Em welatperwerê Kurd Vedat Aydin bi giramî bi bîr tînin!/Kürt Yurtseveri Vedat Aydın’ı Saygıyla Anıyoruz!

JİTEM a Dewleta Tirkîyeyê, Vedat Aydin di roja 05.07.1991ê de revand. Di roja 07.07.1991ê de termê likêleka hate dîtin.Vedat Aydin bi îşkenceyê hatibû qetil kirin.

Di roja 10ê Tîrmeha 1991ê de bi deh hezaran kes li Amedê beşdarî merasîma cenazeyê Vedat Aydin bûn. Polîs û hêzên taybet yên Dewleta Tirkîyeyê bi çekan êrîşî ser girseyê kirin. Di encama erîşê de gelek kes hatin kuştinû birîndar bûn. dîsa termê Vedat Aydin li Amedê hete defin kirin.

Vedat Aydin kadroyekî KİP/DDKDyê û ji dozê di hefsa Dîyarbekirê de raza .Gava ku hate qetilkirin Serokê Teşkîlata HEPê ya Amedê .

Em di 27emîn salvegera şehadeta de , welatperwerê Kurd Vedat Aydin û hemû şehîdên Kurdistanê bi giramîbi bîr tînin.

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

…………………………………………………………………..

Kürt Yurtseveri Vedat Aydın’ı Saygıyla Anıyoruz

Vedat Aydın, 5 Temmuz 1991’de JİTEM tarafından kaçırıldı ve 7 Temmuz 1991’de yol kenarında katledilmiş halde bulunuldu.Vedat Aydın işkenceyle sonucu katledilmişti.

10 Temmuz 1991 günü Diyarbakır’da onbinlerce insanın katılımıyla Vedat Aydın için cenaze töreni yapıldı. Türkiye Devleti’nin polis ve özel timleri kitleyi kurşun yağmuruna tuttu. Bu saldırı sonucu çok sayıda insan katledildi ya da yaralandı. Ama yine de cenaze defn edildi.Vedat Aydın KİP/DDKD kadrosuydu ve bu davadan Diyarbakır Cezaevi’nde yatmıştı.Katledildiğinde HEP Diyarbakır İl Başkanı’ydı.

Şehadetinin 27.Yıldönümünde Kürt yurtseveri Vedat Aydın’ı ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz.

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *