Bağımsızlık ruhu KDP’yi birinci parti yaptı. KYB, Goran PKK, Haşdi Şabi,  tokat yediler

İbrahim GÜÇLÜ 

Irak’ta daha resmi sonuçlar açıklanmadan, sandıklar açılmadan önce makalemin bu başlığını yazdım. Resmi olmayan seçim sonuçları benim okumalarımı, tespitlerimi doğru çıkardı. Ama asıl olarak Kürdistanlılar asil, cesur, demokratik, hak ve hukuka bağlığını, bağımsız hedefte birleşmesini göstererek asaletini ortaya koydu. Kürdistanlılara milyonlarca defa teşekkür etmemiz azdır.

Bilindiği gibi, 10 Ekim günü sabah saatlerinden başlayan oy verme işlemi sat 18.00’de son buldu. Bir gün önce de özel seçmenler oylarını kullandılar.

Sürekli olarak terör eylemlerinin gerçekleştiği Irak’ta genel seçimlerde de terör eylemlerinin gerçekleşmesi korkusu vardı. Ama verilen bilgiler, her iki günde de oy verme sırasından herhangi bir terör eylemi gerçekleşmedi. Bu oldukça olumlu bir durumdur. Seçim öncesi İç İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre, çok sıkı ve geçmişten farklı güvenlik tedbirlerinin alındığına dair açıklamalar vardı. Seçimlerin güvenlikli geçmesi bu konuda yapılan açıklamaları doğruladı. Ayrıca bu seçimlerinden diğer seçimlerden farklı ve önemli olduğu tespitini de anlamlandırdı. Bu durum, Irak’ta federal sistemin daha sağlıklı, demokratik rasyonellere göre gelişeceğinin de işaretlerini veriyor.

Kürdistan Federe Devlet Başkanı hem seçim gününden önceki gün, hem de seçim günü yaptığı açıklamada, genel seçimlerin güvenlik içinde rürdüğünü ve sonuçlandığını açıkladı.

 Kürdistan’da biliniyor ki genel seçimler ve Kürdistan seçimleri her zaman bir demokrasi şöleni havasından geçer. Çünkü Kürdistan’da demokrasi standartları daha yüksektir. Siyasi rekabet demokrasi kurallarına göre işlenmektedir. Kürdistanlılar seçimin kendi kaderlerinde değerli ve kendilerini yönetimin oluşturmada önemli olduğunun bilincindedirler ve bu bilinçle hareket etmektedirler.

Kürdistan’da bazı bölgelerde KYB’nin küçük ve kayda değer olmayan saldırısı, birçok yerde en başta da Kerkük ve Şengal’de Kürt düşmanları PKK ve Haşdi Şabi’nin saldırıları, engellemeleri dışından bir vukuatın olmaması çok sevindirici ve değerlidir. Bu durum da yine KDP’nin, Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’nin ve Kürdistan Hükümetinin tutumundan ileri geldiği tartışmasızdır. Bütün dünya da bunu böyle görüyor. Bunun da onların hanesine olumlu bir not olarak düşülmesi gerekir.

Özellikle Kürt düşmanı güçler PKK, Haşdi Şabi, bazı Irak merkezi hükümet yetkililerinin ve asayiş güçlerinin KDP’nin Şengal’deki seçim kampanyasını engellemek istemesinin en önemli amacı, çatışma yaratarak, seçim havasını zehirlemek istemekte olmalarıydı. Bu provokasyon da KDP’nin usta ve sağ duyulu politikası ile engellendi. Bu tutumun da olumlu hem de şahane karşılığı alındı.

KDP, seçim sandıklarına çok iyi sahip çıktı. Oylarına çok iyi sahip çıktı. Bundan dolayı seçim ihlallerine zamanında müdahale etti. KDP yetkileri üst düzeyde bu konuda Kürdistanlıları ve dünyayı sık-sık bilgilendirdiler. KDP Siyasi Bürü Genel Sekreteri Fazıl Mirani’nin bu konudaki açıklamaları kayırlara düştü. O açıklamada Irak Merkezi Hükümet yetkililerinin, Kürtlerin oyların düşük göstermek için çaba içinde olunduğu yüksek sesle ifade edildi. Ama bu çabalar da KDP’nin üstün başarısını engelleyemedi. Yapanlar, tarih ve hukuk karşısında sorumlu hale geldiler.

Bundan dolayı bu seçimlerde de Kürdistan’da seçimler bir demokrasi şöleni havasından geçti. Bu millet olarak medeni ve demokratik davranış tarzı gösterdiği gibi yüzümüzü dünyada ak eden bir durumdur.

Kürdistan’da seçime katlım oranının yüksek olması da demokrasiye bağlığın, sorumluluk anlayışının gelişkinliğinin en önemli işaretidir diye düşünüyorum.

 Avrupa Birliği’nin (AB) Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Viola Von Cramon-Taubadel, bugün yapılan Irak seçimleriyle ilgili bir açıklama yayımladı. BU açıklamada da Irak seçimlerde önemli olumsuz gelişmelerin olmadığını açıkladı. Bunun yanından genel seçimlere katılımın da yüksek olmadığını ifade etti. Genel seçimlerde katılımın yüksek olmadığını da ifade etti.

Bu durum da Irak açısından anormal bir durum değildir. Çünkü Irak’ta demokratik gelenekler gelişmediği gibi, kendi kendini yönetmekte seçimlerin önemini vatandaşlar daha iyi anlamış değiller.

Kürdistan’da genel anlamda, özel anlamda da Kerkük, Süleymaniye ve Halepçe’de olumsuz gelişmeler oldu.

KDP açısından bu dönem çok önemli ve özel bir dönem oldu. KDP geçen dönemde seçime katılmadığı bölgelerde de seçime katıldı. Özellikle Kerbela’daki durum daha özgün bir durum çıkardı KDP açısından.

Seçim öncesinden YNK’den KDP’ye büyük katılımlar oldu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) üye ve taraftarı bir çok kişi bugün partilerinden ayrılarak Kürdistan Demokrat Partisi’ne (PDK) katıldıklarını duyurdular ve YNK’den ayrılan üye ile taraftarlar PDK 16’ıncı Örgütlenme Ofisi tarafından karşılandılar.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan PDK 16’ıncı Örgütlenme Ofisi Sorumlusu Bilind Îsmaîl, YNK’nin Erbil 3’üncü Örgütlenme Ofisi Sorumlusu Heval Celal Îsmaîl ile 40 üye ve bir çok taraftarının PDK saflarına katıldığını, kendilerinin de bundan dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Bilind Îsmaîl açıklamasında, YNK saflarından ayrılanların artık kendi partilerinin Kürtlük ve Kürdistanilik davası açısından herhangi bir gelecek vaat etmedikleri kanaatine vardıklarını bu nedenle ayrıldıklarını ve ölümsüz lide Barzani’nin davasına katıldıklarını ifade etti. 

Diğer taraftan partilerinden ayrılmalarına ve PDK saflarına katılmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Celal Îsmaîl şunları söyledi: “Ben ve arkadaşlarım YNK saflarındaydık ve yetkilerimiz vardı. Fakat ne yazık ki içerisinde bulunduğumuz siyasi atmosferin artık amaçlarımızı kapsamadığını gördük. Geçen hafta aynı şekilde 80’den fazla üye ve taraftar ayrılarak PDK saflarına katılmışlardı. Bizde 40 üye ve taraftar olarak PDK’nin 16’ıncı Örgütlenme Ofisi ile irtibata geçerek katılma kararımızı bildirdik.”

 Kürdistan ve Kürt halkına tek hizmet eden hareketin PDK ve Başkan Barzani olduğu kanaatine ulaştıklarını belirten Celal Îsmaîl açıklamasının sonunda, bundan sonra PDK saflarında ve Başkan Barzani’nin öncülüğünde mücadelelerine devam etmek istediklerini söyledi.

Seçimlere oldukça iddialı bir şekilde hazırlanan KDP’nin Kerbela Adayı Dr. Heysem Meyahi’ye destek etkinliği düzenlendi. Etkinliğe onlarca kadın katılırken, KDP adayına destek çağrıları yapıldı.

Kerkük’te seçim sandıklarında teknik sorunların yaşandığı ve güvenlik güçlerinin uygulamalarıyla halkı oy vermekten soğuttuğu belirtildi.

K24 Kerkük muhabiri, Kerkük’te seçim sandıklarında teknik sorunların yaşandığını kaydederek, güvenlik güçlerinin de özellikle Kürt mahallelerindeki uygulamalarıyla halkı oy vermekten soğuttuğunu bildirdi.

Yaşananların ardında bir planın olduğunun düşünüldüğü ve Kürtlerin oy vermekten soğutulup, katılım oranının azaltılmasının öngörüldüğü ifade ediliyor.

K24’e konuşan seçim süreçleri uzmanı Ali Kadir, bazı oy kullanma merkezlerinde elektronik sandık sisteminin çalışmadığını belirterek, Yüksek Seçim Komisyonu ekiplerinin iyi eğitilmediğinin belli olduğunu söyledi.

Sorunların halkın bıkıp evlerine dönmesine neden olduğunu kaydeden Kadir, Kürt vatandaşların oy kullanma merkezlerinden ayrılmaması gerektiğini ve oy vererek Kerkük’ün Kürdistan olduğunun vurgulanabileceğini dile getirdi.

Kerkük’teki ihlalleri Yüksek Seçim Komisyonu’na ilettiklerini söyleyen Kadir, sandıklara gitme oranının iyi olduğunu ifade etti. 

Yine edinilen bilgiye göre Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı silahlı kişiler, Halepçe’nin Biyare kasabasında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) kadro ve seçmenlerine saldırdı, Loqman Salih isimli KDP kadrosu yaralandı.

Bir KYB yetkilisinin oy kullanılan okulun yakınına silahlı bir güç götürdüğü ve burada havaya ateş açarak KDP’lilere saldırdığı öğrenildi.

Bir önceki seçimlerde KDP Biyare’de oyların büyük bölümünü almıştı.

K24’e konuşan bir KDP kadrosu, askeri güç ve Anti Terör biriminin kendilerine saldırdığını ve halkı korkutmak istediğini söyledi.

Bütün bu gel gitlerden sonra, yapılan resmi olmayan açıklamalara göre KDP, Kürdistan ve Kürdistani bölgelerde birinci parti oldu.

KDP’nin, Süleymaniye ve Kerkük’teki kazancı, Haşdi Şabi, PKK, YNK, Goran ve İran’a ve diğer tüm Kürt düşmanlarına büyük darbe oldu.

KDP, asıl darbeyi PKK, Haşdi Şabi, İran, diğer Kürt düşmanlarına Musul ve Şengal’de vurdu. Musul ve Şengal’da 9 milletvekili kazanarak, özellikle Şengal’da PKK’nın yalancı ve Kürt düşmanlığı yüzü, manipülasyon, terörist, işgalci hukuk dışılığı açığa çıktı. Şengal’daki Ezidi Kardeşlerimize yaptığı işkenceler, zulüm, çocuk kaçırmalar, haraç almalar açığa çıktı.

Seçim sonuçları analiz edildiği zaman, Kürdistanlıların kendi milli çıkarlarına sahip çıktığını, bağımsızlığa ve referanduma sahip çıktığını, bağımsızlık ve referandum ruhunun üstün geldiği görülür.

Kürdistan Başkanı, KDP kazanmakla; Kürdistanlılar, Kürt milleti, Kürdistan kazandı.

KDP’nin kazanması, istikrarın kazanması demektir.

KDP’nin kazanması, halka hizmetin kazanması demektir.

KDP’nin kazanması, demokrasinin kazanması demektir.

KDP’nin kazanması federalizmin kazanması demektir.

KDP’nin kazanması, Kerkük kişiliğinde Kürdistan’a  yapılan çok yönlü ihanetin deşifre olması demektir.

KDP’nin kazanması, barışın kazanması demektir.

KDP’nin kazanması demek, federal sistemin yerli yerine oturtulması, Federal Hükümetle Kürdistan Federe Devleti arasındaki ilişkilerin federal sisteme uygun bir düzenlemeye ve yapılanmaya kavuşması, Kürdistan yönetiminin dışındaki Kürt Bölgelerinin ele alınıp çözüm kavuşturulması, Kerkük sorunun çözümlenmesi, Kürdistan bağımsızlık referandum sonucunun adım-adım hayata geçirilmesi, Kürdistan Federe Devletinin Kürt düşmanı PKK, Haşdi Şabi ve diğerlerine karşı korunması demektir. 

Diyarbekîr, 12. 10. 2021

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *