Yekitiya Neteweyî Destpêka Serkeftinê Ye

Roj roja yekitiya neteweyî ye, roja piştgirtina birayên me yên Başûrê Kurdistanê ye. Roj roja yekitiya navxweyî ya birayên me yên Rojavayê ye

Rexistina DAIŞ (Dewleta Îslamî ya Iraqe û Şamê) a terorîst bi êrîşekê bajarê Mûsilê bidestxist. Hêzên leşkeri yên Hikûmeta Bexdayê bêyî ku liberxwe bidin, reviyan û Mûsil kete deste DAİŞ ê. DAİŞ beriya çend rojan li Başûrê rojavayê Kurdistanê (Rojava) gelek zarok û jinên Kurdan li Serêkaniyê bi awayekî hovane qetil kiribû. Bi vê êrîşa DAİŞ ê ya li ser Mûsilê ve jî, bi sedhezaran mirov mecbûr mane ku mal û cihên xwe bihêlin û bi rêyan bikevin. Eve jî dibe sedemê mexdûriyet û trajediyeke nuh.
ÊrÎşa DAİŞ ê îspat kiri ye ku, dujminên miletê Kurd ji bo destkeftinên Dewleta Başûrê Kurdistanê û hemû destkeftinên perçeyên din de têk bidin, bi plan û stratejiyên kûr tev digerin. Ji ber wê yekê jî parastin,xwedî lê derketin û yekgirtina destkeftiyên Kurd û Kurdistanê erkekî me yê giştî yê neteweyî ye. Û careke din jî îspat bûye ku ew propaganda, gotin û kiryarên ku zerarê digihîne yekitiya neteweyî , ne li gor berjewendiyê miletê me ye.
Êrîşa DAİŞ ê ji aliyekî din ve , derfeteke nuh aniye holê. Weki ku em dizanin, bi peyda buna firsendeke dîrokî û bi xêra yekitiya neteweyî di sala 1991 ê de piraniya axa Başûr hatibû rizgar kirin. Û her bi xêra vê yekitiya neteweyî Dewleta Federal ya Herêma Kurdistanê hatibû damezrandin. Îro jî piştî DAİŞ ê Mûsil bidestxist, careke din bi yekgirtin û hemahengiya hemû hêzên Kurdistanê û ya miletê Kurd, li başûrê welatê me ew axa li derveyî Herêma Kurdistanê mabû ji aliye hêzên Pêşmergeyên Kurdistanê ve hatiye kontrol kirin. Kerkûk, Xaneqîn, dor û bera Mûsilê û hemû axa Başûrê Kurdistanê nuha di bin desthilatdariya Hezen Peşmergeyên Hukûmeta Herêma Kurdistanê de ne. Eve ji bo her çar perçeyên Kurdistanê re destkeftineke dîrokî ye.Em hêvî dikin ku, gele me yê li ew deverên derveyî Herêma Kurdistanê mane, li gorî madeya 140 ê ,mafê xwe yê beşdarbûna Herêma Kurdistanê dê bi referandûmekê pêk bînin.
Helbete ku ev rewşa nuh dê gelek plan û stratejiyên herêmî têk bide.Dikare li Iraqê rêya damezrandina dewleteke sunne û dewleteke şîe veke. Herweha dikare damezrandina dewleta konfederal an serbixwe ya Başûrê Kurdistanê jî bi leztir bike. Dikare ev hewldana DAİŞ ê rewşê hîn aloztir jî bike ku xeteriyekê bixe ser destkeftinên Dewleta Başûrê Kurdistanê .Her çend Hezên pêşmergeyên Hukûmeta Kurdistanê bi baweriyeke mezin dê nehêlin ev destkeftianana bikevin bin xeteriyekê jî, lê divê ev aliyên meseleyê jî neyên piştguh kirin . Ev hewla DAİŞ ê helbete ku bi piştgiriyeke herêmî û navdewletî hatiye kirin. Ji ber wê yeke jî dikare tesîra xwe li ser rewşa Suriyê jî û ya Rojavayê Kurdistanê jî bike. Dikare tesîreke giştî li ser çareserkirina pirsa Kurdistanê bike.
Lê sebep, plan û armancên kê çi dibe bila bibe, divê beriya her tiştî rojeva Kurdan ya esasî parastin û xurt kirina yekitiya xwe ya neteweyî be. Divê Kurd û Kurdistaniyên her çar perçan bi vê yekitiya neteweyî amadeyiya van îhtimalana gişa bikin .Divê Kurdên herçar perçeyên Kurdistanê, bêyî qed û şerd piştgiriyê bidine Dewleta Başûrê Kurdistanê ku em bikaribin di vî perçeyê welatê xwe de zûtirîn wext dewleteke bi Kerkûkê û bi hemû axa xwe ve azad û konfederal an jî serbixwe bibinin. Divê li Rojavayê Kurdistanê zûtirîn wext Desteya Bilind a Kurd ,li ser esasê Mutabaqata Hewlêrê yekitiya neteweyî li temama Rojavayê Kurdistanê pêk bîne.Divê hemû miletê Kurd , li her çar perçeyên Kurdistanê bi hişyariyeke mezin , rê nedine planên dijminên miletê Kurd.
Roj roja yekitiya neteweyî ye, roja piştgirtina birayên me yên Başûrê Kurdistanê ye.Roj roja yekitiya navxweyî ya birayên me yên Rojavayê ye.Roj roja xurtkirin û geşkirina hestên Kurdistanî ye.Serkeftina Başûr,destpêka serkeftina hemû miletê Kurd e. Bakur,Rojava,Rojhilat û Başûr bi yek deng û yek helwest dive hemû planên dijminan pûç bikin .Yekitiya neteweyî destpêka serkeftinê ye, destpêka azadiyê, destpêka mafê çarenûsiya miletê Kurd e.

Bijî Yekitiya Hêzên Neteweyî

Bijî mafê çarenûsiya Miletê Kurd
Bijî Kurdistan
Komîteya Rêveberiyê ya Hewldana Partiyeke Kurdistanî

13.06.2014

Ulusal Birlik İle Özgürlüğe Yürüyelim

Terör örgütü DAİŞ(Irak ve Şam İslam Devleti) Musul şehrini ele geçirdi. Musul’da Bağdat merkezi hükümetine ait askeri güç, hiç bir direniş göstermeden, Musul’dan kaçarak şehri DAİŞ e bıraktı. Bilindiği gibi, kısa bir süre önce, DAİŞ Güneybatı Kürdistan’da(Rojava), Serêkaniyê de Kürt çocuk ve kadınlardan oluşan bir grup insanımızı vahşice katletmişti. DAİŞ’in Musul’u ele geçirmesinden sonra , yüzbinlerce sivil Hewlêr ve Dihok’a doğru kaçmak üzere şehri terk ettiler. Bu durum yeni bir mağduriyete ve trajediye yol açmıştır.
DAİŞ’in bu saldırısı bir kez daha ispatlamıştır ki, Kürt ulusunun düşmanları, gerek Güney Kürdistan devletinin ,gerekse Kürt ulusunun herhangi bir parçadaki kazanımlarının yok edilmesi için stratejik plan ve ittifaklar içindedirler. Bu nedenle, Kürtlerin tüm kazanımlarının korunması, savunulması ulusal bir görev olarak önümüzde durmaktadır. Ulusal birliği yaralayan her türlü propaganda, söylem ve tutum Kürt ve Kürdistan davasına zarar vermektedir.
DAİŞ’in Musul’u ele geçirmesi yeni bir süreci beraberinde getirmektedir. 1991 Yılında oluşan tarihi fırsat ve ulusal birlik sayesinde Güney Kürdistan topraklarının önemli bir kısmı özgürleştirilmiş ve Federal Kürdistan Devleti ilan edilmişti . Bugün de yine ulusal birlik sayesinde , Güney Kürdista’daki tüm ulusal güçlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir hamle ile, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürdistan toprakları pêşmerge güçlerinin kontrolüne girmiştir. Kerkük, Xaneqin, Musul çevresi ve diğer Kürdistan toprakları Kürdistan Hükümeti Pêşmerge gücünün denetimine girmiştir. Bu tablo, Kürdistan’ın dört parçasındaki tüm Kürtler için tarihsel bir kazanımdır. Umut ediyoruz ki, halkımız 140. maddeden gelen haklarını kullanarak, Kerkük ve diğer bölgelerin referandum ile Kürdistan Bölgesine katılımı yönünde tarihi bir adımı gerçekleştirir.
Elbette ki bu yeni durum, bölgesel bir çok plan ve stratejiyi önemli oranda alt-üst edecektir. DAİŞ’in yol açtığı tablo, Irak’ta sunni ve şii olarak iki ayrı devletin oluşumuna yol açabilir. Yine, bu yeni durum Güney Kürdistan’ın konfederal ya da bağımsız devlet sürecini de hızlandırabilir. DAİŞ’in bu girişimi sorunları daha karmaşık hale getirerek Güney Kürdistan için tehlikeli bir duruma da yol açabilir. Ama, Güney Kürdistan’daki federal devletin pêşmerge gücünün kararlı duruşu dikkate alındığında, bu konudaki tehlikenin berteraf edileceğine dair güvenleri pekiştirmektedir. Ama yine de bu tehlike göz ardı edilmemelidir. DAİŞ’in bölgesel ve uluslararası kimi destekler aldığı açıktır. Bu nedenle de ,bu durum Suriye ve Rojava’daki tabloyu ciddi bir şekilde etkileyebilir. Bir bütün olarak bakıldığında, Kürdistan sorununun çözüm süreci de bu yeni şekillenmeye göre yeniden değerlendirilecektir.
Musul’un DAİŞ tarafından ele geçirilmesi ve devamında, kimin niyeti, planı ve amacı ne olursa olsun, Kürtler açısından en önemli gündem , kendi iç ulusal birliklerini oluşturmak olmalıdır. Kürdistan’lı ulusal güçler bütün bu olasılıkları hesaba katacak şekilde ortak bir program etrafında bir araya gelebilmelidirler. Kerkük dahil G.Kürdistan’da konfederal ya da bağımsız devlet sürecinin hızlandırılması için, tüm Kürtlerin kayıtsız ve şartsız Güney Kürdistan devletinin yanında olmaları gerekir. Rojava’da Desteya Bılınd a Kurd(Kürt Yüksek Konseyi) yönetiminde, Hewlêr Mutabakatı çerçevesinde tüm Rojava’da ulusal birlik gerçekleştirilmelidir. Dört parçada da kürt milletinin düşmanlarının oyun, senaryo ve provakasyonlarına yol verilmemelidir. Bu konuda duyarlı olunmalıdır.
Gün ulusal birlik günüdür; gün Güney Kürdistanlı kardeşlerimizi destekleme günüdür. Gün Rojava’daki kardeşlerimizin kendi iç birliklerini yaratma günüdür. Gün Kürdistani duyguları geliştirip güçlendirme günüdür. Kuzey, Güney, Batı ve Doğu Kürdistan’ın yekvücut olarak, ortak bir tutumla, Kürt miletinin düşmanlarının planlarını boşa çıkarma günüdür. Ulusal birlik başarının, özgürlüğün ve Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkının başlangıcıdır.

13.06.2014
Yaşasın Ulusal Güçlerin Birliği
Yaşasın Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkı
Yaşasın Kürdistan
Kürdistani Parti Girişimi Yürütme Komitesi

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *