Kürdistan Devletini Desteklemede Saflaşma: HÜDA-PAR da Kürdistan Devletini Destekliyor. PKK/HDP Nerede?

İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimguclu21@gmail.com)

Kürdistan Başkanı, ABD ve Avrupa ziyaretlerini yapıp döndükten sonra, Kürdistan Parlamentosuna, Hükümetine, Siyasi Partilerine, “beni desteklerseniz. Kürdistan devletinin kuruluşunu ilan edeceğim” açıklaması, ziyaretinde olup bitenleri fazlasıyla anlatır durumdadır.

Kürdistan Başkanı’nın bu açıklaması, Kürdistan Devleti konusunda ABD ve Avrupa ülkelerinden güvence aldığının en büyük işaretidir.

Kürdistan Devleti’nin kuruluşu için şartlar olgunlaşmış durumdadır: Kürtler, Araplarla birlikte federal bir sistemde ortak bir yaşamı devam ettirmek için büyük çaba sarf ettiler. Ne yazık ki, Araplar Arap Ulus Devlet anlayışından, Arap şovenizmi ve ırkçılığından arınmadılar.

Hatta Şii Arapların yönetiminde, Suni Araplarla ortak yaşam da sürdürülemedi.

Bu aşamada ve koşullarda, Kürtlerin bağımsız devlet olmalarından başka bir yol kalmamıştır. Şii Araplar, Irak’ı parçaladılar. Bu aşamada Irak üç devlet konumundadır ve sadece hukuksal olarak onay beklemektedir.

                                                     *****

Bütün Kürtlerin, Kürdistan siyasi partilerinin, Kürdistan kurumlarının, Kürdistan’ın sivil ve askeri güçlerinin, Kürtlerin dünyadaki tüm dostlarının, kendisine demokrat diyen, milletlerin özgürlük ve bağımsızlık haklarını savunan tüm kurum ve kişiler, Kürdistan Devleti’nin kuruluşu konusunda Kürdistan Başkanı’na kayıtsız şartsız destek vermesi gerekmektedir.

Kürdistan’ın Güneyinin devlet olması, tüm dünya Kürtleri, Kürdistan’ın bütün parçaları için stratejik ve hayati bir sorundur. Kürdistan devletinin kurulması, diğer Kürdistan parçalarının da kendi devletlerini kurması, Kürdistan’ın birliği konusunda stratejik bir adım atılması anlamına gelecektir.

Bu nedenle, her Kürdün ve Kürdistanlının öncelikle Kürdistan Başkanının etrafında kenetlenmesi gerekir.

Kürdistan’ın devletleşmesine karşı çıkanların, gelecekte tarih karşısında hesap vermeleri zor olacak. Kürdistan tarihinde, bu karşı çıkan kişiler, kurumlar, partiler tarihte karanlık bir leke olarak yer işgal edeceklerdir.

HÜDA-PAR’da Kürdistan Devletini Destekliyor ve Savunuyor…

Kürdistan Başkanı’nın, Kürdistan Devletinin kuruluşu için tüm Kürtlerden,  Kürdistan Parlamentosu ve Hükümetten, Siyasi partilerinden ve tüm sivil toplum kuruluşlarından destek istemesinden sonra: Kürtler arasında, Kürt milletinin ulusal çıkarlarını savunup savunmama, Kürdistan Devletinden yana olup olmama temelinde ve çerçevesinde bir saflaşma oldu.

Kürdistan’ın Kuzeyindeki siyasi partiler de, Kürdistan Federe Devleti’nin Bağımsız Devlet olmasının, Kürdistan’ın ve Kürt milletinin geleceği için çok hayati ve stratejik olduğunu düşünerek tutumlarını belirlediler, Kürdistan Başkanı’na desteklerini ifade ettiler.

PKK dışındaki Kürt partilerinin, Kürdistan Başkanı’nın talebini destekleyecekleri bekleniyordu.

PDK-Bakur, PAK, HAK-PAR, Azadi Hareketi, Kürdistan Devletini destekleme ve Kürdistan Başkanına omuz verme bağlamında Rûdaw Televizyonuna açıklamada bulundular.

HÜDA-PAR’ın tutumunun ne olacağı merak konusuydu.

HÜDA-PAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz da Rûdaw’a yaptığı açıklamada: “Irak’ta zaten bir parçalanma var. Kürdistan Halkının referandumla kabul etmesi halinde neden Bağımsızlık olmasın? Bağımsızlık için gösterilen çaba yerinde bir çabadır. Bu konuda alınan karar yerindedir.  Kürt partileri de kendi aralarındaki sorun ve çelişkileri bir tarafa bırakmalılar. Her şeyden önemli olan Kürtlerin çıkarları ve menfaatleridir. Kürtlerin, kendi iradeleriyle geleceklerini tayin etmeleri hakkına sahip olmaları gerekir. Biz de parti olarak Kürtlerin Kendi kaderlerini kendi iradeleriyle tayin etmelerini destekliyoruz.”

PKK/HDP/PYD Kürdistan Devletine Karşı Aktif Mücadele Yürütüyor…

PKK/HDP, Kürtlerin devlet olmaması için en aktif mücadele yürüten, sömürgeci devletlerin uluslararası güçlerin korkusundan yapmadığını, yapan bir konumdadır.

Tabi ki PYD’de de PKK’nın bir aparatı ve onun uzantısı olarak Kürtlerin devletleşmesine karşı.

PKK ve PYD yöneticileri, sabah akşam, Kürtlerin devletleşmesine, ulus devletlerine karşı olduğunu açıklıyorlar.

PKK/PYD/HDP, Kürtlerin devletleşmesini sadece kendilerinin engelleyeceğini, Öcalan vasıtasıyla sömürgeci devletlerin yetkililerine iletiyor.

Kurulacak Kürdistan Devleti’ni 2. İsrail Devleti olarak tanımlayarak, İsrail düşmanı bütün Müslümanları, Kürtlerin üzerine saldırtmak istiyorlar.

IŞİD yetmiyormuş gibi, diğer Müslüman askerlerini de Kürtlere saldırtma konusunda en büyük ihaneti sergiliyorlar.

Son günlerde, PKK,  HDP kanalıyla, kendilerinin Türkiye’nin bölünmesinin önünde bir baraj, bend, engel olduklarını açıkladılar. Hem de kimin ağzından? Milletvekilliği hastası, birçok devlet partisinde milletvekilliği yapan, son çadırını devlet partisi olan HDP’e de çadır açan Dengir Mir Mehmet’in ağzından ifade etti.

Amed, 23 Mayıs 2015

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *