” Em Bi Nefreteka Mezin Enfala Barzaniyan Rûreş Dikin!”

Di dîroka Kurdistanê de ji bo gelê Kurdistanê ji holê bê rakirin bi sedan jenosîd hatine kirin, lê yek ji wan jî ne ji ya li dijî Barzaniyan ku 31 Tîrmeha 1983an de hatekirin dijwar bû.

Di serokatiya Saddam Huseyîn de dewleta Iraqê 32 sal berê rojeka wek îro ji bo bi tevahî li gelê Kurd û bi taybetî jî Barzanîyan ku her tim yek ji herî berxweder bûne, ji dîrokê rakin, êrîşeke fireh û kûr destpêkir. Ev êrîş weka Enfal hat binavkirin ku navê xwe ji Quranê ji sûra El Enfalê digre û tê mana qetlîam û xenîmetê. Di encama ev êrîşan ku wek îro li em mînakên wê li Şengalê dibînin gelê Kurd hate talankirin. Gund hatin hilweşandin, mirov ji cî û warên xwe hatin dûrxistin, zarok hatin dîl girtin û kirin kole, jin wek xenîmet hatin kirîn û firotin.

Yek jj xedartirîn qetlîamên Enfalê, 31ê tîrmeha 1983an li dijî malbata Barzaniyan hat kirin; 8 hezar mêr ku temenê wan ji 7 salî heta 85 salî, ji herêma ku Barzanî lê dijîn civandin anîn herêma Kuştepe ku bi ser wîlayeta Hewlêrê ve ye, li kampên Kudus û Kadisiye heps kirin. Mêrên Barzaniyan bi rojan bê av û nan di nav van kampan de hêştin, di dawiya eziyeteka mezin de hatin wendakirin. Çi bi serê van mirovan de hat, hîn îro jî nayê zanîn. Di navê de 22 sal derbas bûn lê hîn jî tu xeber ji van 8 hezar kesan tuneye. Ev mirov hatin îmhakirin û bi tevayî hatin binaxkirin.

Di encama êrîşên Enfalê de 182 hezar kurd ji holê hatinrakirin, hinek ji wan hatin kuştin, hinek ji wan ji bo artêşên ”Fedaîyên Saddam” û ”Hêza Zarokan a Seddam” hatin verêkirin, keç û jinan jî wek cariye hatin firotin şêxên Ereban. Îro jî kes bi zelalî nizane yên kuştî li kuderê veşartin, keç û jinan firotin kê, hîn li jiyanê ne an na.

Sedema sereke ya enfalkirina 8 hezar Barzanîyan bêşik Kurdbûna wan e. Lê sedemeke taybetî ya enfalkirina Barzanîyan heye, divê mirov balê bikşîne serê. Wek tê zanîn Barzanî di têkoşîna netewî de roleke wan a girîng heye. Di hemû rewşan de xwedî li huvîyet û welatên xwe derketine, tu car teslîm nebûne, her cara ku îmkan dîtine ji 7 heta 70 saliyan wek gel ber xwe dane. Bi tevahî Başûrê Kurdistanê û bi taybetî jî Barzanî ku sala 1923an de ketine bin hukmê Iraqê, bê navber bûne bargeha esasî ya berxwedanê. Ev e sedemên esasî ku mêtingehkar girra herêma Barzan û Barzaniyan kirine.

Digel hemû komkujî û qirkirinan nikaribûne gelê başûrê Kurdistanê ji holê rakin; îro di rewşeke hîn baştir de ne, digel hemû probleman bi hêvîyeka mezin pêşeroja xwe mêze dikin. Lê her tişt hîn neqediyaye. Herçiqas mêtingehkar wek berê ne di hêza bikaranîna metodên kevn de ne jî, yên li ser navê wan bi wekaletî şerê me dikin hîn hene.

Wek tê zanîn başûrê Kurdistanê 32 sal piştî qetlîama Enfalê, enfalek nuh dijî. DAÎŞa terorîst ku tu pêwendiyên wê yên bi mirovatîyê tunene, li dijî gelê me êrîşeke xwînxwarî kir. Şengal û rojavayê başûrê Kurdistanê bû armanca sereke ya DAÎŞê. Ji rojhilat ber bi rojava, hemû başûrê Kurdistanê, bi dirêjahiya 1500 km bû cepheya şer. Wek dema Enfalê gelê me tê qirkirin, ji ciyên xwe tê dûrxistin, keç û jinên me li sûkan tên firotin. Li hember van êrîşan, wek berê îro jî di serî de mêtingehkar, hemû dewletên ”cînar” û bi taybetî jî welatên Ereb û musilman bêdeng in. Xusûsiyeta wan a êrîşkar hîn dom dike. Heger îro DAÎŞ bêpaxav êrîşê Kurdistanê dike, divê bê zanîn ku yên ku nav li wan dide ev dewlet in.

Lê beyhude ye. Gelên Kurdistanê wê muheqeq rojekê ji rojan bighîje wan rojên ku li ser erdê xwe wek welatekî bi şeref yên miletên dinyayê bijî. Wek demên çûyî, îro jî ne Enfal û ne jî êrîşên DAÎŞê wê nikaribe pêşiya meşa Kurdistanê ya ji bo rizgarî û azadiyê bigre.

Îro, em li başûrê Kurdistanê, her bihusta axa welatê xwe ji bin îşgalê rizgar dikin û diparêzin. Çewa duh dewleta federa ya Kurdistanê li ser kavilên Halepçê, Qaledizê, Seydsadiqê ava bû, îro jî pêşmerge û şerkarên Kurd li başûr û rojavayê Kurdistanê bi xwîna xwe hidûdên Kurdistana azad û serbixwe datînin.

Em careke din Enfala Barzaniyan bi tundî rûreş dikin, di vê komkujiyê de kesên ku şehîd bûne û jiyana xwe ji dest dane bi giramî bibîrtînin.31.07.2015

 

Partîya Azadîya Kurdistanê (PAK)

Buroya Çapemenî û Ragihandinê

 

————————————————————————————————————————–

 

PAK:
“Barzanilere Yönelik Enfali Nefretle Kınıyoruz!”

Kürdistan tarihi, Kürt milletini yok etmeyi amaçlayan yüzlerce jenosidle doludur. Bunlardan biri de, 31 Temmuz 1983 yılında Barzanileri hedef alan enfaldir.

Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak devleti, 32 yıl önce bugün, genel olarak Kürt halkını özel olarak ulusal hareketin en direngen kesimini oluşturan Barzanileri adeta tarihten silmek için yoğun ve kapsamlı bir saldırı başlattı. Bu saldırı, adını Enfal suresinden alan, katliam ve ganimet anlamına gelen El-Enfal adıyla başlatıldı. Bu saldırılar neticesinde, bugün Şengal’de örneğini gördüğümüz türden, Kürt halkı adeta talan edildi. Köyler yakıldı, insanlar göçertildi, çocuklar gasp edilerek köleleştirildi, kadınlar ganimet olarak alındı ve satıldı.

Enfal katliamlarının en vahşi örneklerinden biri, 31 Temmuz 1983 yılında Barzani ailesine karşı işlendi; yaşları 7 ile 85 arasında değişen 8 bin erkek, Barzanilerle meskun bölgedeki köy ve kasabalardan toplandı, Erbil’e bağlı Kuştepe’de kurulan Kudüs ve Kadisiye adındaki kamplara hapsedildi. Barzani erkekleri günlerce bu kamplarda aç ve susuz bırakıldılar, olmadık eziyetlere maruz kaldılar ve nihayetinde kaybedildiler. Bu insanlara ne olduğu bugün dahi bilinmemektedir. Aradan 22 yıl geçmesine karşın bu 8 bin kişiden hiçbir haber alınamamıştır. Bu insanlar imha edilerek, bugüne kadar nerde oldukları bilinmeyen toplu mezarlara gömüldüler.

Enfal saldırıları neticesinde 182 bin Kürt ortadan kaldırıldı; kimisi öldürülüp toplu mezarlara gömüldü, kimisi “Saddam’ın Fedaileri” ile “Saddam’ın Çocuklar ordusu”na verildi, geriye kalan kadın ve kız çocuklar ise Arap şeyhlerine cariye niyetine satıldı. Öldürülenlerin nereye gömüldüğü, cariye olarak satılan kadın ve kız çocukların ise kimlere satıldığı ve hayatta olup olmadıkları bu gün dahi bilinmemektedir.

8 bin Barzani erkeğinin Enfal edilmesinin başlıca nedeni, hiç kuşkusuz ki onların Kürt olmasıdır. Fakat Barzanilerin özellikle Enfal edilmesinin bir başka nedeni daha var ki, dikkat çekmeye değer: bilindiği gibi Barzaniler, Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesinde çok önemli bir yer tutmaktadırlar. Her şart altında kimliklerine ve yurtlarına sahip çıkmış, asla teslim olmamış, imkan buldukları her dönemde 7’den 70’e halk olarak direnmişlerdir.Genel olarak Güney Kürdistan, özel olarak Barzan, Irak yönetimine girdiği 1923 yılından itibaren kesintisiz bir direnişin ana üssü olmuştur. Barzanilerin ve Barzan bölgesinin sömürgeciler tarafından özel bir muameleye tabi tutulmasının sebebi budur.

Bütün bu katliam ve jenosidlere karşın Güney Kürdistan halkı yok edilemedi; bugün daha iyi bir noktada bulunmakta ve bütün sıkıntılara karşın geleceğe daha bir umutla bakmaktadır. Fakat her şey bitmiş değil. Sömürgecilerin bir kısmı artık eski yöntemleri kullanabilecek güçte olmasa da, onların adına vekalet savaşı yürüten ve halkımızı hedef almaya devam eden şer odakları mevcudiyetini korumaktadır.

Bilindiği gibi Güney Kürdistan, Enfal katliamından 32 yıl sonra yeni bir Enfal daha yaşadı. İnsanlık değerleri ile hiç bir ilgisi olmayan İŞİD adlı terör şebekesi, halkımıza yönelik hunharca saldırılara girişti.Şengal ve Kürdistan’ın güney batısı İŞİD’in yeni saldırılarının merkezi oldu.Doğudan batıya tüm Güney Kürdistan 1500 kilometre uzunluğundaki sınırı boyunca savaş cephesine dönüştürüldü. Enfal’de olduğu gibi halkımız katledildi, yerinden edildi, kadın ve kız çocuklarımız yağmalanarak pazarlarda satıldı. Bu insanlık dışı saldırılar karşısında, geçmişte olduğu gibigünümüzde de başta sömürgeci devletler olmak üzere kimi “ komşu” devletler, özellikle Arap ve müslüman ülkeler sessizliğe büründüler. Biliyoruz ki bu devletler, uluslar arası konjonktür nedeniyle yapmaya imkan bulamadıkları saldırıları gerçekleştirsin diye İŞİD’in kuruluşunda ve güçlendirilmesinde büyük rol oynadılar. Bu saldırgan rolleri devam ediyor. Eğer IŞİD hiçbir kaygı duymadan Kürdistan’a saldırmaya devam ediyorsa, bilinmelidir ki bunun başlıca azmettiricisi sözkonusu devletlerdir.

Fakat nafile; Kürt halkı, kendi ülkesinde dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olarak özgürce yaşayacağı günlere mutlaka erişecektir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de ne Enfaller ne de İŞİD saldırıları Kürdistan’ın kurtuluş ve özgürlük yürüyüşünü durduramayacaktır.

Bugün, Güney Kürdistan’da yurdumuzun her karış toprağını savunuyor ve işgalden arındırıyoruz. Nasıl dün Kürdistan Federe Devleti, Halepçe, Kaledize, Seydsadık’ın harebeleri üzerinde oluştuysa, bugün de Güney ve Batı Kürdistan’da pêşmerge ve savaşçılar, kendi kanlarıyla bağımsız ve özgür Kürdistan’ın sınırlarını çiziyorlar.

Barzani Enfalini bir kez daha şiddetle kınıyor, bu katliamda hayatını kaybedenleri ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz. 31.07.2015
PAK(Partîya Azadîya Kurdistanê-Kürdistan Özgürlük Partisi)

Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *