayır, bizim tek plan ve projemiz var, Kürd Dili’ni asimilasyon ateşinden kurtarmak ve dilimizi gündelik yaşamın tüm alanlarında görünür kılmak, hak ettiği canlılığa kavuşturmaktır. Biz sivil bir hak hareketiyiz ve öyle de kalacağız.

NA: Farklı kesimlerin gönüllü bir şekilde bir araya gelmesiyle kurulan bir hareketiz diyorsunuz. Bu durum ileride sizin için bölünme riski taşımıyor mu?

Fetullah Elçi: Aslında sizin sorunuzda bunun cevabı da var. Gönüllü diyoruz. Bireysel çıkarı olmayanlar, kendi ulusunun geleceği ve selameti için çabalamak isteyenler, bunu amaç edinenler için bölünme riski yoktur. Tam tersi bölünmeye karşı birlikte olmak, birlikte hareket etmek temel hedefleridir. Bizler tüm farklılıkları kabul ederek ve saygı duyarak bir araya geldik ve ulusumuza karşı sorumluluğumuzun farkında olarak hareket edeceğiz, başarılı olacağız.

Halkın ve gençlerin hareketiniz HezKurd’e yaklaşımı ne durumda? Toplumda karşılık bulacağınıza inanıyor musunuz? Bize HezKurd’ün ileriki dönemde gerçekleştirmeyi amaçladığı faaliyetlerden biraz bahseder misiniz?

Fikir alışverişi ve öneriler için İstanbul, Diyarbekir, Urfa ve Şırnak’ta istişare toplantılarımız oldu. İlerleyen günlerde birçok farklı yerde toplantılarımız olacak. Her kesimden insanlarla konuşuyoruz, görüşmelerimiz oluyor. Ciddi manada heyecan ve umudun yeniden dirildiğine şahid olduk ve günden güne hareketimize katılım artıyor. Bu bizi de sevindiriyor. Bizler Kürd Ulusu’nun evlatlarıyız. Elbette karşılık bulacağız çünkü bizler ulusumuzun taleplerine dönük çalışacağız. Sizler teşhisi doğru koyarsanız tedavisi de aynı şekilde doğru olur. Biz ulusumuzun hassasiyetlerini biliyoruz ve aynı hassasiyetleri taşıyoruz.

Kısa süre içinde hareketimizin çalışmaları tamamlanacak, yönetimlerimiz belirlenecek daha sonra deklare edeceğiz. Kürd Dili’nin ikinci resmi dil olarak tanınması, ilk okuldan üniversiteye kadar Kürdçe’nin eğitim dili olması, Kürd şehirlerinin, ilçelerinin, köy ve beldelerinin gerçek ama yasaklı veya değiştirilmiş Kürdçe isimlerinin iade edilmesi, temel hedefimizdir. Faaliyetlerimiz için ise şunu söylemek istiyorum, ses getirecek büyük sürprizlerimiz olacak. Şimdiden söylemek, etkisini riske atmak olur. Ama bu konuda kesinlikle iyi bir ekibimiz var ve çok etkili çıkışlarımız olacaktır diyebilirim.

NA: Düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için size teşekkür ederiz, çalışmalarınızda başarılar dileriz

Fetullah Elçi: Bizde sizlerin bize düşüncelerimize anlatmak için verdiğiniz fırsat için teşekkür ederiz.

https://www.nerinaazad.org/tr/news/kurdistan/bakur/hezkurd-biz-tabani-esas-alan-bir-bilinc-hareketiyiz

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *